Ne može biti nikakve sumnje da su svjedodžbe Sebije Građević iz Osnovne škole „29. novembar“ i III sarajevske gimnazije u potpunosti regularne! I diploma Medicinskog fakulteta u Sarajevu je temeljito građena 11-godišnjim studiranjem. Ali već kada se zađe u dalju akademsku karijeru, još aktuelne generalne direktorice KCUS-a Sebije (udate) Izetbegović, na svakom koraku se zapinje za sumnjive momente, mutne periode i ignoriranje akademskih propisa i etičkih principa.
Ponukani javno izrečenim sumnjama nekih kolega u regularnost njenog obrazovanja te prethodnim istraživanjima nekoliko medija članovi Istraživačkog tima TBT-a pokušali su doznati šta zaista nije u redu sa stručnim, akademskim i naučnim zvanjima prof.dr. Sebije Izetbegović, supruge predsjednika SDA i snahe prvog predsjednika Bosne i Hercegovine. Pri tome se zaista naišlo na tragove izigravanja akademskih propisa. Također, pojavili su se i neki neugodni svjedoci koji su rasvijetlili periode kad nam je dr. Izetbegović bila daleko od očiju tj. od ratnog Sarajeva. A to svjetlo upalio je američki državljanin Muradif Pajt. Upravo u momentu kada je u tamni vilajet Bosne zakoračio drugi američki državljanin – Eric Larson.
Asistentica bez uvjeta
Najprije dugo studiranje. I laiku je jasno da je medicina težak studij pa se u tu nauku ne upušta svako. Oni dobri, pametni, vrijedni i redovni studenti još bolje znaju kako je to teško bilo čak i njima. A kad ne ide… ne ide. Još kad se teretu nauke doda izostanak ovih potrebnih predispozicija, životne okolnosti i podkapacitiranost, oduži se to. No, mnogi među njenim kolegama će reći da je diploma uredu, ali da je njena dalja karijera nezaslužena. I nezakonita.
Naime, studentica Sebija Građević – Izetbegović ipak je završila fakultet 1989. godine prosjekom ocjena 7,38. U vezi s tim je prvi prigovor zakonitosti njene karijere. Prema tadašnjim aktima i propisima Medicinskog fakulteta i UNSA asistent na fakultetu mogao je postati ljekar koji završi fakultet „sa prosječnom ocjenom najmanje 8 (osam) iz cijelog studija i najmanje 9 (devet) iz predmeta za koji konkuriše.“ Sa svojim sedmicama studentica Građević nije ispunjavala ni jedan uvjet za ovaj uspon u akademskoj karijeri.
FOTO: Faksimil (Propisani uvjeti za izbor asistenta, član 238)
Nesumnjivo da je u trenutku kad je postala i bila asistent na Medicinskom fakultetu u Sarajevu (1996. – 98.) bilo mnogo boljih kandidata za asistenta od snahe predsjednika SDA. Čudno je da je to promaklo tadašnjem dekanu prof.dr. Nedžadu Mulabegoviću (dekan od 1993. do 2000.), inače predsjedniku VKBI i dosljednom promotoru lika i djela Alije Izetbegovića
. Ne ulazeći u njegove razloge „gledanja kroz prste“, i imajući razumijevanja da je tada bilo teško odbiti uslugu autoritetima iz obitelji Izetbegović, samo konstatiramo – kandidatkinja Sebija Građavić – Izetbegović nije ispunjavala uvjete za asistenta!
Ovdje ćemo si dozvoliti malo malicioznosti. I pored ovog „švercanja“ u naučne krugove asistentica Sebija mnogo godina kasnije nije pokazala smisao za vraćanje usluge. U vrijeme njenog mandata na čelu KCUS-a kćerka pomenutog dekana, inače specijalista interne medicine dr. Lana Mulabegović bila je žrtva mobinga te je nakon dvije-tri „prekomande po kazni“ postala jedna od 173 specijalista sa KCUS-a koji su promijenili „agregatno stanje“ i karijeru nastavili negdje drugdje.
Super-brza specijalizacija
Najzagonetniji i vjerovatno najsporniji je period njenog akademskog uspinjanja vezan za Zagreb ratnih godina. U zvaničnom akademskom kartonu dr. Sebije Izetbegović dostupnom na internetskim stranicama o Medicinskom fakultetu stoji da je obavljala postdiplomski studij na zagrebačkom Kliničkom centru „Sveti duh“ od 15.9.1992. do 15.9.1993. godine. U javnosti se godinama predstavljala kao učenica uglednog profesora dr. Asima Kurjaka. Bez obzira na sporadična osporavanja ta bi priča opstala da nedavno u programu televizije N1 prof.dr. Kurjak nije bio kristalno jasan.
