POLITIKA
Bakir Izetbegović preko Zildžića i Ramića
računa na podršku selefija da bi sovojio „crvenu Tuzlu“ i konfrontirao se sa
moćnim tajkunom Mirsadom Kukićem Kukanom

FOTO: Kukić, Imamović, Izetbegović (Klix.ba)
Predsjedništvo Stranke demokratske akcije
(SDA) uvelo je stranačka povjereništva za tri odbora na području Tuzlanskog
kantona. U svemu ovome ne bi bilo ništa čudno da povjereništvo nije uvedeno i u
Gradski odbor Tuzla koji je na prošlogodišnjim izborima ostvario najbolji
izborni rezultat od osnivanja ove stranke.
Odlukom Predsjedništva SDA o uvođenju
stranačkog povjereništva u Gradski odbor u Tuzli razriješeni su svi organi ovog
ogranka, na čelu s predsjednikom Sabahudinom Imamovićem.
Kako je navedeno u obrazloženju, povjereništvo
je uvedeno zbog nefunkcionalnosti i nedjelovanja organa tuzlanskog odbora u
dužem periodu, kao i zbog narušenih međuljudskih odnosa.
Za predsjednika povjereništva Gradskog odbora
SDA Tuzla imenovan je Hazim Rančić, a za njegovog zamjenika Salko Bukvarević.
Smijenjeni predsjednik Gradskog odbora SDA
Tuzla Sabahudin Imamović u razgovoru za Klix.ba je kazao da pozadinu ovakvog
čina vidi u izborima 2018. godine.
“Na scenu došli mladi koji ne žele biti
pješadija i topovsko meso”
“U Gradskom odboru SDA Tuzla su na scenu
stupile nove snage koje ne žele da budu samo pješadija i topovsko meso za
nekolicinu kadra SDA Tuzla koji se tako svake četiri godine vraćaju u svoj matični
odbor da bi se ponovo pojavili na listima ili eventualno sutra na kadrovskoj
listi za neke izvršne funkcije. Mi smo htjeli da damo prostora novim ljudima,
otvorili smo vrata posebno mladim i kompetentnim i svima onima koji svoje
zdrave ambicije žele realizovati kroz SDA”, kazao je Imamović te nastavio:
“Ta jedna grupa (tuzlanski kadar koji
djeluje u Sarajevu, op.a.) se osjetila ugroženom zbog moje politike i našeg
pristupa i širili su dezinformacije te obmanjivali javnost i vrh stranke u
Sarajevu pa se na kraju stvorio ambijent i privid da su ovdje ispunjeni uslovi
za uvođenje povjereništva”.
Kako je istakao Imamović, odluka
Predsjedništva SDA za uvođenje stranačkog povjereništva u Gradski odbor u Tuzli
stupila je i ako niko iz viših nivoa ove stranke nije kontaktirao tuzlanske
članove te im dao priliku da iznesu svoj stav i mišljenje o cijeloj situaciji.
Zanimljivo je i da je povjereništvo, između
ostalog, uvedeno zbog narušenih međuljudskih odnosa u Gradskom odboru u Tuzli.
“Navedeno je da ograni nisu djelovali, a
mi tri i po mjeseca sjednice nismo održali samo zbog ljetne pauze i ramazana,
što je uobičajena praksa. Također, navedeni su i narušeni međuljudski odnosi,
što uopće nije statutom predviđeno kao razlog za uvođenje povjereništva. Osim
toga, poznato je da su narušeni međuljudski odnosi prisutni u radu svake
političke organizacije. Uvijek ima nesporazuma, jer su stranke idejno-interesne
zajednice i uvijek imate ljude koji smatraju da su zapostavljeni ili da su
trebali imati značajniju ulogu od one koju igraju. Dakle, uvijek ima
nesporazuma i to je svugdje prisutno”, pojašnjava naš sagovornik.
SDA Tuzla postigla historijski rezultat
Prema ranijim iskustvima, povjereništvo se
uvodi tamo gdje organi ne funckionišu po određenim kriterijima i ukoliko je
postignut loš rezultat nakon izbora, što je nasuprot stanju u Tuzli.
“Mi smo na lokalnim izborima postigli
dosad najbolji rezultat od osnivanja stranke, unaprijedili sve aspekte stranke,
ojačali asocijacije žena i mladih. To je do jučer bio stabilan i dobro
organizovan odbor. Naravno, bilo je tenzija i nesporazuma, ali nisu tolikog
intenziteta da se krene u jedan ovakav radikalan potez”, navodi Imamović.
