BOSNA
Republika Srpska neće preživjeti još jedan
izborni cikus sa ovim ljudima. Njihov cilj da ja izazovu konflikt širokih
razmjera jer samo tako mogu osvariti svoje sulude političke ciljeve”,
kazao je Čavić

FOTO: Čavić (N1)
Dragan Čavić, predsjednik NDP-a i poslanik
u Narodnoj skupštini Republike Srpske, je kazao da su Milorad Dodik, Nedeljko
Čubrilović i ključni ljudi političkih stranaka u skupštinoj većini bili svjesni
da će Republika Srpska otići u potpunu izolaciju ako se provede referendum o
Sudu i Tužilaštvu BiH.
Čavić je podsjetio da je prije tri dana
američka ambasadorica u BiH, Maureen Cormack, poručila Miloradu Dodiku i
vladajućoj većini da SAD ne prihvata nikakvu suspenziju referenduma, već da
traže bezuslovno stavljanje van snage odluku o referendumu. Istog dana, rekao
je Čavić, Cormack se sastala i sa predsjednikom NSRS.
“Vladajuća većina je donijela odluku o
stavljanju van snage odluke o referendumu. Bezuvjetno su ga poništili. Sva
priča za javnost o odlaganju referenduma za neko drugo vrijeme – pada u vodu.
Pročitajte odluku NSRS. Potvrdilo se sve što govorim danima, a to je da je
lično Miloradu Dodiku, lično predsjedniku NSRS i ključnim ljudima iz političkih
stranaka skupštinske većine bilo jasno da ako donesu odluku o sprovođenju
referenduma, Republika Srpska će ići u potpunu izolaciju”, izjavio je
Čavić.
Čavić je kazao da su “Dodik i njegovi
istomišljenici bezuslovno kapiturali po drugi put.”
“Oni su svjesni da bi lično doživjeli
sankcije. Svi koji su se junačili proteklih nekoliko dana, a junače se kako će
izginuti za interese RS i darovati svoju karijeru, nisu jučer pokazali da su na
to spremni. Hvatali su se za, pod znacima navodnima, politički konsenzus”,
kazao je Čavić.
Dragan Čavić je kazao da je vlast
“obećala zapadnim diplomatama da neće sprovesti referendum.”
“Nisu uspjeli kao prošli put.
Poništili su referendum. To demaskira njihovu priču ko je izdajnik i strani
plaćenik. Jučerašnja sjednica NSRS je pokazala pravo lice režima. Jučer su
čuvar RS Milorad Dodik i stražar RS Željka Cvijanović, zajedno, primorali
poslanike većine da se brane ćutanjem. I branili su se uspješo, ni
“a” nisu beknuli”, dodao je Čavić.
‘Kada se zaoštri Dodik će u novom helikopteru
ili avionu otići u nekom pravcu’
Predsjednik NDP-a je kazao da sa vladajućom
većinom “nema saradnje nikada, kada je u pitanju ovaj blok stranaka.”
“Oni nas, koji RS čine
besperspektivnom zajednicom, vode nas u mrak i tamu, u surovi konflikt, spremni
su za rat u ovoj zemlji da bi sačuvali ličnu slobodu. Nemaju obzir ni prema
kome, a Republika Srpska je njihov taoc.”
Čavić je poručio da opozicija neće odustati
od borbe.
“Borit ćemo se intenzivnije protiv
ovakvih ljudi, da što prije budu politička prošlost. Republika Srpska neće
preživjeti još jedan izborni cikus sa ovim ljudima. Njihov cilj da ja izazovu
konflikt širokih razmjera jer samo tako mogu osvariti svoje sulude političke
ciljeve”, kazao je Čavić.
“Dodik je pobijedio Castra, može svom drugu
Fidelu da se pohvali. Ne želim da se takmičim u primitivizmu s čovjekom koji
nema drugog izbora nego da izaziva konflikte. Jednog dana kada konflikt zaoštri
do kraja, on će u onom novom helikopteru ili avionu, otići u nekom pravcu,
vjerovatno prema istoku. To je on. Ja mislim da će se ovo stanje s jučerašnje
sjednice izučavati u nekim političkim školama. Da ljudi vide da je ovo moguće.
Došao sam na red oko 9 – 10 sati navečer. Mislio sam da sanjam. Nisam mogao ni
sanjati da se ovo može dogoditi. Stvarno sam zabrinut. Da li ste vi ljudi
svjesni ko vlada Republikom? Jučer sam Dodiku rekao da ga žalim. Ja više nemam
nikakvih iluzija, imam samo jedno osjećanje – žaljenje. Ali još više žalim RS
ako ovaj čovjek bude politički faktor u narednom periodu”, ispričao je
Dragan Čavić.
(TBT)