“Niti sam ja njoj bio mentor, niti je ona zaista bila moja učenica. Tačno je da je bila kod mene, ali tek nekoliko mjeseci, tokom rata u BiH”, rekao je dr. Asim Kurjak. Dakle, nikakve specijalizacije, studija niti magisterija u Zagrebu nije bilo. Ostaje nam da vjerujemo njemu ili internetskom izdanju njenog akademskog kartona.
FOTO: Faksimil (Akademski karton S. Izetbegović)
Pa ako nije specijalizirala kod dr. Kurjaka, gdje onda jeste? Također elektronska arhiva Medicinskog fakulteta daje jedan odgovor i odmah nameće i jedno veliko pitanje. Tamo stoji da je dr. Sebija Izetbegović specijalizirala ginekologiju od 18.8.1994. do 7.2.1996. godine!
Pitanje je – kako je moguće da je specijalizantica Izetbegović završila specijalizaciju za 18 mjeseci, ako po važećim propisima fakulteta specijalizacija ginekologije treba trajati najmanje četiri (4) godine u kontinuitetu, a po odredbama Pravilnika o specijalizacijama i subspecijalizacijama Federalnog ministarstva zdravstva (Prilog 1.1.) specijalizacija u oblasti ginekologije traje najmanje 5 godina!? Čak i kada se zbroje periodi boravka u Zagrebu i naznačeni period iz Sarajeva ne može se sastaviti zakonski period specijaliziranja pa ova diploma u formalnom smislu ostaje izvan propisanih parametara. Ona je ipak danas specijalista-ginekolog i generalna direktorica KCUS-a. Kako je to moguće?
Na ovo pitanje već godinama, kad god se potegne priča o (ne)regularnosti njenih diploma, odgovor ne daju niti prozvana ginekologinja Izetbegović, niti institucija koja je to verificirala.
FOTO: Faksimil (podaci o specijalizaciji 1994.-1996.)
Akademski karton otkriva i zanimljiv detalj o njenom magisteriju i doktoratu. Naime, kao mentor za izradu i odbranu doktorske disertacije (11.6.2000. u Sarajevu) navodi se prof.dr. Asim Kurjak. Kada je imao priliku u tv-intervjuu to potvrditi, Profesor nije rekao ni riječi tako da nam i dalje zvoni njegova izjava: „“Niti sam ja njoj bio mentor, niti je ona zaista bila moja učenica.“
Nezasluženo u akademskoj zajednici
Pojedine kolege osporavaju stručnu i naučnu vrijednost njenih radova, a neki od njih čak i autorstvo. Kada je prof.dr. Sebija Izetbegović postala generalna direktorica KCUS-a te kada je njeno upravljanje počelo rezultirati općom devastacijom kadrovskog potencijala i medicinske struke na Kliničkom centru, nauke na Medicinskom fakultetu i u UNSA i kada su na koncu njene nemoralne odluke („Ovo dijete se neće liječiti ovdje!“) strovalile i medicinsku etiku, pojedini autoriteti su počeli razotkrivati akademske mahinacije Izetbegović, zloupotrebu autoriteta prezimena itd.
O tome je najotvorenije govorio prof.dr. Kemal Dizdarević, neurohirurg koji je i sam postao žrtva neviđenog mobinga i osoba na kojoj je aktuelni menadžment trenirao disciplinske postupke. Poseban bijes Izetbegovića dr. Dizdarević je navukao razotkrivajući njen palanački mentalitet i medikritetske domete koji su postali nametnuti limiti nauke i struke na KCUS-u. Njen potencijal ogoljen je do kraja kroz tragikomične situacije u kojima je Bakir Izetbegović molio da se Sebiji pomogne oko njenih stručnih radova.
O Bakirovom moralnom i intelektualnom kapacitetu sve govore njegove izjave tipa: „Sebija je sa Koševa rastjerala lopove i neradnike,“ a pričao je o 40 otjeranih doktora nauka. Ili… „Sebija je najcitiraniji autor u stručnim radovima…“ a uopće nema tragova citiranja u relevantnim radovima. A radovi, pretežno koautorstva, su joj posebna priča, ali o tome drugi put.
Istovremeno, dr. Izetbegović s prezirom je edukacije svojih kolega nazivala „turističkim putovanjima koja je ona sasjekla“, ali ako pregledate njen popis edukacija, vidjećete da je to dugi niz seminara, kongresa, savjetovanja… od dva do pet dana sa kojih je donijela desetine „diploma“ i certifikata…
O nezasluženom akademskom statusu generalne direktorice u nedavnom intervjuu na Face TV prof.dr. Zehra Dizdarević rezignirano je rekla: „Žao mi je sto sam popustila na molbe da joj se pomogne u stvaranju akademske karijere i da se pridruži akademskoj zajednici kojoj nikad nije pripadala!“
How is that man… Muradif Pajt ?
