POLITIKA
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović nakon sjednice
Predsjedništva SDA nije mogao kazati da li će Zakon o akcizama biti usvojen na
narednoj sjednici na kojoj se to pitanje bude razmatralo

FOTO: Izetbegović (J. BRUTUS)
– Ja sam gospodinu Šemsudinu Mehmedoviću predložio da
napravi zaključke. To je bila moja ideja. Zatim sam te zaključke gurao, do toga
da sam zvao Milorada Dodika da ih podrži. Bilo je jako važno usvojiti akcize,
doći do milijardu eura investicija diljem BiH. To bi bitno popravilo stanje.
Gradila bi se infrastruktura, skoro sve dionice autoputa, oko 79 kilometara, na
preko 100 mjesta. Mislim da one nemaju alternativu i smatram da je ovo jedno
politikantsko pribavljanje političkih poena koje će se uskoro završiti jer
vjerujem da ćemo uskoro imati javne nastupe relevantnih eksperata koji će
pojasniti da neće doći do povećanja cijena i da je za privrednike u BiH
neophodno dobiti bolju infrastrukturu – izjavio je Izetbegović.
Predsjednik SDA je dodao da je odnos zastupnika koji nisu
podržali rast akciza neodgovoran prema građanima BiH.
– Na ovakav način se odnositi prema situaciji u zemlji,
prema potrebi da se gradi infrastruktura, prema Reformskoj agendi, prema
povoljnim kreditima koje ova zemlja može povući i zaposliti masovno građevinsku
operativu koja je u ovom času nezaposlena je krajnje neodgovorna – kazao je
Izetbegović.
Izetbegović je konstatirao da su odnosi među koalicionim
partnerima dosta loši, odnosno najlošiji u ovom mandatu.
– Pretjerano su loši. Ja ne vidim razloga za tako loše
odnose među liderima. Rade tu i liderske sujete, ali ćemo morati to prevazići.
Ova kampanja je krenula 18 mjeseci prije izbora. Rano je da je krenula u aprilu
2018. godine, a pogotovo 2017. godine, sa svim tim lošim i teškim elementima.
Vidite kakvi se medijski rat vodi. SDA će pokušati i to da smiruje. Meni nije
problem čak i Milorada Dodika nazvati da neki hair u ovoj zemlji napravimo, a
kamol i ostale sa kojima jesam u koaliciji. Ja ću se potruditi da se ipak
nađemo, da se neke stvari riješe i da ne izgubimo ovih 18 mjeseci – kazao je
Izetbegović.
Predsjednik SDA je naglasio važnost izgradnje Termoelektrane
Banovići i Bloka 7 u Tuzli, od kojih, dodao je, SDA neće odustati.
– U Banovićima nema života za 15 ili 20 godina ako se to ne
uradi. Zašto ne napraviti i u Tuzli i u Banovićima blok? Mislim da bi do sada
bili rađeni, a ja sam to rekao ambasadorici Kine u BiH, da bi mi povukli te
kredite da nije u javnosti pokrenuto pitanje isplativosti tuzlanskog bloka.
Neke su tu bile priče da je to preskup blok. To je uzdrmalo i jednu i drugu
investiciju. Olako ljudi izgovore neke stvari u ovoj zemlji i tako dovedu u
pitanje vrlo važne stvari i za lokalne zajednice i za zemlju. Ali mislim da
ćemo ipak to prevazići – izjavio je Izetbegović.
(TBT)






