RELIGIJA
”Bošnjačke džamije su pohvaljene. Pored integracije
Bošnjaka, pohvaljene su bošnjačke džamije koje doprinose boljoj integraciji
Bošnjaka i drugih muslimana koji u njih dolaze”, naglasio je Memić

FOTO: Kurz, Memić (Facebook)
Predsjednik Islamske zajednice Bošnjaka u Austriji Esad
Memić kazao je da Bošnjaci nisu zabrinuti izbornim rezultatima u toj zemlji,
odnosno pobjedom Sebastiana Kurza i njegove Narodne stranke (ÖVP), i činjenicom
da je druga po snazi postala krajnje desna Slobodarska stranka (FPÖ).
Štoviše, najavljuju skore kontakte i buduću suradnju.
Bošnjaci će, kao i do sada, mudro graditi svoje odnose u Austriji. ”Bošnjaci i
uopće muslimani su, prije svega, sretni da je konačno prošla izborna kampanja.
Imamo rezultate kakve imamo.
Mi čestitamo izbornom pobjedniku. Istina, tijekom kampanje
bilo je mnogo spominjanja islama i muslimana, kampanja se puno vodila i u vezi
s migrantima.
Nismo zabrinuti s izborim rezultatima. Čestitamo Sebastianu
Kurzu na izbornoj pobjedi. Mi ćemo konstruktivno raditi i s budućim
predstavnicima vlasti u Austriji. Austrija je pravna država i Bošnjaci mogu
biti potpuno mirni.
Mi čak imamo Bošnjaka koji su bili na listama nekoliko
političkih stranaka. Pored integracije, dakle, mi želimo participaciju naših
Bošnjaka u društvu Republike Austrije. Prema svim statistikama, Bošnjaci su
najbolje integrirani migranti u društvo Austrije”, kazao je Memić za portal
INS.
Upitan brine li zbog vala skretanja udesno u Austriji i
Europi uopće Memić ističe da ne znaju hoće li Slobodarska stranka uopće biti
sastavni dio vlasti.
”Ako i bude, nemamo problem, i s njima ćemo uspostaviti
suradnju i kontakt. Mi smo imali 2004. i 2005. godine, također, koaliciju SPÖ i
FPÖ i, moram reći iskreno, nismo imali negativnih iskustava u odnosu prema
Bošnjacima i uopće muslimanima. Znaju to i u BiH, teme uoči izbora često budu
populističke, služe za mobiliziranje izbornog tijela.
Ponavljam, mi nemamo nikakvih briga, uspostavit ćemo
kontakte i surađivati jer je Austrija jaka država, pravna država s demokratom
tradicijom. Sa svim strankama ćemo uspostaviti kontakte i razgovore. Jer, oni
koji su na vlasi ne predstavljaju samo svoju stranku već i sve građene pa i Bošnjake
u Austriji”, naglasio je Memić. Naglašava da postoje i konkretni primjeri
dobrog odnosa ÖVP, pa i FPÖ u prošlosti. Podsjeća da su nedavno u Austriji
rađena istraživanja o džamijama i njihovom doprinosu za integraciju u ovoj
zemlji. Rezultate je predstavio državni ministar. ”Bošnjačke džamije su
pohvaljene. Pored integracije Bošnjaka, pohvaljene su bošnjačke džamije koje
doprinose boljoj integraciji Bošnjaka i drugih muslimana koji u njih dolaze”,
naglasio je Memić.
(TBT)