A onda je svjetlo upalio državljanin SAD Muradif Pajt objasnivši sve što smo odavno ćželjeli da znamo, a nismo smjeli da pitamo. U medijima se on već pojavljivao i svaki put bi proširio priču kojoj još nema kraja. U jeku medijske i javne histerije oko katastrofalnog stanja u zdravstvu, prvenstveno na KCUS-u, najprije se pojavio Pajtov komentar na tekstove o pokušaju obračuna Sebije Izetbegović i Ljekarske komore KS sa prof.dr. Ismetom Gavrankapetanovićem.
Pronašli smo ga u Visokom i zatražili da malo pojasni vrlo delikatnu priču o trenutno najuticajnijoj ženi u Bosni i Hercegovni, samozvanoj „generalici“ u stranačkim i koševskim krugovima za koju na facebooku tvrdi da „nikad nije magistrirala“.
U turbulentnim ratnim godinama bio je jedan od aktera u operacijama nabavke oružja i vojne opreme, posebno komunikacijskih uređaja, za potrebe Armije RBiH. Tvrdi da je upravo on nabavio satelitske telefone koji su 1992. stigli u Sarajevo, tada odsječeno od svijeta. Posao je dogovorio sa Alijom Izetbegovićem. Ta nabavka Pajtu nikad nije isplaćena. Alija Izetbegović je umro, a i Bakir Izetbegović ga je kasnije prevario pa je Pajt tužio institucije BiH američkom sudu i dobio presudu za milionska dugovanja. Sada čeka da se presuda prizna i u BiH pa da naplati milionski dug sa kamatama. Naravno, aktuelni režim to osporava.
Školovan je u Rusiji, radio širom svijeta, ima dobre veze u uticajnim krugovima na Zapadu i među Jevrejima. I prijatelji, i neprijatelji etiketiraju ga kao višestrukog špijuna, ali on za sebe tvrdi da je patriota, biznismen i danas, kako kaže „nezavisni specijalni istraživač u postupcima naplate ratne štete u korist žrtava ratnih zločina.“ Trenutno je preokupiran sakupljanjem dokaza koji bi mogli primorati Srbiju na nadoknadu štete pričinjene u vojnim pohodima devedesetih godina. Dakle, upravo ono što nije uradio Bakir Izetbegović dozvolivši da propadne revizija presude MSP u Hagu po tužbi Bosne protiv Srbije.
Za ovu priču Pajt nam je bitan jer su on i njegova supruga bili domaćini Sebije Izetbegović kada je u ranu jesen 1992. godine stigla u Zagreb „na specijalizaciju“. Zamoljen je tada od Ambasade BiH u Zagrebu i svoje supruge dr. Aide Cviko (koja je zaista magistrirala kod Kurjaka) da kod sebe smjesti snahu Alije Izetbegovića – Sebiju, njenu kćerku i majku. I Ona sama je izrazila želju da stanuje kod kolegice i prijateljice dr. Cviko, dok obavlja specijalizaciju, pa se ta molba nije mogla odbiti. Međutim…
“Specijalizacija traje nekoliko godina. Ja to znam po supruzi koje nikad nije bilo, odnosno nije dizala glavu od knjige i klinike. Sebija je već prvi dan boravka zadužila bijeli mantil, kao i moja supruga, dobila je liječničku propusnicu za ulazak u bolnicu kao dio osoblja, ali već drugi dan se vratila ranije. Posvađala se sa profesorima. Bila je tu možda malo više od pola godine. Na nastavu nije išla”, priča Pajt. „Koliko mi je poznato, Sebija se najviše se družila sa Delimustafićima, odnosno Alijom Delimustafićem i naravno sa Šajom.Vrtjela se još malo po Zagrebu i nestala.“
FOTO: Pajt (Privatni album M.P.)
I tu onda počinje bizarni zaplet oko njenog magisterija.
Ponijela tuđi magisterij u Istanbul…
„Sedam dana nakon Sebijinog odlaska supruga me pita gdje joj je njen magistarski rad i još neka knjiga i radovi. Ma otkud ja znam, kažem joj. Kaže meni Aida nakon nekoliko dana: “Ma to je Seka uzela”. Kontam što će uzeti tako, ali hajda da provjerim. Odem do naše Ambasade i tražim broj na koji je mogu dobiti. Ona je već bila u Istanbulu. Nazvao sam je i rekao joj o čemu se radi. Ona se izvinila, kaže da je u frci uzela slučajno i izvinjava se što nije o tome blagovremeno obavijestila moju suprugu. Obavezala se da će sve vratiti i još jednom se izvinjava. S suprugom Aidom sam kasnije išao u Istanbul i sve mi je dostavio njen blizak čovjek, (Senad Šahimpašić Šaja, saznaje TBT) jer ona nije htjela doći. Međutim, kada smo preuzeli radove vidjeli smo da je pokidala prve stranice magisterija… tamo gdje je naslov i ime autora.” kaže on.
