Bilo je nemalo groteskno čitati napade na predsjednika Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića od strane sarajevskih, a posebno stranačkih SDA-ovih glasila, nakon što je ušao u koaliciju sa srpskim pročetničkim blokom stranaka. Još grotesknije je bilo čitati saopćenje njihovog šefa predsjednika SDA Bakira Izetbegovića koji je podržao odluku Bošnjačke stranke da bude dio Vlade Crne Gore.
POLITIČKOM PROSTITUIRANJU SDA NEMA KRAJA
„Crna Gora je zemlja u kojoj su Bošnjaci konstitutivan i ravnopravan narod, to je i njihova zemlja, a time i njihova država, njena vlada i institucije. Bošnjaci imaju pravo, ali i obavezu da participiraju u radu crnogorske vlade bez obzira na politčke stranke koje se u njoj nalaze, njihovu retoriku i političke stavove. I mi u Bosni i Hercegovini redovito ulazimo u vlade sa strankama sa kojima imamo suprotstavljena gledanja na mnoga bitna politička pitanja“, kazao je Izetbegović i dodao da je to neizbježno s obzirom na svu kompleksnost odnosa, stavova i interesa.
Zaista je Izetbegović u pravu kad kaže da nema te stranke u Bosni i Hercegovini sa kojom SDA nije dijelila vlast kao „bračnu postelju“ i ulazila u koaliciju radi osvajanja vlasti. Treba li uopće naglašavati da je baš zbog takvog političkog prostituiranja SDA postala najmoraženija stranka sa kojom nakon prošlih izbora niko nije želio koalirati jer je svakoga, ama baš svakoga varala u „bračnoj postelji“.
No, ovdje se radi o dva vrlo ozbiljna principa koje je Izetbegović pogazio zbog kojih po kozna koji put ispada licemjeran.
Kako on u Sarajevu lamentira nad izdajničkom politikom lidera stranaka Trojke, Nermina Nikšića, Elmedina Konakovića i Edina Forte, kao i sa agresivnom sprskom politikom Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, koju kvalificira kao osvajačku s ciljem realizaicje ideja „srpskog sveta“, što je nova inačica za nekadašnji termin Velike Srbije, tako da taj isti koncept podržava kroz politiku Bošnjačke stranke u Podgorici.
Kako sad Izetbegović i njegovi trabanti mogu nazivati Konakovića bošnjačkim Dritanom Abazovićem, ako Irbahimović završio Dritanovu misiju razbijanja saveza Bošnjaka i Crnogoraca? Zna li Izetbegović gdje sad taj Dritan Abazović? Šta radi?
Kako sad Izetbegović može ikome držati pridiku o osvajačkoj politici srpskih voždova, ako je opća ocjena da je Vučićeva politika zaokruživanja sfere „srpskog sveta“ započela famoznim litijima srpskih vladika u Crnoj Gori?
RAGIONALNA IZOLACIJA BOŠNJAKA
Očito je Izetbegović toliko samouvjeren da je sve što on čini ispravno da se uopće ne brine i na osvrće na eventulane kritike i osude njegovih političkih odluka. Tako se nije ni osvrnuo na kritiku crngorskog reisa Rifata Fejzića koji njegovu izjavu smatra „neodgovornom, nepromišljenom i nepotrebnom”.
Ali Izetbegovićevi potezi su toliko providni da ih ilaik može prozrijeti. Sigurno se ovdje radi o sprezi politike i personalnih odnosa Recepa Tayipa Erdogana, Aleksandra Vučića i Izetbegovića. Plan je da se razbije savez Bošnjaka i Crnogoraca, zarad eventualnog povratka Izetbegovićeve stranke u državnu vlast i to preko Banje Luke, odnosno Milorada Dodika.
Zašto bi ova hipoteza mogla biti uvjerljiva? Zato što je Izetbegović početkom godine primio delegaciju Bošnjačke stranke u Sarajevu, a potom je nedavno boravio u Pogorici gdje se sastao sa Ibrahimovićem. To baš nikad nije bila praksa da se SDA sa svojim ragionalnim satelitima sastaje na nivoima stranačkih delegacije. Više su to bili cremonijalni susreti stranačkih lidera (Sulejmana Ugljanina i Rafeta Husića) povodom nekakvih obljetnica.
Ovo pokazuje i da su Vučić i Izetbegović ostali u dobrim odnosima i nakon toga što ga je ovaj namagarčio kada je upropastio reviziju tužbe protiv Srbije zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu.
To je naravno vrlo opasna igra po samog Izetbegovića koji je u svojevrsnoj političkoj izolaciji od strane zapadnih diplomata koje u Sarajevu predvodi američki ambasador Micaeh Murphy. Ali još opasnija igra po nacionalnu politiku Bošnjaka u regionu koju ovim činom Izetbegović dovodi u zavisnost o sprsko-turskim odnosima, odnosno u zavisnot o volji Erdogana i Vučića.
Otklonom od Hrvata i Crnogoraca, kakve su politike sad na sceni, Bošnjaci će se naći u dodatnoj izolaciji. Osim toga ovakvi potezi sigurno dovode do političkog raskola u nacionlanom bloku koji će se neminovno desiti i unutar Bošnjačke stranke. Tim prije jer se reis Fejzić distancirao od njih.
(TBT, Tim za analitiku)