TEME
U Domu mladih u Sarajevu sinoć je
obilježeno 25 godina od osnivanja Odreda policije za specijalne namjene
“Lasta”

FOTO: Izetbegović (Faktor.ba)
Prisutnima se, pored ostalih, obratio član
Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, podsjetivši da je prošlo 25 godina otkako
su svoj ratni put započele sarajevske Laste, put koji je bio motiviran odbranom
prava na život, na slobodu, na jednakost svih građana države Bosne i
Hercegovine.
-Spremajući ovo obraćanje sjetio sam se
jednog događaja iz tog vremena kojem sam prisustvovao i koji mi se urezao u
pamćenje. Dvije godine po osnivanju jedinice Laste, 1994. godine, vrhovni
komandant Oružanih snaga RBiH rahmetli Alija Izetbegović predao je ratnu
zastavu komandantu jedinice Rusmiru Mrkoviću. I danas odzvanjaju Alijine
riječi, jasne kao da su jutros izrečene. U njima je bilo i očinske brige i
ratničkog ponosa jer su pred njim uistinu stajali najbolji sinovi naše
agresijom pogođene domovine – rekao je član Predsjedništva BiH.
-“Ne zaboravite”, rekao je tada
Alija Izetbegović, “vi sa ponosom možete reći da ste u tim istovremeno
teškim i slavnim danima bili sa svojim narodom. Narod vam vjeruje, i učinite
sve da sačuvate to povjerenje stečeno u najtežim prilikama. To povjerenje je
najveće priznanje koje se može dobiti”- podsjetio je član Predsjedništva.
-Za našeg predsjednika, vašeg vrhovnog
komandanta Aliju Izetbegovića je Richard Holbrooke izrekao poznate riječi:
“Da nije bilo Alije Izetbegovića, ne bi bilo Bosne i Hercegovine!”.
Ja bih danas bio precizniji, dopunio bih Holbrookovu izjavu: Da nije bilo
hrabrih momaka poput vas i jedinica poput Laste, koji su pratili političku
mudrost i procjenu Alije Izetbegovića, da nije bilo tog spoja mladosti i starosti,
pameti i hrabrosti, ne bi bilo Bosne i Hercegovine! – kazao je Bakir
Izetbegović.
Prema njegovim riječima, danas živimo u
vremenu teških političkih i ekonomskih reformi koje moramo napraviti na našem
putu ka Evropskoj uniji.
“Nekada se učini da u toj mukotrpnoj
političkoj svakodnevnici, u tim političkim naporima koje poduzimamo, blijede
slike ratne prošlosti, blijede i ti veliki i dirljivi trenuci kao što je susret
vrhovnog komandanta i njegove elitne jedinice. Učini se da pod silinom obaveza
i pritisaka zaboravljamo kako je bio skûp svaki komadić Bosne koji ste
odbranili. Ali nećemo se umoriti, budite uvjereni, nećemo pristati na zaborav.
Zbog svakoga od pedeset i šest pripadnika Laste koji se nisu vratili u svoje
gnijezdo, svojim porodicama. Umorit će se protivnici BiH, mi se nećemo umoriti,
to je moja poruka vama danas. Mi nemamo pravo na umor, na zaborav, na
popustljivost koja može voditi relativizaciji istine o našoj borbi”, kazao je
Izetbegović.
Dodao je da je jedinica Lasta slika Bosne i
Hercegovine i cjelokupne Armije BiH, sastavljene od svih patriota ove zemlje,
bez obzira na njihovu vjersku ili nacionalnu pripadnost.
“Imena Saše Petrovića, Tonija Badrova,
Slavke Andžića, Darke Polunića svjedoče i svjedočit će i ubuduće koliko je to
okupljanje bilo iskreno i spontano. U ime tih zlatnih momaka koji su u
presudnim trenucima razdjelnice između opstanka ili nestanka položili živote za
svoju domovinu, ne možemo i nećemo dozvoliti da sjećanje na njihovu žrtvu i
hrabrost izblijedi, da generacije koje stasavaju pomisle kako su blagodati mira
i slobode koje oni danas imaju i uživaju olako stečeni i naslijeđeni. Zato ćemo
u svim budućim naporima koji nas očekuju, snagu izvlačiti iz tog sjećanja na
heroje BiH. Oni moraju biti utkani u svaki detalj, u svaki korak naprijed koji
činimo, svjesni da promjenu i prevagu u historijskim događajima uvijek donose
male grupe hrabrih ljudi”, poručio je Izetbegović.
Na kraju, naglasio je da je Lasta bila
jedinicia bez ijedne mrlje na svome putu, bez ijedne sumnje u bilo kakav zločin
ili nevojničko ponašanje, da tu leži osnovna razlika između Laste i
neprijatelja.
“Oni su htjeli jednonacionalnost i
jednoumlje, a vi ste izborili demokratiju i multietničnost. Mogućnost da ljudi
različitih vjera i nacija i dalje žive zajedno. Odbranili ste ideju i biće
Bosne i Hercegovine. To je Vaša lična karta, svakoga od vas, i na nju možete i
trebate biti ponosni “, rekao je Izetbegović, uz čestitike i želje da od Bosne
i Hercegovine u skoroj budućnosti stvorimo državu i društvo za koje su se
borili.
(TBT, Faktor.ba)






