Gostujući na Face TV kod Senada Hadžifejzovića, premijer Vlade Kantona Sarajevo Edin Forto približio je donekle i razgolitio misteriju opstanka ove vlade koju čini šest stranaka, a koja funkcionira unatoč nesmiljenom pritisku upregnute mašinerije SDA ali i nekih drugih jakih aktera bh. političke scene.
Pojasnio je i razloge javne pohvale koju je Vlada koju vodi dobila usred američkog Senata a koju je izrekao specijalni predstavnik Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Matthew Palmer. Tako je Forto pojasnio da su podršku dobili, ne samo od SAD nego i od većine zemalja EU najviše zbog odlučnosti da se snažno suprotstave korupciji što su, kako je kazao, usvajanjem određenih antikorupcijskih zakona već započeli, ali podršku dobivaju i zbog ogromnog truda da realiziraju brojne projekte i mjere dogovorene prilikom formiranja koalicije.
I pored ovakve podrške zapadnih zemalja, napadi SDA na Fortinu vladu ne jenjavaju i iz dana u dan optužbe na račun njihovog (ne)rada su sve intenzivnije.
Tako je zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Aljoša Čampara kazao kako ima saznanja da je izvršenje Budžeta KS na kapitalnim investicijama veoma nisko, odnosno između 18 i 20 posto te da će do kraja godine jedva stići 20 posto.
On ističe da se Vlada Kantona Sarajevo u proteklom periodu bavila populizmom, objavama na Facebooku i ostalim društvenim mrežama misleći da će time uspjeti zamagliti činjenično stanje i slagati građane Kantona Sarajevo. Dalje ih se od strane SDA optužuje da je njihov jedini uspjeh organizacija Parade ponosa u Sarajevu i da ih zbog toga zapadne diplomate podržavaju.
Posebna priča su sredstva koja Predsjedavajući Skupštine KS Elmedin Konaković svojevoljno dodjeljuje i gotovo na dnevnoj bazi upućuju se kritike na njegov račun putem medija sklonih rušenju „šestorke“ koja se pored usvajanja ANP na državnom nivou, nametnula kao najvažnija politička tema u Bosni i Hercegovini, a pitanje njenog opstanka kao najčešće razmatrano u kuloarskim krugovima čaršije.
Sve oči uprte su u koalicione partnere SDA, lidere DF-a i SBB-a Željka Komšića i Fahrudina Radončića koji vladu najvažnijeg i najbogatijeg kantona podržavaju sa sedam zastupničkih ruku u skupštini što je matematika kojom SDA uz jednog poslanika BOSS-a može riješiti pitanje koje tišti hiljade poštovalaca lika Bakira Izetbegovića diljem zemlje.
Predsjedavajući predsjedništva BiH Željko Komšić nedavno je kazao da ne namjerava rušiti Vladu KS, dok je Fahrudin Radončić poručio da će ispoštovati obećanje dato predsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću da će sarajevskoj vladi dati šansu godinu dana nakon čega će sagledati rezultate njenog rada i u skladu s time odrediti sljedeće korake.
Zbog ovakve Radončićeve izjave Elmedin Konaković, predsjednik najjače stranke „šestorke“ Narod i pravda, kazao je da su izjave lidera SBB-a sinhronizirane sa Izetbegovićevim koji je u više navrata najavljivao decembar kao mjesec u kojem će se desiti pad Fortine vlade.
Komšić i Radončić, bez obzira koliko se u medijskim istupima pokušavali izdići iznad lokalnih tema kao što je sarajevska vlada, nalaze se u neobranom grožđu jer ne smiju napadati ni rušiti miljenike međunarodne zajednice, a s druge strane trpe ogroman pritisak od strane Izetbegovića za rješavanje pitanja svih pitanja, jer sarajevska vlada za SDA, koliko god se i njeni lideri lažno pokušavali izdići iznad toga, upravo to i jeste – pitanje svih pitanja.
Ona nije u tolikoj mjeri važna zbog budžeta od milijarde maraka kojim raspolaže koliko je bitna, čega je i sam Izetbegović itekako svjestan, jer je „šestorka“ urnek gotovo svim ambasadama zapadnih zemalja na koji način bi trebalo okupiti stranke koje oponiraju vladajućoj trojci nacionalističkih stranaka (SDA, HDZ i SNSD) i recept koji bi trebao zaživjeti i preliti se u narednim godinama po cijeloj Bosni i Hercegovini. Stoga je decembar koji je blizu gotovo presudan za obje strane.
Podsjećamo, u Vladi Kantona Sarajevo sudjeluje šest stranaka (24 poslanika) i to stranka Narod i pravda (6 poslanika), Naša stranka (5 poslanika), SDP (4 poslanika od kojih je jedan napustio Klub poslanika ove stranke), SBB (4 poslanika), DF (3 poslanika), i Nezavisna bosanskohercegovačka lista (NBL) Ibrahima Hadžibajrića (2 poslanika od kojih je jedan napustio Klub). Skupština KS broji 35 poslanika, a za formiranje vlade potrebna je prosta većina, odnosno 18 ruku skupštinskih poslanika.
(TBT, A. L.)