Nakon što je pred Narodnu skupštinu RS stigao dugo najavljivani dokument kojim ovaj entitet pod vlašću vožda Milorada Dodika želi da se ‘mirno razdruži’ sa Federacijom BiH, stigle su vrlo mlake osude ovoga najopasnijeg napada na državni suverenit Bosne i Hercegovine nakon svršetka rata.
Dokument koji se službeno zove ‘Informacija o potrebi pokretanja procedure reguliranja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima’ ima 50 stranica, i unutar njega se nalazi Sporazum sačinjen u 15 tačaka koji se nudi Federaciji BiH na potpisivanje.
REPUBILKA SRPSKA SE VEĆ OTCIJEPILA – JA I?!
Na stranu što je to supstrat mržnje koju četnički voždovi ispoljavaju već decenijama, pa i stoljećima, od Načertanija do Memoranduma SANu-a, prema Balkanskim muslimanima generalno, a posebno prema Bošnjacima, ovo je konkretan pravni kriminalni akt na koji je nužno reagirati svim legalnim institucionalnim sredstvima koja su na raspolaganju aktuelnim domaćim i sranim vladrima u zemlji.
Pošto bi ovaj akt orazdruživanju ispred bošnjačke strane trebao postpisati Nermin Nikšić, njegovu rekaciju treba prvu objaviti.
„Dokument o razdruživanju istog će trenutka biti proslijeđen nadležnim pravosudnim institucijama. Smatramo da je to urušavanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i podrazumijeva još neka krivična dijela u tom spektru i sigurno da očekujemo intervenciju nadležnih pravosudnih institucija“,izvjavio je Nikšić.
Uoči sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, gdje je usvojena “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda”, je visoki predstavnik Christian Schmidt uputio pismo predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću u kojem je ukazao na “nekoliko problematičnih zaključaka” u dokumentu koji su “u direktnoj suprotnosti” sa Dejtonskim sporazumom, te je najavio da će, u slučaju bilo kakvih zakonskih akata koji bi proizašli iz tog dokumenta, “bez oklijevanja podnijeti izvještaj Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira i djelovati na odgovarajući i odlučan način u skladu sa svojim mandatom”.
Na svečanom prijemu u povodu obilježavanja američkog praznika, Dana nezavisnosti 4. jula ambasador SAD Michael Murphy je u svom govoru upozorio da danas u Bosni i Hercegovini postoje politički lideri “koji nastoje srušiti ono što smo zajedno izgradili, koji napadaju temeljna prava i slobode svojih birača, koji svoje korumpirane interese stavljaju ispred prosperiteta ljudi koje tvrde da predstavljaju, koji razdiru tkivo bh. društva baveći se politikom podjela umjesto da nastoje zaliječiti rane prošlosti i koji su namjerili pocijepati Daytonski mirovni sporazum”.
„ Time je ugrožena sigurnost i stabilnost BiH, kao i prilika koju građanima ove zemlje pruža odluka EU da otvori pristupne pregovore s BiH. Bili smo tu da pomognemo u obnovi Bosne i Hercegovine i nikome nećemo dopustiti da je ruši ili razara – naglasio je Murphy.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović, nakon sjednice Predsjedništva ove stranke, odgovarajući na pitanja novinara o reakcijama na aktuelna politička dešavanja, kazao je da su uobičajeno reakcije mlake, te da se zato SDA odlučila upozoriti i međunarodnu zajednicu i organe BiH i Tužilaštvo da prestanu gurati glavu u pijesak.
„ Reakcije su mlake, još se nadaju da će se od nekih stvari odustati, da je sve to predizborna kampanja. Zato se SDA odlučila da na ovakav način upozori i međunarodnu zajednicu i organe u BiH i Tužilaštvo, da prestanu gurati glavu u pijesak. Mlake reakcije su nas i dovele dovde. Jer kad kola dobiju zamajac nizbrdo, teško je to zaustaviti. Trebali su to zaustavljati davno, prije desetak godina kad se krenulo u ovom smjeru. Reakcije su blage, slabe, obeshrabrujuće – rekao je Izetbegović na press konferenciji održanoj nakon sjednice Predsjedništva stranke na čijem je čelu.
