RELIGIJA
Crkva neće raditi posao političara u Bosni i Hercegovini te
očekuje da oni preuzmu odgovornost i ponude rješenja za sadašnje probleme
kojima će se očuvati prava svakog čovjeka i njegovo dostojanstvo, kazao je u
petak vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u Banjoj Luci

FOTO: Puljić (public)
Crkva neće raditi posao političara u Bosni i Hercegovini te
očekuje da oni preuzmu odgovornost i ponude rješenja za sadašnje probleme
kojima će se očuvati prava svakog čovjeka i njegovo dostojanstvo, kazao je u
petak vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u Banjoj Luci gdje je u
protekla dva dana održano redovito zasjedanje Biskupske konferencije BiH.
Biskupi su razmatrali stanje Crkve u BiH kao i otvorena
društvena pitanja.
Kardinal Puljić je podsjetio kako je BK BiH još 2005.
ponudila svoje viđenje mogućeg preustroja BiH kroz četiri regije uz
odgovarajuću zastupljenost pripadnika svih naroda u tijelima vlasti no politika
je taj prijedlog u cijelosti ignorirala.
Vrhbosanski je nadbiskup poručio kako je Crkva u BiH time
kazala što je imala i ne želi biti uvučena u sadašnje političke prijepore oko
tog pitanja, tim prije jer se komentari iz crkvenih redova vrlo često zlorabe i
njima se manipulira.
“Mi moramo naći način da živimo u jednakopravnosti”, kazao
je kardinal Puljić.
Banjalučki biskup Franjo Komarica kazao je kako su ljudi u
BiH izvrgnuti hirovima i domaćih i inozemnih političara a oni bi jednostavno
morali osigurati poštivanje temeljnih ljudskih prava.
Pri tom je posebice istaknuo onemogućavanje prava na
povratak prognanika u rodni kraj. Ustvrdio je kako brojni prognanici i dva
desetljeća nakon rata žele povratak u prijeratne domove, posebice na području
Republike Srpske, no političari ostaju nijemi i gluhi na takve molbe.
“To je velika nepravda koja se ne ispravlja”, kazao je
Komarica, dodajući kako se o tome ne smije šutjeti jer bi to značilo
odobravanje nepravde.
Biskup Komarica kazao je i kako su u Crkvi posebice
zabrinuti demografskim problemima, ne samo u BiH nego i u svim drugim državama
regije jer iz njih ljudi sve više odlaze.
Postavio je pitanje vide li to političari i gdje je njihova
odgovornost za takvo stanje.
(TBT, Agencije)