Inače, većina članova Gradskog odbora SDA
Tuzla smatra da će uvođenje povjereništva dodatno destabilizirati rad ove
jedinice, kao i da je odluka Predsjedništva stranke nepravedna i neosnovana.
“Mi smo uputili žalbu Glavnom odboru SDA.
Vjerujemo u ovu stranku i njen kapacitet pa i onaj demokratski te da će naša
žalba biti tretirana na odgovarajući način. Tražili smo da se van snage stavi
ova odluka. Šteta je nanesena, zaustavljen je rad Gradskog odbora, sve je
umrtvljeno i sve je stalo. Izbori su za godinu dana, a mene su oslobodili
odgovornosti i ja neću biti odgovoran za eventualno loš rezultat”, kaže
Imamović.
U cijeloj ovoj priči je kontradiktorno i to da
je Salko Bukvarević kao zamjenik predsjednika Gradskog odbora SDA Tuzla, čiji
su organi smijenjeni, sada postavljen za potpredsjednika povjereništva.
“Bukarević je bio član Izvršnog odbora i
moj zamjenik. Ako smo svi odgovorni za stanje u Gradskom odboru, onda je
odgovoran i on. S druge strane, smatram da je imenovan jer je kreator svega
ovoga”, tvrdi naš sagovornik.
Nesagledive posljedice, članstvo poniženo
Cijela ova situacija, smatra Imamović,
Gradskom odboru Tuzla donijet će izuzetno tešku krizu s nesagledivim
posljedicama.
“Neprirodno je da dobro organizovanom
gradskom odboru koji ima rezultat iza sebe bude nametnuto ovakvo stanje.
Članstvo se osjeća poniženim i iznevjerenim i to je osjećaj koji dominira.
Postoji veliki broj članova stranke koji su ogorčeni zbog ovog poteza, a mnogi
su najavili da će napustiti stranku”, otkriva Imamović za Klix.ba.
Inače, predsjednik Kantonalnog odbora SDA
Mirsad Kukić odluku o uvođenju povjereništva u Tuzlu nije podržao.
“Mi smo imali nesporazuma s njim
(Kukićem, op.a.), ali je cijenio naš rad i rezultate. Znao je da povjereništvo
neće donijeti ništa dobro Gradskom odboru Tuzla i zato je i glasao
protiv”, zaključio je Imamović.
Sve za pozicije
Povodom donošenja već spomenute odluke, javnim
pismom su se oglasili i članovi Izvršnog odbora Gradskog odbora SDA Tuzla,
predstavnici Asocijacije žena, Asocijacije mladih i vijećnici SDA u Gradskom
vijeću Tuzla u kojem su, između ostalog, naveli da ne postoje stvarni razlozi
za uvođenje povjereništva.
“Ono je ustvari rezultat lobiranja i
širenja dezinformacija nekolicine tuzlanskog kadra u Sarajevu, koji su spremni
da trguju interesima Tuzle i Gradskog odbora SDA Tuzla kako bi osigurali svoje
pozicije na izborima 2018. godine. Povjereništvo predstavlja pokušaj da se
nametne volja manjine koja u redovnim demokratskim procedurama kroz organe
stranke nije uspjela realizovati svoje interese”, navedeno je u pismu.
Poručili su i da nisu zabrinuti za svoje političke
pozicije, jer ne žive od politike.
“Zabrinuti smo zbog narušavanja sistema
vrijednosti i zabrinuti smo za sudbinu Gradskog odbora. Zato ne možemo i nećemo
dopustiti da se uništi jedan do jučer dobro organizovan i perspektivan odbor i
sve ono što smo mukotrpno stvarali u proteklom periodu”, stoji u pismu.
Pored Tuzle, povjereništvo je uvedeno u
Gračanici, gdje je za predsjednika imenovan Salko Zildžić, zatim u Gračanici,
na čijem se čelu nalazi Edin Ramić te Zvorniku gdje je predsjedničko mjesto dodijeljeno
Samiru Bačevcu.
Interesantno je da povjereništva nisu uvedena
u Živinicama i Lukavcu gdje je SDA na prošlogodišnjim izborima izgubila
načelnička mjesta.
(TBT, klix.ba)