Prof.dr. Aida Cviko-Pajt, bivša Muradifova supruga danas živi u SAD, ugledni je stručnjak u oblasti dječije patologije. Zbog svih opisanih okolnosti i stvari koje je zasad zadržao za sebe Muradif Pajt sumnja da je Sebija Izetbegović plagirala rad njegove supruge.
“Pokušajte naći negdje kopiju magisterija koji je Sebija Izetbegović napisala. Nađite u univerzitetskoj biblioteci, na fakultetu, univerzitetu… bilo gdje… njen rad. Sumnjam da ćete ga naći, jer je jednostavno plagirala rad moje supruge. Morala je predati taj svoj rad nekome. Ali sada ga nema niko, koliko ja znam”, zaključio je Pajt.
Pokušali smo pronaći u Rektoratu UNSA gdje nam je rečeno da njenih radova nema. Sa Medicinskog fakulteta i KCUS-a redovno nema nikakvog odgovora na ovakva pitanja.
Zatim smo uporedili naslove tema magistarskog rada Sebije Izetbegović (vidi Faksimil 3) i naslov teme magisterija koji je Aida Cviko-Pajt branila pred prof.dr. Kurjakom 1990. godine, a danas je dostupan na internetu. Oba rada bave se istom temom – prirođenim malformacijama ploda i novorođenčeta. To još uvijek ne znači da je tekst naučnog rada plagiran, ali su sve iznesene činjenice temelj za razumnu sumnju. Koja traje godinama.
I zato je paradoksalno da „osumnjičena“ nikad nije demantirala eventualne krive navode. To dodatno pojačava sumnju, koju podupiru sve češći javni stavovi njenih kolega ljekara, da je naučna, stručna, politička i profesionalna karijera prof.dr. Sebije Izetbegović ustvari rezultat korištenja njene privatne pozicije, odnosno lične veze sa vladajućim krugovima, a ne stručnih kompetencija i rada. Također, danas je teško čuti, osim od dežurnih poltrona i medijskih botova, pozitivan stav o njenom radu u organizaciji rada KCUS-a i zdravstva u KS.
Vrela antikorupcijska jesen
Najmjerodavniji sud o tome svakodnevno izražavaju pacijenti koji mjesecima ne mogu doći do klinika na KCUS-u, jer je direktorica izolirala klinički krug zavarenim kapijama, ogradama sa šiljcima i teško propusnim trijažnim šatorima. Ona se boji corona-virusa i testira se svakodnevno, ali vapaji običnih smrtnika i već panični strah zapuštenih hroničnih bolesnika ne dopiru do ušiju i svijesti moralno neosjetljivog menadžmenta.
Stvari se, međutim, mijenjaju. Sve je više kritičara režima čak i u redovima SDA. U Skupštini KS već se istopila tanka većina kolacije „Petak 13“. Tužilaštva i sudovi, koji su zataškavali predmete po ladicama, su pod sve većim pritiskom da počnu raditi. I nervoza građana je sve veća i prijeti da preraste u rušilačku erupciju. To bi se i dogodilo da su se režimske stranke usudile otkazati izbore! Nešto se očigledno iza brda valja…
U BiH, a prvo u Kantonu Sarajevo, prije nekoliko dana počeo je sa radom američki ekspert za borbu protiv korupcije. Sitne, krupne, političke, izborne, korupcije u zdravstvu i akademskim krugovima, ukradeni novac građana, deponovan po inostranstvu… bit će njegov predmet rada. Eric Larson, trenutno u fazi izviđanja (zataškanih predmeta), pri dolasku je najavio konkretne mjere, a odmah zatim policija i Tužilaštvo BiH pretresli su prašnjave prostorije Američkog univerziteta u Tuzli gdje je isprintana jedna od diploma Osmana Mehmedagića „Osmice“, direktora OSA-e BiH. Od nečega se mora početi.
Kao što se i u ratu dešavalo u ovom gradu, najvažnije akcije procure u čaršiju prije nego što napad krene. Nije pametno, ali je lijepo čuti. Tako se već zna da bi ova jesen mogla biti u znaku zveckanja lisica koje će se sklopiti preko pozlaćenih rolex satova. Ako vlasnici rolexa prije toga ne postanu „nedostupni organima gonjenja“… I na ovom mjestu ipak ćemo stati. Da ne otkrivamo položaj.
(TBT – Istraživački tim)