TEME
Oko 7.000 postača okupilo se sinoć u
Konjević Polju, na drugom po redu iftaru pod nazivom „Bošnjaci na Drini“.

FOTO: Kavazović, Izetbegović, Zvizdić
(Faktor.ba)
Iftar su organizirali Udruženje građana
Podrinje i medžlisi Islamske zajednice iz Bratunca, Zvornika, Srebrenice i
Vlasenice, a prisustvovali su mu brojni predstavnici vjerskog i
društveno-političkog života u BiH. Ovaj iftar, vjerovatno najveći na Balkanu,
će, smatra član Predsjedništva BIH Bakir Izetbegović, biti upamćen kao novi
početak.
„Potrudit ćemo se da on bude upamćen kao
jedan novi početak u povratku“, kazao je Izetbegović u Konjević Polju.
Izetbegović je, u obraćanju prisutnima,
naglasio zahvalnost Bogu na državi, miru i svim bogatstvima i potencijalima
koje posjedujemo.
„Mnogi narodi nemaju državu, a narod bez
države je kao familija bez kuće i krova nad glavom. Mi imamo državu. Mi imamo
mir. Dvije milijarde ljudi na zemlji nemaju pitku vodu. Mi imamo vodu, mi imamo
rijeke, mi imamo jezera, mi imamo šume, mi imamo rude, mi imamo bogatstva. Ova
zemlja može hraniti trostruko više ljudi nego što sada u njoj živi. Mi imamo
vjeru, mi imamo živi islam, držimo se za našu vjeru kao za uže. Mi imamo zdrav,
dobar, talentovan narod. Naši mladi ljudi kad odu u uređene sisteme procvatu,
naši fudbaleri, naši sportisti, naši inžinjeri. Imamo mnogo toga čega ponekad,
kao zdrav čovjek koji ne cijeni dovoljno to zdravlje, nismo ni svjesni“,
izjavio je Izetbegović.
Podrinje danas, dodao je član
Predsjedništva BiH, liči na džennet, iako je prije 25 godina bilo suprotno.
„U dvije trećine ove zemlje je bilo zlo za
Bošnjake. To je, hvala Bogu, prošlo. Mi smo se izborili sa mnogo jačim silama
od nas. Prošli smo tešku, krvavu, historijsku uzbrdicu i položili taj ispit,
odbranili ovu zemlju i odbranili naše pravo na povratak. Uradili su to hrabri
borci Armije BiH, hrabri Podrinjci“, poručio je Izetbegović.
On je dodao da su Bošnjaci tokom rata
bivali izloženi brojnim pritiscima da se BiH podijeli i da se ljudi ne vrate u
svoje prijeratne domove.
„Moj rahmetli otac, naš predsjednik
rahmetli Alija Izetbegović, trpio je pritiske, embargo na oružje, razne ponude.
Nuđeno mu je da uzme svoju trećinu BiH, gdje će on biti predsjednik zauvijek.
Sve smo to odbili jer nismo pristali na podjelu ove zemlje. Predali smo vlast
strancima, ušli smo sa našom Armijom, koju smo mi naoružali, u zajedničke
Oružane snage BiH… Nikada nismo pristali na to da se ova zemlja podijeli, da
se ljudi ne vrate i nikada na to nećemo pristati. Zaričem se večeras na to i
svi se mi ovdje večeras zaričemo da ćemo sa novim entuzijazmom krenuti u
povratak“, poručio je član
Predsjedništva BiH.

FOTO: Izetbegović (Faktor.ba)
Sudbina Bošnjaka, dodao je on, ne ovisi o
onima koji danas negiraju genocid i oduzimaju pravo jednom narodu na jezik,
kulturu, povratak i zaposlenje.
„Naša sudbina i budućnost ne zavisi od
njih. Zavisi od nas, od naše sloge, od naše hrabrosti, od našeg jedinstva.
Večeras ću se pred vama obavezati. Vrijeme je za veće projekte u Podrinju i
diljem BiH. Osmislite projekte. Čitava ova stuktura koja je večeras tu došla
nije uzalud došla. Odazvat ćemo se i podržati te projekte. Ja se obavezujem na
to večeras. Osmislite projekte povratka i zapošljavanja ljudi. Imat ćete nas uz
njih“, zaključio je Izetbegović.
(TBT)






