POLEMIKE
„Ko je, ako nije KOS, ovlastio pukovnika KOS-a
da prati reisu-l-ulemu i vrhovnog muftiju u Bošnjaka? Odakle pukovniku KOS-a
pravo da ocjenjuje reisu-l-ulemu?2, pita se bivši reisul-ulema Cerić

FOTO:Cerić (ERIN NAPIER/THE HOYA)
„Alija je nevin! Kriv je (krivi su) oni što
dopuštaju da se Alijino ime koristi za ličnu promociju onih koji nisu dostojni
Alijina imena“, napisao je Dr. Mustafa
Cerić, bivši reisu-l-ulema. „Prvo je Mustafa Čengić napisao knjigu pod naslovom
“Alija Izetbegović: jahač apokalipse ili anđeo mira” sa namjerom da
nam Aliju ogadi, a onda su Fikret Muslimović i Selmo Cikotić napisali knjigu
pod naslovom “Mislilac i državnik – Alija Izetbegović” s namjerom da nam
Aliju omile.
(…) Nas ovdje zanima druga knjiga i drugi
autor Fikret Muslimović (o Selmi Cikotiću nemam ništa reći osim da je, koliko
znam, čestit čovjek). Ovaj pukovnik KOS-a Fikret Muslimović se u posljednje
vrijeme razmahao po bosanskim gradovima, promovirajući svoje djelo o liku i
djelu Alije Izetbegovića. Naizgled velika ideja i kolosalna žrtva. Zašto bi
neko bio protiv toga. Biviši (i sadašnji kosovac) se stavio u službu tumačenja
lika i djela velikog mislioca i državnika u Bošnjaka. Kosovac brani Aliju od
napada Mustafe Čengića. Pretpostavljam da se dobro poznaju i da se dobro
razumiju. I ne smeta im da budu na suprotnim stranama. Ovaj kao napada, a ovaj
kao brani Aliju. Zanimljivo, zar ne?
No, u slučaju Muslimovića mojoj pažnji se
nameću dvije nejasne stvari. Prva je moje pitanje zašto je baš pukovniku KOS-a
povjereno da brani Aliju rahmetli? Gdje su drugi Alijini generali, koji imaju
mnogo više i mnogo uvjerljivije šta reći o Aliji? Oni su u Muslimovićevoj
sjeni! Ali ne samo generali, već i obični i akademski Alijini suborci, koji nis
ni vajno vino pili ni haram hranu jeli u Titinoj armiji? Gdje su oni? Zašto
sada pukovnik KOS-a brani Aliju nakon što je njegove najbliže borce i suradnike
optužio u svojoj kosovskoj knjizi da su “Lopovi i ubice”, među kojima
je i Alijin reisu-l-ulema? Ko je, ako nije KOS, ovlastio pukovnika KOS-a da
prati reisu-l-ulemu i vrhovnog muftiju u Bošnjaka? Odakle pukovniku KOS-a pravo
da ocjenjuje reisu-l-ulemu? Neka ni sadašnji reisu-l-ulema ne živi u iluziji da
nije praćen i da mu pukovnik KOS-a neće presuditi kao i bivšem reisu-l-ulemi da
je “lopov i ubica” ako se samo za jednu jedinu jotu odalji sa linije
KOS-a? Zar sada nije svima jasno zašto se nije provela lustracija u Bosni?
Ima odgovor na gore postavljeno pitanje, a to
je ne brani pukovnik KOS-a Aliju rahmetli, jer Aliju je u stanju da se brani od
KOS-a i mrtav, kao što se uspješno branio kad je bio živ, već kosovac brani
samoga sebe preko časnog Alijina imena. Ako ne bi bilo tako, onda bi na
tribinima po bosanskim gradovima o Aliji govorili mladi, koji, umjesto da im se
pruži prilika da sami osjete duh i lik Alije rahmetli kroz svoju vlastitu
priču, moraju slušati Muslimovićevu reciklažu, koja ne prosvjćuje, već
zamračuje; koja ne inspiriše, već deprimiše; koja ne daje nadu, već proizvodi
očaj kod mladih, koji, nažalost, zbog toga sve više odlaze, odnosno sve više
bježe od tih priča, koje im zaglupljuju mozak.
Druga stvar koja se nameće mojoj pažnji je
pitanje zašto se Bošnjacima nameće preko pukovnika KOS-a apstrakna priča o
prošlosti, a ne konkretna priča o sadašnjosti i budućnosti. Zašto se po
bosanskim gradovima ne organiziraju tribine, bez pukovnika KOS-a, već sa
pametnim i prodornim mladim Bošnjacima, gdje bi ljudima obajsnilo gdje smo
danas i šta nas čeka, a ne samo gdje smo bili i šta smo mogli a šta nismo mogli
uraditi? Rahmetli Alija je najbolje rekao sve o svom liku i djelu. Najzadnji
čovjek je pukovnik KOS-a, koji ima pravo o Aliji govoriti, kao i o njegovim
suborcima, među kojima su i oni koji nisu imali ni osnovna građanska prava u
vrijeme kosovske moći iz Beograda. Bivši kosovci bi trebali da se pokriju po
glave, a ne da sole pamet Bošnjacima, trujući im zdrav mozak.
(TBT)






