POLITIKA
Članica Predsjedništva SDS-a i šefica Kluba
SDS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Aleksandra Pandurević
kazala je u razgovoru za Klix.ba kako nisu tačne tvrdnje da ne postoji
konsenzus u vezi s izborom novog predsjednika SDS-a

FOTO: Pandurević (agencije)
Nakon sjednice Glavnog odbora SDS-a na
kojoj je razmatran loš izborni rezultat te stranke na proteklim lokalnim
izborima, Mladen Bosić saopćio je kako se povlači sa funkcije predsjednika
stranke.
Članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra
Pandurević kazala je za Klix.ba kako je Bosić bio svjestan da na njega kreću
napadi režima Milorada Dodika i režimskih medija.
“On smatra da je to po stranku
najlakše amortizirati tako što će preuzeti odgovornost i prepustiti da stranku
vodi neko drugi. Na žalost režima, Mladen Bosić se neće povući iz politike i on
ostaje i dalje važan faktor u SDS-u”, rekla je Pandurević.
Istakla je kako je Bosić uspio ujediniti
stranku i u vezi s ovim pitanjem jer niko nije izašao i kazao kako njega smatra
odgovornim za rezultate na lokalnim izborima.
S obzirom na izborni poraz SNSD-a na
prošlim izborima koji je bio mnogo veći od izbornog poraza SDS-a na
ovogodišnjim lokalnim izborima podsjetila je da nijedan novinar u RS-u nije
postavio pitanje da li Milorad Dodik treba otići sa čela SNSD-a.
“Svima nama je poznato da ovdje
postoje svaku godinu ili dvije turbulencije. I one su već krenule počevši od
dovođenja Božidara Vučurevića koji nije član SDS-a i koji je osvojio 30 glasova
na izborima. To je kampanja protiv Bosića koja je žestoko krenula”, kazala
je Pandurević.
Podsjećamo, mediji u RS-u su prenijeli
izjavu Božidara Vučurevića potpisujući ga kao “osnivača SDS-a u
Trebinju”, a u kojoj iznosi mišljenje da “Bosić mora biti smijenjen u
interesu srpskog naroda”.
Pandurević je demantirala spekulacije da
nije bilo konsenzusa za Bosićevog nasljednika, ističući kako će se za sedam
dana vidjeti da konsenzus postoji.
Kriminalne grupe, pravosuđe i političari su
uvezani kao klupko zmija
Dotakla se i odnosa pravosudnih institucija
sa Miloradom Dodikom, ističući kako je sve to dodatno utjecalo na rezultate
izbora.
“Svakako da je utjecalo. Jedno od
naših obećanja koje je bilo možda i preoptimistično jeste borba protiv
kriminala i korupcije. Vidjeli smo da se može desiti da SIPA uradi svoj posao,
ali da u Tužilaštvu BiH među određenim tužiocima postoji nespremnost, odnosno
da su u BiH kriminalne grupe, pravosudni i politički sistem uvezani kao zmije u
klupko. Iako se dešavaju neki pomaci, mi nismo uspjeli za dvije godine presjeći
to klupko. Ja se nadam da ćemo uspjeti u toj borbi”, rekla je Pandurević.
S obzirom na činjenicu da je kriminal
postao sastavni dio bh. sistema, kako kaže, nije onda ni čudno da u BiH dođe do
izborne kupovine.
“Ja odgovorno tvrdim da je ove izbore
Milorad Dodik kupio i to po sistemu kako se izbori kupuju u Crnoj Gori. Dakle,
imate dio administracije, imate biračke spiskove i imate novac. Uostalom,
vidjeli smo da je došlo i do privođenja bivših funkcionera SNSD-a zbog kupovine
glasova”, kazala je Pandurević.
Tvrdi da je Dodikov tajkun u Istočnom
Sarajevu preko dva projekta opljačkao milione KM i onda taj novac odnio u
Bijeljinu te kupovao glasove za Zlatka Maksimovića.
S obzirom na to da je posljednjih godina SDS
vodio umjereniju politiku i da se bavio pitanjima koja se direktno tiču građana
BiH, poput borbe protiv kriminala i korupcije, Pandurević smo pitali da li će
izbor novog predsjednika utjecati na promjenu političkog kursa.
“Uvjerena sam da do promjene politike
SDS-a neće doći. Mladen Bosić je profilirao politiku SDS-a u smjeru interesa
građana i nije vodio populističku politiku. On se ponašao kao državnik. Ja
vjerujem da će i budući predsjednik SDS-a voditi narodnu politiku jer to i
stoji u našem nazivu”, rekla je Pandurević.
SNSD-ova struktura je kriminalna oligarhija
SNSD-ovu strukturu nazvala je
“kriminalnom oligarhijom koja će koristiti sva sredstva i sve metode da
sačuva opljačkano i da se zadrži još duže na vlasti kako bi pobjegla od
odgovornosti”.
“Ja stvarno mislim da će doći dan kada
će se presjeći taj Gordijev čvor”, kazala je Pandurević.
Bosić je nakon podnošenja ostavke otvoreno
kritikovao predsjednika SDA Bakira Izetbegovića da je doprinio pobjedi Milorada
Dodika na ovogodišnjim izborima, što je bilo rezultat spekulacije vezane za
izlazak Saveza za promjene iz državne koalicije. Pandurević ističe kako su
apelacija Izetbegovića o Danu RS-a i sva dešavanja poslije toga doprinijeli
uspjehu Milorada Dodika.
“Ja vjerujem da je Vijeće ministara
BiH stabilno i da neće doći do raspada koalicije. Milorad Dodik želi ući u
Vijeće ministara BiH, ali ne iz razloga da bi nešto uradio za RS već da ima
kontrolu nad pravosudnim i sigurnosnim institucijama kako bi obustavio sve
istrage o krupnom kapitalu u RS-u”, rekla je Pandurević.
Ona kaže i da je smiješno kada Dodik kaže
da je Savez za promjene delegitimizovan na ovim izborima. Podsjetila je da je
prije četiri godine Dodik izgubio 45 općina.
“On je tada izbacio Savez za promjene
iz Vijeća ministara BiH. Ja ne vidim da je on tada izašao iz Vijeća ministara
BiH ili smijenio Vladu RS-a zato što je izgubio lokalne izbore”, istakla
je Pandurević.
Na kraju razgovora dotakla se i suspenzije
glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića. Kako kaže, novi tužilac mora
pokazati dosta hrabrosti i pokazati kako BiH može postati pravna država.
“Ako nije spreman na to onda neka se i
ne kandiduje. To je nešto što se jednog dana mora desiti želio to neko ili ne.
Ako želimo u EU to će nam biti ultimatum Brisela kao što je bio ultimatum
Hrvatskoj i Srbiji. Ako taj novi tužilac bude mislio da će blokirati nešto ili
zaustaviti grdno se vara. Tako jedino može doživjeti sudbinu prethodnih glavnih
tužilaca Tužilaštva BiH, a podsjećam Vas da nijedan nije otišao kada im je
istakao mandat, nego mnogo prije”, zaključila je Pandurević.
(TBT, Klix.ba)






