POLITIKA
Šta će u narednom periodu značiti činjenica
da će u Parlamentarnoj skupštini djelovati još jedan poslanički klub, formiran
od bivših poslanika SDA, čime se gubi parlamentarna većina, presudna za
donošenje odluka

FOTO: Šepić, Izetbegović (public)
U Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i
Hercegovine predstavljen je novi parlamentrani klub, nazvan Nezavisni blok.
Riječ je o klubu koji čine bivši poslanici Stranke demokratske akcije (SDA) –
Senad Šepić, Sadik Ahmetović i Salko Sokolović, dok je četvrti poslanik Šemsudin
Mehmedović, kako je rekao medijima “slobodnjak”. Razlozi za
napuštanje kluba bili su neslaganje sa rukovodstvom SDA još od posljednjeg
kongresa ove stranke.
Šta će u narednom periodu značiti činjenica
da će u Parlamentarnoj skupštini djelovati još jedan poslanički klub, formiran
od bivših poslanika SDA, čime se gubi parlamentarna većina, presudna za
donošenje odluka.
Salko Sokolović, Sadik Ahmetović i Senad
Šepić djelovat će u novom klubu, a što taj potez konkretno?
“Mi smo napustili klub, zvanično
stranku nismo i ja nikada nisam ni bio ljut na Stranku demokratske akcije. Ja
sam nezadovoljan predsjednikom (Bakirom Izetbegovićem), načinom na koji on vodi
ovu političku stranku i dijelom užeg rukovodstva, koje mu daje podršku u tome.
Ja i dalje mislim da u Stranci demokratske akcije ima određeni dio i u samom
rukovodstvu razumnih ljudi koji ovo mogu okrenuti u pozitvnom pravcu”,
objašnjava Sokolović za RSE.
No, Šefik Džaferović, predsjedavjući
Predstvaničkog doma Parlamenta BIH i visoko pozicionirani funkcioner SDA, nakon
što je i zvanično obavješten o formiranju novog kluba, novinarima je rekao:
“Oni su praktično sami izašli iz SDA. Sami su se isključili iz SDA. O tome
će odluku donijeti Predsjedništvo SDA sada u subotu”.
Šemsudin Mehmedović je nakon vanredne
sjednice SDA u Tešnju za RSE rekao da za sada neće biti član novog kluba, jer
tešanjski SDA traži vanredne izbore u stranci te povlačenje ukora, kojeg je
Mehmedović, zajedno sa Salkom Sokoloviće i Sadikom Ahmetovićem dobio jer su u
državnom parlamentu djelovali mimo zvaničnog stava SDA.
“Ja još nisam potpisao pristupanje
Nezavisnom klubu, jer ja smo još u hodniku, ako tako mogu reći. Nisam ušao u
Nezavisni klub, ali svakako podržavam kolege koje su to uradile”, kaže
Mehmedović.
Razlozi neslaganja sa rukovodstvom stranke
sežu još od posljednjeg kongresa, prije dvije godine.
“Najbolji ljudi na najbahatiji i
najprimitivniji način su pokradeni na kongresu. Poslije toga aktuelni
predsjednik stranke, kad bude pritisnut argumentima, on i prizna da je pokraden
kongres. Onda obeća kako će to popraviti i dvije godine ‘zavlači’ ljude.
Pokušava jednostavno dovesti situaciju neriješenu do kraja mandata i na valu te
neke krađe drži stranku i najbolje ljude upotpunosti koristi kao neku glasačku
mašineriju u parlamentu”, objasnio je Senad Šepić koji je izbačen iz
stranke.
Stav SDA-a, kojeg je nedavno naveo
potpredsjednik Safet Sotić je da Senad Šepić nije isključen iz stranke zbog
javnog kritiziranja rukovodstva i predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, nego
zbog Šepićeve najave u medijima da ima novi politički projekt.
(TBT, RSE)






