POLITIKA
Pozivati na odgovornost i ostavku premijera
Konakovića i bilo kojeg SDA-ovca izgubilo je svaki smisao

FOTO: Konaković (Agencije)
Iz SDP-a BiH kritikovali su posljednju
odluke Vlade Kantona Sarajevo, kojom se, kako navode iz SDP-a, „stotine hiljada
konvertibilnih maraka dodjeljuje firmama u vlasništvu kadrova SDA, poput
Nedžada Brankovića i njegovog sina, ili milionskih poslova koje od
“Vodovoda” Sarajevo i “BH Telecoma” dobija firma u
vlasništvu zeta Bakira Izetbegovića“.
„Ovo je još jedan u nizu dokaza kako izgleda
privatna država koju pravi i gradi SDA“, oštri su iz SDP-a.
„Samo u privatnoj SDA državi moguće je da kompanija
“BIHEXO”, vlasnika Mirsada Berberovića, zeta Bakira Izetbegovića od
2012. godine do danas dobije 11 miliona KM ugovora od javnih preduzeća u
Federaciji BiH, kao što su “Vodovod i kanalizacija”,
“Sarajevogas”, KJKP “Rad” i “BH Telecom”. Samo u
mandatu Vlade Kantona Sarajevo koju predvodi Elmedin Konakovića od ViK-a su
dobili ugovore u vrijednosti od 7,5 miliona KM za isporuku cijevi i druge
opreme“, navodi se u saopćenju iz SDP-a.
Iz ove partije navode dalje:
„Konakovićeva vlada dodijelila je i novčana
sredstva za poticaje u visini od 40.000 KM firmi “Saraj Inžinjering”
bivšeg SDA-ovog premijeru FBiH Nedžada Brankovića.
Isti iznos dodjeljen je i mesnici
“Mujanović”, čiji vlasnik je porodični prijatelj porodice Izetbegović
i osoba koja se javno hvali kako je finansijer SDA. Čak 50.000 KM dobila je
firma “Mistral”, u kojoj je jedan on direktora Konakovićev prijatelj
i saradnik i odnedavno član Nadzornog odbora ViK-a Damir Saračević.
Pozivamo sve građane Sarajeva i Bosne i
Hercegovine da dobro zapamte šta i kako rade kadrovi SDA i kako novcem građana
izgrađuju svoje privatne firme koje na tržištu ne bi mogle zaraditi ni jednu
KM. Kada sljedeći put nestane vode, kada ne budu radili aparati u bolnicama i
kada škole ne budu imale ni kreda, neka znaju da je to zbog toga što SDA
poreski novac usmjerava u firme svojih stranačkih kolega.
Pozivati na odgovornost i ostavku premijera
Konakovića i bilo kojeg SDA-ovca izgubilo je svaki smisao. Od njih se ništa
drugo ne može očekivati osim najgoreg lopuvluka i bahaćenja sa javnim novcem.
Jer oni nisu tu da rade u interesu građana, već su tu da prave državu za sebe i
svoje stranačke kolege.
Očekujemo, stoga, da nadležna tužilaštva i
policija konačno počnu procesuirati ovaj očiti kriminal i zloupotrebe. Dovoljno
im je samo da uzmu Službene novine i tamo će pronaći sve potrebne dokaze da to
i urade“.
(TBT)






