
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović za Klix.ba je govorio o procesu formiranja vlasti, izboru delegata za Dom naroda FBiH, razgovorima sa HDZ-om, Osmorci te ponudi za DF i SDP koju im nudi još od prošlog mandata. Govorio je i o odnosu sa zapadnim saveznicima.
„GRANDE KOALICIJA“ DA, ALI SA BAKIROM NE
Sve što je rekao o formiranu „grande koalicije“ koju bi sačinjavale SDA-SDP-DF imali bi smisla da je ne predlaže baš on. Jer Bošnjaci su davno trebali imati jedan jak probosanski blok kakav zagovara Izetbegović. Zapravo su to bili i ostvarili sa CD-koalicijom u koju su pored SDA bili uključene i još tri stranke sa građanskog političkog centra, poput S za BiH, GS i Liberala BiH. Ali najgorom solucijom se pokazalo koaliranje SDP-a i SDA u vrijeme dok su ove stranke vodili Zlatko Lagumdžija i Sulejman Tihić. Da podsjetimo, to je vrijeme početka uspona Milorada Dodika. I nije to najgore što se desilo tokom vladavine ovog bošnjačkog dvojca. Još se vuku kriminalne afere u koje su upleteni „crveni“ i „zeleni“ tajkuni poput „Bosnalijeka“. Tako da se može reći da Izetbegović ne zagovara tu „grande koaliciju“ radi toga da bi se borili za odbranu države od napada secesionističkog dvojca Milorada Dodika i Dragana Čovića, kojima je, prema njegovim tvrdnjama, naklonjena i međunarodna zajednica, već je njemu da se na bilo koji način dogomne „komadića vlasti“.
I on će tvrdoglavo ustrajati u tome je još uvijek ima na raspolaganju „alatke“ naslijeđene vlasti sa kojima može kreirati i režirati izbore poslanika za domove naroda.
Pošto će tu još biti „povuci-potegni“ nije baš inspirativno baviti se njegovim špekulacijama i hipotetičkim procjenama „šta će biti, ako bude“. Međutim zabremede je da niko ne reagira na njegovu sljedeću tvrdnju o ulozi međunarodne zajednice u BiH.
„Bave se isključivo raspirivanjem podjela među Bošnjacima, ubacivanjem kosti između SDA i ostalih patriotskih stranaka. Ovaj projekat traje već godinama, nije počeo 2022. isprovociran mojim izjavama, već mnogo ranije. Njegova fizionomija se “vidi iz aviona”, a i razlozi su sve jasniji. Cilj je prepoloviti probosanski front i sukobiti dvije strane u borbi za vlast. SDA se satanizira, kriminalizira, kreiraju se i napuhuju afere, a iza svega se vjerovatno krije lobiranje i vješto kamuflirana islamofobija“, ustvrdio je Izetbegović.
Ovo je naravno razrada izjave koju je Recep Tayyip Erdogan dao pred par stotina imama okupljenih u amfiteatru zgrade Rijaseta Islamske zajednice BiH. Da podsjetimo on je tada rekao kako Zapad samo radi na zavadi muslimana.
„LUBENICA“ SE MORA ČEPIRATI
Znači li ovo da je Izetbegović ocjene o Zapadu preuzeo od Erdogana, ili je Erdogan ovakva njegova saznanja o zapadnim diplomatama u Sarajevu preuzeo od njega? Kako god, ovo je „crven linija“ preko koje se na smije preči. Ako je tačno to što govori Izetbegović onda se Bosanski Muslimani sa najvećom dozom straha moraju zapitati za svoju sudbinu. S jedne strane Izetbegovićeva poltronska politika prema turskom predsjedniku, koju mu je rahmetli babo ostavio u amanet, vuče Bosanske Muslimane istočno, dakle suprotno od zapada. I ne smeta Izetbegoviću rusofilska politika Erdogana, koja se ogleda kroz činjenicu da se samo Henry Kissinger više puta sastao sa Vladimirom Putinom od Erdogana u zadnjih 4-5 godina. Dok s druge strane tvrdi da Zapad ima prikrivenu islamofobnu precepciju o Bosanskim Muslimanima.
Zato prije nego se svaki Bosanski Musliman „stavi prst na čelo“ i zapita se za svoju sudbinu, morat će se isto tako javno postaviti pitanja svim tim zapadnim diplomatama, posebno američkom ambasadoru u Sarajevu Michaelu Murphyu sa kojim se Izetbegović konfrontirao, da li je ovo istina. Tim prije što su lideri SDA, kako Alija Izetbegović, tako i Sulejman Tihić, kao i većina drugih političira smatrani proameričkim igračima. Takav njihov odnos rezultirao je raznim dogovorima i sporazumima od Daytonskog sporazuma do upropaštavanja revizije tužbe BiH protiv Srbije pred MSP u Haagu. Dakle vrijeme „čepirati lubenicu“, kako kolokvijalno nazivaju SDA, i saznati na čemu je ova stranka dobivala izbore, odnosno na čemu se njeni lideri zadobivali moć i međunarodni ugled.
Tako misli i Muhamed Šaćirbegović, bivši bosanski ambasador i ministra vanjskih poslova, koji je u svojoj izjavi povodom Dana državnosti naveo da stanje u kojem se zemlja nalazi treba analizirati, dodajući da nije dovoljno kriviti druge.
„ Očito je da nešto ne štima jer ni ja ni drugi u bosanskohercegovačkoj delegaciji, nismo očekivali da će Bosna i Hercegovina danas biti u ovakvoj situaciji. Svakako da su građani BiH, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost, imali pravo očekivati više, barem jasan put ka EU i NATO integracijama kao punopravnom partneru“, istaknuo je Šaćirbegović.
Potcrtao je da su upravo ti ciljevi bili jedan od razloga zašto je odlučio biti potpisnik Daytona.
„ Jedan od razloga zašto sam potpisao Pariško-daytonski sporazum je taj što je njegova implementacija imala jedan ostvariv cilj, integraciju BiH u sve euroatlantske institucije. Ako odustanete od ovoga, razlog postojanja Daytonskog mirovnog sporazuma u današnjem svijetu uglavnom nestaje“, istaknuo je Šaćirbegović.
(TBT, Tim za analitiku)