POLITIKA
SDP je politička stranka za vrijeme čije
vlasti ne samo da BiH nije napredovala nego je i nazadovala. Oni su svojim
truhlim kompromisima, prije svega sa SNSD-om, radi pukog ostanka na vlasti u
nekim važnim segmentima urušili dostignuti nivo reformi, navodi se u današnjem
saopćenju SDA koje je uslijedilo nakon žestokih optužbi iz SDP-a

FOTO: Izetbegović (sda.ba)
“SDP je politička stranka za vrijeme
čije vlasti ne samo da BiH nije napredovala nego je i nazadovala. Oni su svojim
truhlim kompromisima, prije svega sa SNSD-om, radi pukog ostanka na vlasti u
nekim važnim segmentima urušili dostignuti nivo reformi. Tako je uništen Zakon
o sukobu interesa za vrijeme SDP-a. Na isti način bespovratno su ograničena
prava povratnika kroz Zakon o prebivalištu, što je jedan od ključnih razloga
što Bošnjaci nemaju načelnika u Srebrenici”, navodi se u saopćenju.
SDA tvrdi da “SDP kao opozicija u ovom
mandatu pokazuje da treba još dugo i ostati opozicija, jer nema nikakvih ideja
koje bi ovu zemlju unaprijedile, nego na bazi poluistina obmanjuje
javnost”.
“Hronično neinformisani i neupućeni
SDP oslanja se na populistička saopćenja, koja po pravilu nemaju uporišta u
činjenicama. Ali SDP-u činjenice i ne trebaju, jer se još uvijek drže
komunističke parole:” Ko drukčije kaže, taj kleveće i laže”, stoji u saopćenju
SDA, u kojem se navodi 10 ključnih argumenata iz kojih je vidljivo da je BiH za
vrijeme SDP-ove valst stgnirala ili pak nazadovala.
1. EU put bio je u potpunoj blokadi;
2. Proces NATO integracija i uknjižba
perspektivnih vojnih lokacija također su bili potpuno blokirani: za 5 godina su
uknjižene samo 2 lokacije. Aktuelna vlast je za 20 mjeseci uknjižila 24
lokacije;
3. Kriminalni ugovor sa Muhlbauerom je bilo
naslijeđe vlasti SDP – pa ipak su imali obraza praviti problem od toga. Sada,
kada je situacija s pasošima riješena u korist građana, SDP šuti, ne nudeći
građanima izvinjenje;
4. “Državotvorni SDP” je iz želje da ne
kvari dobre odnose sa SNSD i tadašnjim ministrom Sredojem Novićem držao
godinama Zemaljski muzej zatvoren – ova vlast učinila je sve da ga ponovo
otvori;
5. Sudskim sporom bio je ometen projekat
izgradnje mosta na Svilaju – gradnja je sada konačno pokrenuta;
6. Proces digitalizacije godinama je bio u
blokadi, a sada je pokrenut, i među prvima smo u regionu;
7. BiH je bila na Moneyval crnoj listi –
ova vlast izvršila je sve obaveze i skinuti smo sa crne i sive liste;
8. Sporazum sa EUROPOLOM bio je u blokadi –
sada je potpisan i implementiran;
9. Treći energetski paket bio je u blokadi
– ova vlast ga je pokrenula;
10. Stagnacija ekonomskog razvoja je
okončana: dok je u prethodnom mandatu rast GDP-a bio 0,9% sada je oko 3%. Dok
je izvoz rastao po stopi 1,2%, danas raste po stopi 5,6% , u prošlom mandatu
broj novouposlenih iznosio je par hiljada, a sada već ide prema 50.000.
Na karaju saopćenja se navodi da je
“na razini F BiH vladavina SDP imala još poraznije rezultate – a ovom
prilikom podsjetićemo samo na katastrofalnu i kriminalnu privatizaciju
zavidovićke „Krivaje“, i činjenicu da su sve privatizacije na koje se SDP danas
žali pokrenute u mandatu njihovog premijera Nermina Nikšića.
Zato je za SDP bolje da se posveti učenju
na vlastitim brojnim greškama, umjesto obmanjivanja javnosti propagandističkim
pamfletarenjem”.
(TBT)






