BOSNA
” To je čovjek koji je u ovom trenutku
nezaobilazan faktor kada je u pitanju RS i svako onaj ko želi iskreno da
napravi pomak u BiH mora uvažiti njega kao politički faktor i razgovarati s
njim”, izjavipo je predsjednik SDP-a Nikšić

FOTO: Nikšić (N1)
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić gostovao je u
Danu uživo na N1. Kako je kazao, Milorad Dodik je političar koji je prošao onaj
jedan period od najomiljenijeg u FBiH do najomraženijeg u FBiH. On je izrazio
uvjerenje “da će građani konačno prepoznati šta se dešava u BiH”.
Kako je kazao, “pokazuje se da je ovo još
jedna u nizu godina koju je ova vlast upropastila za BiH”. O prekidu
sjednice Federalnog parlamenta Nikšić je kazao da je to još jedna farsa u
režiji aktuelne vlasti u FBiH.
“Potpuno je bilo jasno da neće biti
sjednice, da HDZ neće učestvovati. Ne znam zašto je trebala ova farsa.
Činjenica je da nemamo budžeta i da će vrlo teško osigurati budžet kakav bi
trebao građanima BiH. Imamo situaciju oko Zakona o PIO gdje je jučer Vlada na
svojoj sjednici usvajala amandmane. Sve ukazuje na to kako imamo potpuno
neodgovornu i neozbiljnu vlast, kako na nivou entiteta tako na nivou BiH”,
kazao je Nikšić.
Da li je SDP bio dobra opozicija?
“Mi ćemo uvijek biti u situiciji da
budemo opozicija ovakvoj vlasti. Nećemo biti opozicija interesima građana BiH.
Mi danas jednostavno možemo prepoznati da BiH zaostaje u svim segmentima. Nismo
u godinu dana osigurali odgovore na Upitinik gdje se pokazuje da Mehanizam
koordinacije ne funkcioniše”.
“Ja sam uvjeren da će građani konačno
prepoznati šta se dešava u BiH. Mi pokazujemo da je moguće u BiH praviti
integrativne procese, okupljati ljude na principu zajedničkih interesa. Interes
penzionera u FBiH i RS je isti, poslodavaca, radnika… Mi ćemo se baviti time,
nećemo se baviti projektovanjem novih strahova, prijetnjama jednima, drugima,
trećima…”.
U Banjaluci ste predstavili nove članove,
zašto sada poslije toliko godina?
“Zato što hoćemo da budemo politička
partija cijele BiH i njenih građana. Možda je trebalo vrijeme da sazriju uslovi
da ljudi shvate da je dosta ratne priče, da ono što se desilo ne treba
zaboraviti, ali da se okrenemo ka budućnosti. Danas mladi ljudi napuštaju BiH
ne pitaju se jesu li Hvati, Srbi, Bošnjaci… Mi se suprostavljamo tim
podjelama, strahovima i kažemo da je moguće uspostavljati mostove
povjerenja”.
Zašto ste se sastali sa Dodikom?
“Nije to bila nikakva tajna niti tajni
sastanak. Kao što se sastajem sa Izetbegovićem, Čovićem, Govedarcom, tako sam
se sastao sa Dodikom. Mislim da je vrijeme da umjesto svađe sjednemo i otvoreno
razgovaramo. Puno je stvari oko kojih se ja i gospodin Dodik ne slažemo i na
koje gledamo različito. Ali isto tako postoje stvari oko kojih se možemo
složiti, oko kojih možemo razgovarati. Treba uspostavljati kulturu dijaloga i
stvarati bolje uslove”.
Šta mislite o Dodiku?
“To je političar koji je prošao onaj
jedan period od najomiljenijeg u FBiH do najomraženijeg u FBiH. Cijelo to
vrijeme na području RS ima određeni rejting, ima najveću podršku građana RS. To
je čovjek koji je u ovom trenutku nezaobilazan faktor kada je u pitanju RS i
svako onaj ko želi iskreno da napravi pomak u BiH mora uvažiti njega kao
politički faktor i razgovarati s njim”.
Da li biste koalirali s njim ukoliko budete u
prilici?
“Ne koalira Nermin Nikšić i Milorad
Dodik. Ako bude koalicija, onda je to koalicija koju će raditi političke
partije. O tome ćemo vidjeti nakon izbora 2018. Siguran sam kako će ljevica u
BiH pobijediti, napraviti značajan iskorak, imati dobar rezultat. O tome s kim
ćemo koalirati donijet ćemo mi odluku na osnovu izbornih rezultata i na osnovu
toga koliko je ko spreman da prihvati ono što je naš izborni program, plan 10
za BiH”.
Da li će SDP i DF imati svog kandidata za
člana Predsjedništva BiH?
“Ljevica, građanski blok, pa i SDP će
imati svog kandidata za člana Predsjedništva BiH. Hoće li to biti jedan, dva
ili tri kandidata, o tome ćemo mi na nivou građanskog bloka donijeti
odluku”, kazao je Nikšić gostujući na N1.
(TBT)






