Historija jevrejskog naroda dobiva jasnu podvojenost osnivanjem Svjetskog cionističkog pokreta i uspostavljanja države Izrael.
Nije Holokaust jedini argument zašto muslimani moraju praviti razliku između Jevreja i cionista jer ovaj narod ima jasno definisan položaj u svetim tekstovima i historiji skoro svake muslimanske zajednice koja je živjela i dalje živi sa značajnom i utjecajnom jevrejskom manjinom.
Da bi smo razumjeli aktuelno jačanje utjecaja Izraela na Zapadni Balkan, a posebno u Bosni i Hercegovini nužno se vratiti u okolnosti Hladnog rata i Pokreta nesvrstanih kada je socijalistička Jugoslavija zarad ekonomske koristi njegovala jako dobre odnose sa arapskim socijalistički orjentisanim državama i davala veliku podršku Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji.
Disolucijom Jugoslavije Srbija (SR Jugoslavija) preuzima regionalnu dominaciju kroz ratove, ali i diplomatsku ofanzivu kako bi osigurala međunarodnu podršku za svoje osvajačke pohode. Inače, Srbi su kako se bližio krah zajedničke države južnih Slavena sebe sve više predstavljali kao žrtvu Titina sistema i na toj matrici su uspjeli već 1991. godine otvoriti ambasadu u Tel Avivu te uspostaviti jake političke, ekonomske i vojne odnose sa Izraelom. S druge strane, Izrael je do tad imao već iskusnu politiku dobrih odnosa se disidentskim državama kao što je Južno-afrička republika gdje su ih „vrijednosti aparthejda“ približile, kao i sa diktatorskim režimima u Južnoj Americi.
Zajedničke vrijednosti Izraelaca i Hrvata
Regionalna javnost je nedavno imala priliku se pobliže upoznati sa novim horizontima međunarodne saradnje Hrvata i Izraelaca, odnosno Hrvatske i Hrvata u BiH sa Izraelom. Naime, u emisiji Kompas RTV Herceg-Bosne gostovao je dr. Boris Havel, zagrebački profesor politologije i stručnjak za Bliski istok koji je objavio vrlo obimnu knjigu o izraelsko-arapskom sukobu.
On je iznio niz novih stavova i teza o odnosima i sličnostima između dva naroda koje on naziva vrijednosti. Povod emisije je bila 75. godišnjica osnutka države Izrael, odnosno Dan Nakbe – palestinske katastrofe. Očekivano u emisiji nijednom riječju nije spomenuto stradanje Palestinaca. Sličan narativ imaju i hrvatski političari i mediji kad govore o odnosima Hrvata i Bošnjaka u BiH.
Iako je u najavi emisije rečeno da će dr. Havel dati odgovore na pitanja: šta Hrvatima u BiH i svim građanima znači politička, ekonomska, sigurnosna, naučna i obrazovna saradnja sa državom Izraela; zašto je Izrael stao iza zahtjeva HNS oko izbornog zakona; da li je djelovanje Irana, Saudijske Arabije i Turske u BiH potaklo Izrael da se aktivnije uključi u procese u ovom djelu Europe, te kako gleda na izjavu predsjedateljice Vijeće ministara BiH Borjane Krišto da BiH treba da preseli svoju ambasadu u Kuds, njen snimak na YouTobe kanalu RTV Herceg-Bosne dobio je naslov „Suniti i šijiti zajedno djeluju samo protiv Izraela i Hrvata u BiH, a da nisu…“ jasno aludirajući na suštinski cilj izraelsko-hrvatske saradnje na generiranje unutarmuslimanskih sukoba.
Na samom početku voditelj parafrazira tvrdnju dr. Havela u formi pitanja da li Hrvati u BiH ponajbolje mogu razumjeti složene odnose na Bliskom istoku, čime je ustvari otkrio suštinski cilj emisije. Naime, dr. Havel u svojoj knjizi ističe da Izrael može da dobro razumije odnose između Hrvata i Bošnjaka aludirajući na ogromno iskustvo izraelske države u kršenju ljudskih prava Palestinaca.
Dr. Havel otkriva da se Hrvatska zadnjih desetak godina pokazala kao dobar saveznik Izraela što je posljedica promjene imidža Hrvatske u Izraelu, ali i popunjavanja vakuuma na Balkanu smanjenjem prisustva Amerike.
Neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj
Zanimljivo je uporediti stavove dr. Havela i tekst dr. Borisa Primorca, profesora sa Hebrejskog univerziteta u Kudsu objavljenog u naučnom časopisu Politička misao 2000. godine “Preseljenje” i “etničko čišćenje” Izrael i rat na Balkanu u kojem je izuzetno arugumentovano objasnio jaku vezu Beograda i Tel Aviva tokom ratnih 90-tih godina. On se ustvari borio za popravljanje imidža Hrvatske što je nastavio dr. Havel.
