BUSINESS
“Kada sve to saberete u kilometre, cijene i iznose,
onda vidite da to nije baš tako sjajno”, rekla je premijerka RS-a.
FOTO: Cvijanović (N1)
Predsjednica Vlade entiteta Republika Srpska Željka
Cvijanović izjavila je da je Vlada opredijeljena da se brzi putevi i autoputevi
grade svugdje u BiH gdje je to moguće, ali da je nerealan način na koji se
javnosti predstavlja priča o početku izgradnje autoputa Sarajevo-Beograd.
Komentarišući izjavu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH
Bakira Izetbegovića da je izgradnja autoputa Sarajevo-Beograd dogovorena i da
će početi ove godine, Cvijanović je rekla novinarima u Banjaluci da je to više
jedna dobra priča za javnost, prenijela je RTRS.
“Kada sve to saberete u kilometre, cijene i iznose,
onda vidite da to nije baš tako sjajno”, rekla je premijerka RS-a.
Ona je navela da bi voljela da priča o brzim putevima i
autoputevima bude realnost, ali da u to nije sigurna, jer je riječ o projektima
ogromne vrijednosti.
“Mislim da treba da utvrđujemo prioritet po prioritet i
tako realizujemo te projekte. Pri tome, finansiranje ukupnih projekata brzih
puteva i autoputeva zahtjevat će kombinaciju različitih sredstava, investitora
i kreditora, počev od Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione
banke i drugih”, objasnila je Cvijanović.
Ona je navela da se u operativnom, političkom, ustavnom i
svakom drugom smislu mora voditi računa o nadležnostima entiteta, koja su
jasna, kao i da se ne preuzimaju obaveze u ime Predsjedništva BiH ukoliko nije
postignut zajednički stav te institucije.
“Kada je riječ o nedavnom sastanku (Izetbegovića sa
predsjednicima Srbije Aleksandrom Vučićem i Turske Recepom Tayyipom Erdoganom u
Istanbula), nemam ništa protiv da neko to radi i dogovara određene stvari, ali
kada je riječ o institucionalnom postupanju, onda se zna kako se postupa”,
istakla je Cvijanović.
Ona je dodala da se ne može reći – “gradićemo
put”, a da se ne poštuju entitetske vlade i resorna ministarstva koji u
tom smislu imaju svoje planove i usvojene transportne strategije.
Član Predsjedništva Bakir Izetbegović rekao je u srijedu da
bi izgradnja autoputa Sarajevo-Beograd mogla da počne krajem ove godine i da bi
već iduće sedmice u BiH trebalo da dođe važna delegacija Turske.
(TBT)






