BOSNA
SDA nije gradila državnu platformu sa političkim snagama
istinske bh. opredjeljenosti ni prije, ni tokom ni nakon rata.
FOTO: Dizdarević (public)
Bosna i Hercegovina je već tridesetak godina otvoreno
pitanje. Kakva je uloga treće strane, političkih predstavnika bošnjačkog naroda
kao najbrojnijeg u tome?, pita se Zija Dizdarević u svojoj kolumni.
„Prva strateška greška Stranke demokratske akcije je u
programskom stavu pri osnivanju stranke u proljeće 1990. godine da je u
Jugoslaviji (SFRJ) potreban novi dogovor naroda. Umjesto da se u prvi plan
stavi neupitnost Republike BiH, kao države unutar federalne Jugoslavije u kojoj
je ustavno uređena ravnopravnost građana i naroda, SDA ulazi u
hegemonističko-separatističke sheme Srbije, Hrvatske i Slovenije koje su
rezultirale tragedijom u BiH, nezapamćenoj u Evropi nakon Drugog svjetskog
rata. SDA pregovara sa SDS-om (i njegovom zamjenom SNSD-om) i HDZ-om već 27
godina a učinak je prebolno znan. Iz toga je proizašla druga strateška
pogubnost. SDA nije gradila državnu platformu sa političkim snagama istinske
bh. opredjeljenosti ni prije, ni tokom ni nakon rata. Uprkos zaklinjanjima,
praktični pristup SDA bh. državi je diobeni. Otud, kao i druge nacionalne
stranke, nikad nije radila odlučno na povratku svih na svoje.
Odnosu prema Bošnjacima štetilo je što SDA u ratu i nakon
njega nije pokretala procesuiranje, već je krila zločine učinjene od pripadnika
Armije BiH nad Srbima, Hrvatima i drugima. Sa nacionalnim strankama, SDA je
udružena i u korupcionaško-klijentelističko-nepotističkoj praksi i toleriranju
privatizacijske pljačke, stranačkim ovladavanjem sigurnosnim i pravosudnim
institucijama, društvenim resursima i medijima. To je razarajuće i po državu i
po društvo.
Vođe SDA u spoljnopolitičkoj orijentaciji preferiraju
(pan)islamističku i turkofilsku orijentaciju što izaziva zazor na Zapadu prema
Bošnjacima. Propast tzv. Aprilskog paketa, ustavnih izmjena koje bi bitno
ojačale središnju državnu vlast, demotivisao je Sjedinjene Američke Države i
Evropsku uniju. Za to nije kriva SDA, ali je njen negdašnji drugi čovjek Haris
Silajdžić (s glasom poslanika SDA Mehmeda Žilića i dio HDZ-a, uz podršku
nadbiskupa Vrhbosanskog Vinka Puljća) bio odlučujući akter u toj krajnje
destruktivnoj raboti po bh. državu koja je osokolila reafirmiranje
karadžićevsko-mladićevske Republike Srpske i hercegobosanskog sentimenta“, piše
Dizdarević.
(TBT)






