POLITIKA
Federalizacija BiH nije prihvatljiva, rekao je bošnjački
član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za hrvatski tjednik
Globus poručivši kako ni hrvatski premijer Andrej Plenković, ”ne zna što bi ona
mogla prouzročiti”

FOTO: Izetbegović ( HANZA MEDIA)
Globus navodi kako su s bošnjačkim predstavnikom u
Predsjedništvu BiH razgovarali ”u trenutku kad se na nekoliko različitih strana
istodobno, i to snažnije i neuvijenije nego ikada dosad, postavlja pitanje
smisla opstojnosti jedinstvene Bosne i Hercegovine, kakva je uređena Daytonskim
ugovorom iz 1995.”
”Hrvati sve češće i otvorenije govore o svom neravnopravnom
statusu u BiH. Istodobno optužuju bošnjačku većinu u državnim institucijama BiH
za unitarizam. Čini se da je jedino Bošnjacima stalo do toga da jedinstvena
Bosna i Hercegovina, u obliku u kakvom je sada, i dalje postoji”, navodi Globus
dodajući kako je sin nekadašnjeg vođe Bošnjaka u BiH Alije Izetbegovića,
predsjednik SDA, najjači i najutjecajniji bošnjački političar u Bosni i
Hercegovini.
Govoreći o položaju Hrvata u BiH, kazao da imaju pravo kada
traže da se uspostave zaštitni mehanizmi koji će onemogućiti narodima da biraju
svoje predstavnike, ali sve ostalo u funkciji je političkog pozicioniranja,
posebno zahtjevi za “treći entitet” ili federalizaciju.
Na pitanje šta je podrazumijevala njegova izjava da “počne
li brod tonuti, svi će se u njemu utopiti, ne samo Bošnjaci”, pojasnio je da u
BiH svi dijele istu sudbinu i ako se bude kočio evropski put, izazivale krize i
podizale tenzije i time usporavala obnova ekonomije, ako se krene u postizanje
ratnih ciljeva političkim sredstvima, svi će biti u zastoju, svi će biti još
siromašniji i nesretniji.
”Ako bude konflikata, svi mi i sva naša djeca naći ćemo se u
opasnosti. Ne samo Bošnjaci, koji su vjerojatno najzainteresiraniji za
stabilnost BiH jer nemaju alternativnu domovinu. Svi. U konačnici, ni jedan dio
BiH zasebno ne može biti uspješan i napredovati ako cijela BiH nije uspješna i
ne napreduje. Bila je to moja poruka onima koji se olahko i sebično upuštaju u
političke avanture, traže razloge za svađe i konflikte, stvaraju krize koje će
i njih pogoditi”, rekao je.
Izetbegović za nedavne događaje oko Dana RS-a u Banja Luci
kaže kako se radi o ”očekivanoj kombinaciji već viđenog iracionalnog inata i
racionalne, pragmatične namjere da se pažnja naroda nanovo preusmjeri s
ekonomskih i socijalnih pitanja na nacionalne teme”.
”Ekonomija u entitetu Republika Srpska je u očajnom stanju,
budžeti i fondovi su pred kolapsom, entitet je prezadužen, prosječna primanja
radnika i penzionera su dvadeset posto niža nego u entitetu Federacija BiH,
narod je gladan i treba mu ponuditi “kruha i igara” kako bi se nagomilano
nezadovoljstvo i negativna energija usmjerili na sukob s nepostojećim,
virtualnim ‘neprijateljima Republike Srpske’ – umjesto na borbu protiv
siromaštva i borbu protiv korupcije vlastitih vođa”, rekao je bošnjački član
Predsjedništva BiH.
Na pitanje kako gleda na reakciju međunarodne zajednice i
koliko je njome zadovoljan, Izetbegović kaže kako diplomacija uvijek, na
početku, ”ostaje pasivna pred političkim siledžijstvom, naročito kada se radi o
spretnim manipulatorima masa”.
”A zatim se aktivira kada bude jasno da to neodgovorno
siledžijstvo počinje kreirati politički i sigurnosni vrtlog koji se širi i
postupno uvlači bliže i šire susjedstvo, destabilizira prilike i nanosi
nesagledivu štetu svima. I Milošević i Karadžić prkosili su volji i interesima
međunarodne zajednice, Mladić je ponižavao oficire i vojnike UNPROFOR-a, znao
ih je svezati za bandere pa ih tako fotografirati, pa je i ta drskost trajala i
završila kako je završila. Ne može Milorad Dodik srušiti Daytonski mirovni
sporazum a da ne sruši mir u BiH i regiji i ne poništi napore i ogromna
ulaganja koje je međunarodna zajednica uložila u taj mir”, rekao je i istaknuo
kako ne vjeruje da Dodik ima bilo čiju podršku da destabilizira Bosnu i Hercegovinu
i cijelu regiju.
”Preopasna je to igra. To nije ničiji interes, pa ni
ruski…”, rekao je, između ostalog, Izetbegović Globusu.
Podsjećamo, nedavno je Izetbegović u intervjuu za Faktor
rekao kako podržati Hrvate u njihovim ”osnovanim zahtjevima da se iznađu
mehanizmi koji će im, kao konstitutivnom narodu, osigurati da realiziraju
većinsku volju svog biračkog tijela”.
”Sve preko toga i mimo toga je nerealno, i neće se
dogoditi”, rekao je i dodao kako nikada neće prihvatiti bilo kakva rješenja
koja produbljuju postojeće, daytonske etno-teritorijalne podjele u BiH
”Nikakvi novi entiteti, nikakve federalizacije, nikakve nove
etničke podjele bilo čega, teritorije, institucija, javnih poduzeća, javnih
radio-televizijskih servisa”, rekao je Izetbegović.
(TBT)






