TEME
Na dan kad se Krajišnici sjećaju generala Mehmeda Alagića,
vjerovatno posljednje “krajiške moralne vertikale”, ogromna većina njih živi u
bijedi ogorčena na vlast koju svakodnevno potresaju skandali

FOTO: Alagić (Arhiv)
Na dan kad se Krajišnici sjećaju generala Mehmeda Alagića,
vjerovatno posljednje “krajiške moralne vertikale”, ogromna većina njih živi u
bijedi i ogorčena je na vlast. Njihov bunt najbolje oslikava jedan komentar na
društvenim mrežama u kojem se kaže da su krajiške bukaždije, poput Asima
Kambera, predsjednika SDA, Rifeta Hozanovića, nezvaničnog vođe one druge,
možda još gore SDA, Fikreta Abdića, vehabije Bilala Bosnića i drugi, “uzrovali
Krajinu k’o krmad strnjište”!
Ako se bolje osluhne “vox populi” u Krajini, uočit će se i
žal što je jedini dostojni nasljednik generala Alagića, general Atif Dudaković,
sebi dopustio da ga ovi, gore nabrojani, zloupotrebljavaju i vodaju po narodnim
skupovima ko “cigani mečku”. Krajišnici imaju razumijevanje za takvo ponašanje
svog generala jer je imao familijarnu nesreću, a i da su ga slomile “sile
nečastive” koje mu “pušu za vratom” prijeteći da će ga strpati u zatvor kao i
Alagića.
Od kad je na izborima pobijedio Fikret Abdić i zaposjeo općinski
tron u Velikoj Kladuši, Krajišnicima je “srce slomljeno” i masovno se iseljavaju.
Znaju oni da je to igra obavještajnog srpsko-hrvatskog podzemlja koje više voli
vidjeti Fikreta Abdića na granici sa Hrvatskom, i podržati njegovu autonomiju
Zapadna Bosna, nego da im Bilal Bosnić stvara nekakvu svoju, navodno ISIL-ovu
autonomiju. Dok dilajla Bilal čami u zatvoru vjerovatno je shvatio koliku i kakvu
je dušamansku uslugu učinio svojim komšijama.
Narod sve dobro razumije, ali ne razumije u ime koga rade
njihovi, bošnjački lideri. Najomrženiji među njima je Asim Kamber kojeg
podržava Centrala SDA u Sarajevu iako ni on ne vodi ništa drugačiju politiku od
Abdića. Jer i on, na koncu, želi odvojiti
Bihać od Sarajeva kako bi bio “Krajiški babo”. Znalo se to i kad je nasrnuo na generala
Alagića. I sad Kamber vodi jednu takvu bitku. Nakon seks-skandala u SDA-u,
Sanski most potresa skandal u Medžlisu IZ-e.
Navodno je uposlenica, blagajnica Emsija Fikić, radeći na
poslovima blagajne u Medžlisu IZ-e Sanski Most, pronevjerila nekoliko desetina
km, otprilike 70 hiljada. Po saznanju odgovornih u Izvršnom odboru Medžlisa,
ista je vrlo brzo napustila Sanski Most i Bosnu i Hercegovinu i danas se
najvjerovatnije nalazi u Njemačkoj. Svu ovu kriminalnu radnju nastojao je
prikriti Ilfad Ićanović, predsjednik Medžlisa koji je trebao biti čovjek od
povjerenja glavnom imamu Husein ef Kovačeviću. Ićanović, inače bivši AIDOVAC, član
je izvršnog odbora SDA, po diskrecionom pravu predsjednika SDA Asima Kambera. Poznato
je da već duže vremena Kamber nema blisku komunikaciju sa glavnim imamom te da
je ovaj preko Ićanovića htio uspostaviti kontrolu nad Medžlisom. Afera
pražnjenja blagajne i bliski odnosi blagajnice sa imamom Muvedetom Vukovićem
trebala je poslužiti uklanjanju Kovačevića. Ićanović je to pokušavao sa
preporukom u promicanju na višu funkciju u Muftijstvo tik do samog muftije
Makića. Efendija Vuković, inače imam u džematu Husimovci, odakle je i sadašnji jedini kantonalni poslanik SDA,
odani je Kamberov kadar. Interesantno je
da je Kamber cijelo vrijeme preko Ićanovića radio na uništenju firme “Hajrat”
čiji je osnivač Medžlis,nastojeći time preoteti gradsku pijacu koja je u
vlasništvu Medžlisa. Pijaca je inače Hamzibegov vakuf, gdje treba da otpočnu
radovi na izgradnji modernog centra koji će finansirati Turska TIKA.
(TBT, Istraživački tim)






