Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je definitivno politički preživio najveću krizu u koju je bio zapao od poraza na posljednjim izborima. To pokazuje njegovo ponašanje u posljednja dva-triintervjua u kojima je odgovarao na optužbe da je odbijanjem Nacrta plana reformi blokirala pomoć od 70 miliona eura.
„MIRNO VLADAJTE RATA NEĆE BITI“
Prije toga Izetbegović se bio pritajio, pa je njegova šutnja izazivala špekulacije da se namjerno „sklonio s očiju“ razjarenih lidera Trojke koji su mu bili željni „napiti se krvi“ nakon što im je stvarao grdne probleme prilikoM implementacije vlasti „lomljenjem ruku“ i kupovinom zastupnika. Pored toga raspetljavnajem nekoliko koruptivnih afera, u kojima su bili uhapšeni njegovi bliski saradnici, poput bivšeg šefa OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice, prijetilo je situacijom u kojoj bi se „klupko moglo odmotati“ do njega samog.
Sve je to Izetbegović prilično vješto amortizirao i otupi oštricu napada lidera Trojke. I ne samo da je amortizirao Trojkine napade, već je počeo uzvračati sporadičnim kontranapadima.
Sve bi to mogli biti osobni dojmovi i procjene, dok Izetbegović nije otkrio da mu je Predrag Kojović iz Naše stranke u telefonskom razgovoru nudio mogućnost koaliranja nakon izbora 2026. godine.
„Bila su to tri kratka razgovora na Kojovićev poziv, i u jednom od njih je kazao kako on smatra da i SDA treba biti uključena u vlast, ali da ostali nisu za to. Ja sam mu odgovorio da nema ništa od toga do kraja mandata, ali da do 2026. svi trebamo razmisliti kako da u idućem mandatu razbijemo spregu koji guši probosanski blok i državu Bosnu i Hercegovinu. Taj patriotski blok dobije 60% podrške glasača, a zatim njegov utjecaj bude reduciran na 33% pozicija i utjecaja u vlasti zbog neodgovorne borbe za vlast unutar njega. Ne moramo biti u zvaničnoj koaliciji, ali moramo imati koordiniran plan, odrediti crvene linije, prioritete koji se odnose na jačanje države i zatim ih dosljedno provesti“, izjavio je Izetbegović.
Sama činjenica da je Izetbegović razgovarao sa Kojovićem i , ako mu je vjerovati, da mu je u ime Trojke nudio ulazak u vlast, važnija je od svih oblandi visoke politike u koje je Izetbegović to upakovao.
Ako i to zanemarimo sve ovo, zar nije čudno da su njih dvojica još u kontaktu ako se ima u vidu da ga je u vrijeme kad je Kojović bio predsjednik NS Izetbegović sumnjičio „na patriotskoj osnovi“ tvrdeći da ne zna gdje je bio u vrijeme agresije na BiH, zbog čega ga je ovaj nazvao lažovom. Zbog te polemike proesdeaovski mediji i botovi su Kojovića nazivali četnikom.
Bez obzira na sve to Izetbegović se kao lider opozicione stranke predstavio nadmoćno u odnosu na Trojku odbivši navodno bilo kakvo učešće u vlasti njegove stranke do 2026. godine. Da se ne radi o Izetbegoviću ovo bi bila prvorazredna senzacija. Dati ovakvu izjavu pred početak izborne kampanje za lokalne izbore, znači poručiti lideru vladajuće koalicije stranka Trojke Nerminu Nikšiću, „mirno vladajte rata neće biti“. Tako da su lokalni izbori za Izetbegovića rutinska politička rabota i farsa.
To što očekuje „napredovanje stranaka koje su se oduprle Trojci i njenim politikama“, a to su SDA, DF, SbiH, te stoga „cijeni da će Trojka u Sarajevu izgubiti poziciju načelnika u dvije gradske općine i poziciju gradonačelnika grada Sarajeva“, je rezultat za koji i nije potrebna posebna izborna kampanja.
Pa valjda stoga kad kritizira rad Vlade Federacije više brani bivšeg premijer Fadila Novalića, nego što napada aktuelnog premijera Nikšića. Kao što brani i svoju suprugu kad tvrdi da „KCUS ima odličan medicinski kadar, ali nema više menadžmenta, i sistem se urušava“.
BIRATI MANJE ZLO
Zbog ovoga je i dalje glavna meta njegovih napada predsjednik NiP-a Elmedin Konaković.
„Elmedin Konaković je neobrazovani improvizator i manipulant odavno posvađan s istinom, nedorastao poziciji koju su mu poklonili. Konaković potcjenjuje ljude, računa na površnost, neznanje, zaborav. Mnogi i ne razumiju komplicirane odnose i procedure, ali kompetentni ljudi se uveliko čude nad onim što Konaković tvrdi pametujući o svemu i svačemu“, opetovao je istovjetne optužbe na račun Konakovića.
Mnogi smatraju da je ovoliki personalni animozitet koji gaji Izetbegović prema Konakoviću proizišao iz slučaja razotkrivanja lažne diplome njegove supruge Sbije Izetbegović, te da isti takav animozitet gaji prema njemu i Željko Komšić jer je bio nekorektan prema njoj dok je bio premijer Vlade KSA. Navodno je zbog takve jedne rasprave bilo skoro došlo do fizičkog obračuna Komšića i Konakovića.
Ako su ovo motivi političkih sukobljavanj lidera opozicijeIzetbegovića i Komšića sa liderimaTrojke Nikšićem i Konakovićem, birači na predstojećim izborima su opet dovedeni u pziciju da biraju između dva zla. A pošto je manje od dva zla ipak zlo, najvjerovatnije da bi ovi izbori mogli biti šokantni prije svega za same političare, jer će biti rekordno mala izlaznost na biralištima. Faktički, osim što će kandidati glasati sami za sebe, osim njihovih stranačkih uhljeba, malo ko više volju da uopće glasa za nekog od njih.
(TBT,Tim za analitiku)