Predsjedništvo SDA smatra da usvajanje izmjena Zakona o zastavi, grbu i himni RS-a u predloženom obliku predstavlja krivično djelo, te traži reakciju Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Imajući u vidu činjenicu da je vraćanje u upotrebu grba “Nemanjića” i himne “Bože pravde” u potpunoj suprotnosti sa ranijim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je ova obilježja proglasio diskriminatornim prema građanima koji nisu pripadnici srpskog naroda, SDA će se suprotstavljati donošenju ovog zakona i iskoristiti sve mehanizme da spriječe njegovo usvajanje.
„NIJE GOVNO, NEGO SE MILE POSR'O“
I to bi bilo sve kad je u pitanju do sada njaflangrantniji nasrtaj na temelje držvanog suvereniteta Bosne i Hercegocine.
Ovaj potez Milroada Dodika može se porediti samo sa potezom predjednika HDZ-a BiH Ante Jelavića kao hrvatskog člana Predsjedništva BiH zbog kojeg nije dočkao kraj mandata.
Kao štoje poznato, nezadovoljan izmjenama izbornih pravila uoči izbora 2000. godine Jelavić na sjednici u Novom Travniku osniva Hrvatski narodni sabor (HNS). U isto vrijeme kao član Predsjedništva BiH traži od Ustavnog suda BiH da razmotri ustavnost usvojenih izbornih pravila. Njegov zahtjev Sud odbija zbog nenadležnosti. Jelavić i HDZ također odbijaju i promjene Ustava Federacije te u isto vrijeme sve češće govore o hrvatskoj samoupravnoj jedinici u BiH.
Nakon nove sjednice Hrvatskog narodnog sabora 2011. godine, tadašnji visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch smjenjuje Jelavića sa mjesta člana Predsjedništva i predsjednika HDZ-a te mu doživotno zabranjuje bavljenje politikom uz optužbe da je radio protiv ustavnog poretka Federacije i BiH. Petritsch je optužbe bazirao na najavama Sabora kako će upravo ovo tijelo upravljati samoupravnom zajednicom nakon što se vlast u Federaciji proglasi ništavnom za većinski hrvatska područja u BiH.
Nakon smjene i zabrane bavljanja politikom, Jelavić je u miru svog mostarskog doma proveo naredne tri godine gdje je 2004. godine uhapšen zbog optužbi za postojanje tajnih računa u Hercegovačkoj banci.
Jelavićevo hapšenje bilo je praćeno upadima u urede ove banke. U sukobima prilikom pretresa ureda banke povrijeđena su tri civila i jedan vojnik SFOR-a. U Mostaru je bila blokirana većina raskrsnica a sukobi su tada zabilježeni i u Širokom Brijegu, Međugorju i Grudama.Hercegovačkoj banci postavljena je od strane OHR-a privremena uprava na čelu sa Toby Robinson.
Kakva je razlika između politike Ante Jelavića i politike aktuelnog predsjednika HDZ-a i čelnika HNS-a Dragana Čovića? Nikakva!
A postoji li razlika u pravnoj kvalifikaciji čina kojeg je Ante Jelavić namjeravao poduzeti, u smislu proglašenja trećeg entiteta Herceg-Bosna, od onog kojeg je Dodik poduze obznanivši Sporazum o razdruživanju? Da! Ovo je konktretan kriminalan čin koji iziskuje trenutačno djelovanje i njegovo sankcioniranje. Pa zašto je Jelavić smjenjen sa svih funkcija sa kaznom trajne zabrane bavljenja politikom, a Dodik se još šepuri kao veliki sprski vožd kome moćni Zpada ne može ništa?! Zato što Schmidt i Murphy, kao i Nikšić i Izetbegov kažu da to „nije govno, već se Dodik samo posr'o“!
(TBT,Tim za analitiku)