POLITIKA
“Vlast ne funkcionira, puno toga nismo
odradili, a otišli smo na sastanke”, kazao je Čović

FOTO: Čović (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Predsjednik HDZ-a Dragan Čović sastao se
danas s liderima SDA i SBB-a Bakirom Izetbegovićem i Fahrudinom Radončićem
nakon čega je kazao da ništa posebno nije dogovoreno, osim da treba uraditi sve
što je potrebno kako bi BiH dobila kandidatski status za EU. Izrazio je i
uvjerenost da će Izborni zakon BiH biti usvojen.
Komentirajući Čovićevu izjavu da su stavovi
Hrvatskog narodnog sabora o prijedlogu izmjena Izbornog zakona zapravo stavovi
SDA, Izetbegović je rekao da je zamolio lidera HDZ-a da takve stvari ne rade
kako ne bi dolazili u situaciju da se uzajamno demantuju. On smatra da se
Čović, uprkos upozorenju da to ne radi, ponašao nefer, ističući da će SDA imati
svoj prijedlog izbornog zakona kada kroz procedure prođe HDZ-ov prijedlog.
S druge strane, Čović je uvjeren da će
zakon biti usvojen.
“Izborni zakon BiH će do kraja mjeseca
završiti svoj putu u Domu naroda, bit će usvojen u obliku kako je predloženo i
u 9. i 10. mjesecu će biti u Zastupničkom domu BiH”, kazao je Čović.
Da stvari ne funkcioniraju kako treba
ranije je kazao i Fahrudin Radončić koji je istakao da s Bakirom Izetbegovićem
više ne namjerava razgovarati, ali da on nije jedini krivac za krizu u državnom
parlamentu.
Čović je nakon sastanka podsjetio da u
ponedjeljak preuzima predsjedavanje Predsjedništvom BiH i da planira preuzeti
odgovornost za ono što je potrebno napraviti da bi BiH dobila kandidatski
status.
“Ne interesuje me ko je kriv za nešto,
ali preuzet ćemo jednu korigirnu agendu za osam mjeseci u kojoj bi se trebala
desiti većina stvari koje smo preuzeli u vanjskoj politici. Vlast ne
funkcionira, puno toga nismo odradili, a otišli smo na sastanke”, kazao je
Čović.
Upitan o kritikama koje je Radončić uputio
na račun Obavještajno sigurnosne agencije (OSA), Čović je kazao da u toj
agenciji puno stvari ne štima i da djeluje kao jedan parasistem.
Osvrnuo se i na inicijativu njemačke kancelarke
Angele Merkel za građansko uređenje BiH rekavši da je siguran da Merkel o tome
ne priča s bilo kim i da sigurno nije pričala s predsjednicom Hrvatske Kolindom
Grabar-Kitarović, niti s bilo kim iz te zemlje. Smatra da Njemačka ima daleko
važnijih prioriteta od toga kako će BiH biti uređena.
(TBT)






