
Kao što je javnosti već poznato Šemsudin Mehmedović prema svemu sudeći završio je sa SDA karijerom, iako u svim svojim obećanjima govori prilično zagonetno. Jučer je gostovao u programu BHRT-a i najavio osnivanje nove političke platforme.
STARI VUKOVI
Mehmedović je naglasio kako se trenutno radi na novim političkim opcijama, a sve u skladu sa političkom platformom kakvu je ranije najavio. Otkrio je da će nova stranka imati prefiks “Bosanska”.
“U proteklih nekoliko sedmica intenzivno radi jedan politički tim koji radi na novim političkim opcijama, to je u skladu sa političkom platformom koju sam ranije najavio. Potrebna je demokratizacija političkih stranaka što je nužno potrebno da bi se govorimo o bilo kakvom ozbiljnom političkom zaokretu”, kaže Mehmedović.
“Blizu smo da se osnujemo novi politički pokret koji bi zapravo objedinio sve političke stranke koje imaju ambicije da štite integritet BiH i da sebe klasificiraju u novi politički okrug”, izjavio je.
Osim te političke platforme koju najavljuje Mehmedović, on kaže i da je u procesu osnivanja i politička stranka, ali da nije za sada sigurno da li će je on voditi.
O tome kada će biti predstavljena nova politička platforma, Mehmedović kaže da će javnost biti blagovremeno obaviještena.
“Ja sam ranije najavio da radim na osnivanju nove platforme, rade se programski dokumenti, trebamo vidjeti kako će se to prihvatiti među građanima. Za sada je to mnogo pozitivnije nego što sam očekivao, u fazi smo izrade nove strukture koja bi trebala da čini novo političko tijelo oko kojeg će se okupiti i ovaj politički savez”, kaže Mehmedović.
Također, naglasio je da će to biti stranka centra sa ekonomsko-sigurnosnom situacijom te da ima ambicije da ima svoje klubove u svim parlamentima.
Itog dana protrojkaški mediji su poečili špekulirati sa imenima poput Adila Osmanovića, Nedžada Koldže i Nedžada Ajanadžića. Radi se, kao što je poznato, o straim istrošenim i odbačenim esdeavim kadrovima, koji iza sebe imaju političke aferime od obavještajnih do korupcionaških afera.
Prije toga mediji su špekulirali da će Denis Bećirović biti lider Mehmedovićeve stranke itd.
Obistinile se ili ne ovakve špekulacije odmažu samom Mehmedoviću jer ga predstavljaju kontradiktornim u odnosu na njegove političke proklamacije da se radi o “novoj bosanskoj politici”. Prvo pitanje na kojem bi sigurno Mehmedović pao kod birača, ma kakav odgovor dao, glasi: zar je moguće kreirati novu bosansku politiku sa starim facama?!
Potom bi slijedila pitanja zer je moguće praviti nešto drugačije, a kamo li nešto novo u politici, ako to nije nešto kredibilno čisto i moralno bar kad je korupcija u pitanju.
POKRET SE NE PRAVI, ON NASTAJE!
Možda Mehmeodvić želi dati na značaju tog svog novog projekta kad kaže da pravi pokret, koji će u sebi objdinjavati većneke postojeće političke subjekte, ali I u tom segment zvuči kontradiktirno jer pokret se ne pravi, on naprosto nastaje. A da bi nekakav pokret nastao potrebno je da neki novi politički lider, ili grupa ljudi koji bi morali biti njegovi istomišljenici, projektira neku autentičnu viziju, ili lansira tako snažnu, a novu političku ideju u narod, iliti građane, te da svojim karakternim integritetom i harizmom bude dovoljno ubjedljiv da mu narod, iliti građani, povjeruju da je sam spreman žrtvovati se životom svojim za realizaciju te vizije i ideje.
Šta od svega ovoga ima Šemsudin Mehmedović? Ima harizmu malo kuražnijeg, odnosno hrabrijeg poltičara koji je smio izići Bakiru Izetbegoviću na mejdan. Nakon što je nepravedno i brutalno eliminiran iz utrke, ostale su hvale vrijedne Mehemdovićeve opesrvacije o SDA-u. Čak mu je u svom posljednjem intervju Bakir Izetbegović daoza parvo, iako su ga zbgo toga katilski napali esdeaovi botovi I kvaziintelektualci pout zlogalsnog Mustafe Drnišlića,
“ A Bosanac, Bošnjanin, Bošnjak – bila su to tek različita imena za jedan isti narod, onaj koji živi u Bosni i zove se po njoj. S vremenom se naziv Bošnjak vezao ekskluzivno za Bosance koji su muslimani.
Reduciranje probosanskog na probošnjačko bi odbacilo ne toliko brojčanu, ali izvanredno važnu patriotsku komponentu, Srbe i Hrvate koji su i u ratu i u miru bili uz svoje komšije Bošnjake i svoju zemlju Bosnu i Hercegovinu. Bio bi to grijeh i politička greška”, rekaoje Izetbegović.
Upravo se za ovakav pristup nacionalnom identitetu zalagao Mehmedović i stoga ne nastavio govoriti na istom fonu te odlučio da u nazivu njegove nove stranke bude prefiks “bosanski”.
Koliko god imali razumijevanje za Mehmedovića, na imetoga što je općepoznata istina da sarajevska politička scena vapi za novom zdravom političkom opcijom,nakon zamornih decenija vladavine SDA, te razočaravjućim odnosom lideraTrojke prema hrabrim građanima koji su im bjanko dali podršku samo da se već nešto mjenja, prva objava imena ne sluti na dobro. Zbog njih bi Mehmedovićev projekat, makako ga on zanilsio, mogao biti doživljen kao još jedno političko razočarenje.
(TBT, Tima za analitiku)






