
Odluka Jordana da dozvoli lokalnom ogranku stranke Baath da obnovi političke aktivnosti u zemlji izazvala je bijes u susjednom Iraku.
Nezavisna izborna komisija u Jordanu je 14. maja odobrila učešće 27 novih političkih stranaka, uključujući Arapsku socijalističku stranku Baath, jordanski ogranak Pan-arapskog nacionalističkog pokreta povezanog s pokojnim iračkim predsjednikom Sadamom Huseinom.
U Iraku, Islamska Dawa Partija, jedan od najglasnijih protivnika Baath Partije i kojoj pripada premijer Mohammed Shia al-Sudani, označila je taj potez kao “neprijateljski i provokativni čin”.
“Iračani su bili iznenađeni, šokirani i ogorčeni viješću o dozvoli jordanske vlade da se stranka [Sadamov Baath] uključi u političke aktivnosti”, navodi se u saopćenju stranke u srijedu.
Drugi su izrazili svoj bijes na Jordan na društvenim mrežama, dok je u nedjelju održan mali protest u Bagdadu kako bi se osudila odluka.
Irački parlament je velikom većinom glasova 2016. godine izglasao službenu zabranu Baath Partije bilo kakve političke aktivnosti u zemlji.
Stranku je prethodno zabranila Privremena uprava američke koalicije 2003. godine, koja je vladala nakon američke invazije na Irak i uklanjanja Sadama s vlasti.
Stranka Baath došla je na vlast 1968. nakon puča koji je predvodio Sadam, koji je u to vrijeme bio pomoćnik generalnog sekretara stranke.
Dok su partija i njen bivši lider i dalje u velikoj mjeri vrijeđani širom Iraka, Sadama se u Jordanu sjeća po njegovoj podršci palestinskoj stvari, arapskom nacionalizmu i otporu zapadnoj intervenciji na Bliskom istoku.
Uprkos njegovom dosijeu o kršenju ljudskih prava, pokojnog lidera Baathista, koji je pogubljen 2006. nakon američke invazije na Irak, mnogi se Jordanci rado sjećaju.
Od naljepnica na braniku do maski za mobilne telefone, pa čak i maski za lice koje su se nosile u vrijeme zaštite od koronavirusa, Sadamov lik je raširen širom jordanske prijestolnice Amana.
Drugi faktori za podršku Jordana uključuju izdašne ekonomske subvencije Iraka Jordanu tokom Sadamove ere, koje su uključivale nabavku nafte po subvencioniranim cijenama ili bez ikakvih troškova.
Kao i većina arapskih država, Jordan je podržavao Irak tokom njegovog rata protiv susjednog Irana tokom 1980-ih, ali je također dao podršku toj zemlji nakon invazije na Kuvajt 1990., što je rijetkost među arapskim državama, koje su se u velikoj mjeri protivile okupaciji i pridružile se nastojanju da se protjeraju Iračani.
Nakon što je prvobitno zauzeo poziciju neutralnosti, pokojni jordanski monarh kralj Husein rekao je da je američka intervencija 1990. bila “protiv svih Arapa i svih muslimana, a ne samo protiv Iraka”.
U narednoj deceniji, međutim, odnosi između dvije arapske države su zahladnili, a Jordan je osigurao ograničen broj baza američkih specijalnih snaga na svojoj teritoriji uoči invazije na Irak 2003. godine.
(TBT)