BOSNA
Premijer KS Elmedin Konaković je neformalni šef sarajevskih
taksista; Sve tokove u vezi izdavanja oznaka taksi prijevoznicima izdaje
Ministarstvo saobraćaja koje je sastavni dio Vlade KS na čijem je čelu
Konaković

FOTO: Konaković (Klix.ba)
Taksi prijevoz u Kantonu Sarajevo sve češće se dovodi u vezu
sa pojedinim interesnim grupama i pojedincima, a u svemu učestvuje i
Ministarstvo saobraćaja KS. Najveći broj taksista u Kantonu Sarajevo njih 950
pripada Udruženju Sarajevo taxi na čijem je čelu Enver Suljagić. U principu,
svaki taksista radi za sebe, ali su dužni Udruženju plaćati članarin, piše
agencija Patria.
U Kantonu Sarajevo sedam je registriranih pravnih subjekata
koje se bave taksi prijevozom. Ukupno imaju 95 taksista. Taksi prijevoz
obavljaju Crveni taxi (40 vozila), Samir i Emir (27), Paja taxi (15), Kale taxi
(5), Holand Company (4), Adin Beno (2), RHR (2). Iako su neke od ovih firmi
tražile od Ministarstva dodatni broj dopunskih oznaka njihovom zahtjevu nije
udovoljeno.
Neke firme su čak ostale bez licenci jer Ministarstvo nije
dalo dopunske oznake koje su uz licencu potrebne za legalan rad. Umjesto toga
dopunske oznake izdaju se pojedincima.
Zanimljivo je da je početkom ove godine Ministarstvo
saobraćaja najavilo da u ovoj godini neće izdati nijednu dopunsku taksi oznaku
jer nije narušen omjer broja stanovnika i taksi vozila. U praksi na svaku taksi
oznaku ide 700 stanovnika.
Već u martu 2017. godine ministar saobraćaja Mujo Fišo
najavljuje dodjelu dodatnog broja novih dopunskih taksi oznaka jer je
„evidentno da trenutni broj taksista u Kantonu Sarajevo nije adekvatan
potrebama stanovnika, ali i sve većeg broja turista koji posjećuju Sarajevo.“
Sarajlije u najvećoj mjeri mogu koristiti usluge Sarajevo
taksija. Brojne su primjedbe na njihov rad, počevši od nepristojnog i bahatog
ponašanja do odbijanja kraće vožnje, pa čak i one od Ilidže do Pofalića „jer je
gužva“. I kad to prijavite predsjedniku Udruženja Suljagiću izostaje bilo kakva
reakcija. Poznati su slučajevi „pljačkanja“ turista i gostiju za vožnju od
Aerodroma do Baščaršije čiji su akteri članovi Sarajevo taksija. Te vožnje
naplaćivale su se po tarifi i 50 eura bez upaljenog taksimetra.
Upravo ovom Udruženju načelnik općine Centar Nedžad Ajnadžić
u maju ove godine odobrio je 200.000 KM za osnivanje Službe za transport
povrijeđenog i nastradalog stanovništva u slučaju prirodne i druge nesreće. Za
Patriju je iz Udruženja potvrđeno da je u toku formiranje Službe, a rok je
godina dana.
Udruženje „Sarajevo-taxi“ obavezalo se da će utvrditi ličnu
formaciju Službe prema obavezi i obimu poslova, izvršiti njenu popunu
odgovarajućim stručnim kadrovima, utvrditi materijalnu formaciju Službe koja
treba da obuhvata sva sredstva i opremu po vrsti i količinama koja su potrebna
kako bi Služba mogla efikasno vršiti sve poslove zaštite i spašavanja iz svoje
nadležnosti. Udruženje se također obavezalo da će redovno provoditi obuku
pripadnika Službe radi njenog osposobljavanja za efikasno, pravilno i potpuno
obavljanje svih poslova i zadataka, te da će u okviru svoje redovne djelatnosti
planirati i provoditi sve preventivne mjere zaštite. Službi naredbe izdaje
Općinski štab, a sva oprema je u vlasništvu Općine Centar.
Načelnik Ajnadžić je u obrazloženju ove odluke kazao da „su
procijenili da je to najbolji način da sa njihovom infrastrukturom pokušamo
brzo reagovati u vanrednim situacijama.“
Nakon ove odluke po kuloarima su se pojavile priče da
načelnik Ajnadžić na ovaj način vraća uslugu Udruženju Sarajevo taxi koji su
tokom prošle izborne kampanje pomagali Ajnadžiću, lijepili plakate, skidali
tuđe, lobirali da se glasa za njega. Upravo je najveći broj članova ovog Udruženja
sa područja Općine Centar.
U cijelu priču uključen je i premijer KS Elmedin Konaković
za kojeg pojedini taksisti kažu da je neformalni šef sarajevskih taksista. Sve
tokove u vezi izdavanja oznaka taksi prijevoznicima izdaje Ministarstvo
saobraćaja koje je sastavni dio Vlade KS na čijem je čelu Konaković.
Drugi problem koji već godinama traje i opterećuje
sarajevske taksiste je odredba koja ih spriječava da rade izvan Kantona
Sarajevo. Tako su brojni slučajevi kada taksisti trebaju voziti preko
teritorije koja pripada entitetu RS, pa su prinuđeni skidati taksi oznaku i
objašnjavati mušterijama zbog čega to rade. Posebno je to teško pojasniti
stranim turistima što dovodi u nepriliku same taksiste. Isti slučaj važi i
obrnuto pa tako taksisti iz RS-a u FBiH voze putnike nadajući se da ih policija
neće zaustaviti i kazniti.
Taksisti su stava da ova odredba kantonalnih vlasti dodatno
unosi podjele i otežava im rad. Još nema naznaka da bi se ova praksa mogla
promijeniti. Iz Ministarstva saobraćaja to pravdaju „smanjenjem nelegalnih
teksista“ koji su djelatnost registrovali izvan Kantona Sarajevo. No, o drugim
posljedicama očito niko nije mislio.
(TBT)






