
Jedva da je Almir Džuvo i zagrijao svoju direktorsku fotelju u OSA-i pozvan je na Američku ambasadu gdje se slikao sa ambasadorom Miachelom Murphyem. Slika je objavljena na zvaničnom Twitter profilu ambadora. Puno toga je ovom „razglednicom“ poručio ambasador Murphy. Prije svega jasno je dao do znanja da je Džuvo „njegov mali“ i da je uvijek i bio „čovjek CIA-e“ kako su to ustvrdili sarajevski mediji bliski liderima Osmorke. Sam Elmedin Konaković je priznao da se on nije pitao o izboru Džuve i da je on izbor Američke ambasade.
Istu ovakvu fotografiju ambasador Murphy je tačno prije godinu dana objavio sa Osmanom Mehmedagićem Osmicom koji je također slovio kao „čovjek CIA-e“, pa je kao takav dobivao priznanja u Washingtonu. Od malimilion ružnih stvari koje se pripisuju Osmici jeste krivotvorenje fakultetske diplome koju nije stekao kao student. U takvom pokušaju uhvaćen je baš na Američkom univerzitetu u Sarajevu, što je dodatna blamaža od strane američkih favorita i mezimaca u Sarajevu. Zar je moguće da svemoćna CIA nije znala da Osmica nema diplomu i da je sebi Američaka ambasada dopustila takav gaf da ga imenuje za direktora?
Povrh svega nikad nijedan američki ambasador kao ni generalno američka politika u Sarajevu nije doživjela kritike na društvneim mrežama i medijim kao protekle (izborne) godine. Iza tih botovana druđtveinm mrežama kao i iza režimskih medija stajao je Osmica,odnosno sama OSA. Tako je poznato da je najzloglasniji bot koji je lansirao spin „ili SDA ili SAD“ vrbovan od strane OSA-e koja ga je štitila u svakom pogledu.
Obavještajne službe u Bosni i Hercegovni su postale glavni kreatori ratnohuškačkih tenzija, antizapadne histerije i govora mržnje. Čak je OSA prednjačila u tome protekle godine.
Nešto slično Murphy doživalja i od strane bivših šefova obavještajnhe agenicje. Tako je Rasim Belko, urednik poratla Patria, iza kojeg stoji Bakir Alispahić, prvi direktor AID-a, objavi pravi pamflet o američko-bosanskom lažnom prijateljstvu.
„Laž o američkom prijateljstvu u Bosni i Hercegovini nekako se počela razbijati proteklih godina, kada su nam iz State Departmenta stizali izaslanici različitih uloga i karaktera, a sve s namjerom da okončaju posao Richarda Holbrookea i konačno završe fazu unutrašnje podjele Bosne i Hercegovine. Jer uz entitet kojim suvereno vladaju bosanski Srbi i Hrvati po američkom planu moraju dobiti svoj dio BiH kojim će vladati.
I svako ko se počeo buniti protiv takvog plana, vidljivog golim okom, okarakterisan je kao radikal (korak do teroriste), koji zavađa Bosnu i Hercegovinu s američkim prijateljima.
Sve je potom kulminiralo u vremenu predizborne kampanje i dana izbora, kada je američka diplomatija iskreirala politički projekat koji treba da preuzme vlast i okonča ono što Holbrooke nije.
Tada su iz Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine i njihovih partnera na račun političkih protivnika odašiljane silne optužbe kako nas guraju u zagrljaj Rusiji, Iranu, Kini…
I kada je Christian Schmidt uz američko-britansko aminovanje izmijenio izborna pravila na dan izbora, iz 11 stranaka američkog projekta (SDP, NIP, NS, NES…) krenula je paljba. Svako ko se i usudio kritizirati američku politiku proglašen je proiranskim i proruskim igračem. (…)
I ne treba se nadati da će se Nermin Nikšić, Elmedin Konaković i Edin Forto promijeniti. Niti će oni krenuti putem probosanskog ili svebosanskog kongresa. Koga američka vanjska politika postavi, on može ili služiti ili čekati da nakon doručka u Washingtonu ruča u zatvorskoj ćeliji. Tako to rade američki prijatelji, u Bosni i bilo gdje drugo“, zaključuje Belko.
(TBT.R.I.)