Međutim, dr. Primorac je u cilju dokazivanja agresivne i genocidne politike Srbije predvidio da je i Hrvatska zagovornik slične ideologije i da je na teritoriji BiH izvršila slične zločine.
Izreka „Neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj“ svoju istinitost pokazala je u odnosima Izraela s dominantnim političkim predstavnicima bosanskohercegovačkih Srba i Hrvata, odnosno kroz antidržavno djelovanje Milorada Dodika i Dragana Čovića. Ranijih godina naša javnost je bila upoznata s nastojanjima Dodika da svoj utjecaj i položaj RS učvrsti kroz saradnju s Izraelom. Izgleda da nije imao mnogo uspjeha na tom polju. Međutim, njegov politički partner iz zapadnog Mostara, koji baštini očito vještiju diplomatiju i podršku Zagreba, mnogo je uspješniji.
Makijavelistički pristup u politici okupio je bivše dželate i žrtve oko zajedničkih interesa, što se najbolji vidi kroz sve jači izraelski utjecaj u BiH čija je kulminacija viđena na Mostarskom sajmu kada premijer Netanjahu oslovljava Draga Čovića kao prijatelja i zahvaljuje se za promjenu naciističkih naziva mostarskih ulica.
Izraelsko približavanje bh. Hrvatima imalo je izuzetno brz time-line. Od oživljavanja mostarskog Aluminijskog kombinata, podrške hrvatskim željama za promjenu izbornog zakona, ulaganjima u sport (HŠK Zrinjski), umjetnost (Galerija Aluminija vrijedna 300 mil. KM), te najavama sve većeg prisustva Izraela u BiH kroz projekat Južne interkonekcije i drugih projekata koje pokreće grupacija koja je preuzela mostarski kombinat.
Palestinizacija Bošnjaka
Veliku pažnju javnosti privukla je nedavna izjava ambasadorice iz Tirane koja pokriva BiH, koja je također gostovala na istoj televiziji da će Izrael biti više prisutan u BiH.
Također, u emisiji je prikazana i izjava šefa Odjela za Balkan pri ministarstvu vanjskih poslova Izraela u kojoj je govorio o načinima saradnje između dvije države gdje je istakao da je „BiH mali Izrael na Balkanu“, ali da može biti „veći Izrael na Balkanu“. Ova tvrdnja postaje realnija nakon promjene vlasti i nametanja nove vlade FBiH gdje je ostvarena potpuna dominacija HDZ preko podobnih Bošnjaka, a uz podršku međunarodne zajednice, odnosno istih sila koje su pripremile teren i pomogle osnivanje Izraela. Očito je da je mjerna jedinica praćenja Izraela kao uzora se odnosi na visinu diskriminacije najbrojnijeg naroda u BiH u cilju njegove palestinizacije.
Očito je da se prisustvo Izraela savršeno uklapa u politiku podjele BiH od strane Zagreba i Beograda, a posebno u kontekstu vanjske politike Amerike koja se najvećim djelom kreira u Tel Avivu, baš kao što se vanjskom politikom Zagreba upravlja iz zapadnog Mostara.
U Trumpovom mandatu Izrael je imao izraženo jačanje međunarodnog utjecaja koje se ogledalo najviše u intenciji premještanja ambasada iz Tel Aviva u Kuds. Pojedine zemlje su iskoristile taj momenat za ostvarenje vlastitih interesa. Tako je Kosovo uspjelo preduhitri Srbiji u u zamjenu za priznanje nezavisnosti otvorilo ambasadu u Kudsu. Zanimljivo je, da službeni Beograd nije burno reagovao na takav rasplet dešavanja jer nije želio zatvoriti sebi vrata saradnje sa Izraelom.
Takav odnos je politika kontinuiteta sa kraja prošlog stoljeća kada Miloševićev režim bio jedan od većih kupaca izraelskog naoružanja. Dr. Primorac u pomenutom tekstu je vrlo temeljito opisao podršku koju je Srbija dobivala od izraelskih političara te navodi da je dio dogovora o trgovini naoružanjem bio i izvlačenje sarajevskih Jevreja iz opsade gdje navodi zanimljivu anegdotu da je prilikom izlaska iz Sarajeva na aerodromu prepoznate srpske granate izraelske proizvodnje.
Sa druge strane, ne smijemo zaboraviti pozitivnu ulogu jevrejskog lobija u Americi preko kojeg je Haris Silajdžić uspio izlobirati da se Milošević u američkim medijima predstavi kao „balkanski kasapin“.
Iz navedenog jasno je da slabost privlači agresiju i da antibosanskim politikama ne treba povod ili opravdanje da nastave sa svojim aktivnostima, kao što ni vanjskoj politici Izraela ne treba ništa više od cionističkih interesa da podržava određenu politiku, državu ili narod.
(TBT, PISjournal, Autor: Sanjin Voloder)