BOSNA
Ona je položila cvijeće i odala počast koloni sa tabutima
koja je iz Visokog krenula prema Potočarima, gdje će 11. jula biti održan ukop
i dženaza za 71 identifikovanu osobu srebreničkog genocida

FOTO: Cormack (Vijesti.ba)
Američka ambasadorica u BiH Maureen Cormack među brojnim
građanima i zvaničnicima odala je ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu
počast žrtvama genocida, piše agencija Patria.
„Danas sam ovdje kao što su moje kolege iz Američke ambasade
svake godine ovdje, a kako bi odala počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Užasni genocid koji se desio u Srebrenici je nešto što obilježavamo svake
godine. Danas je to važno kao i što je bilo važno onda kada se desio i svi to
treba da radimo“, kazala je ambasadorica Cormack.
Ona je položila cvijeće i odala počast koloni sa tabutima
koja je iz Visokog krenula prema Potočarima, gdje će 11. jula biti održan ukop
i dženaza za 71 identifikovanu osobu srebreničkog genocida.
„Željela sam biti ovdje da bih odala počast žrtvama i pošto
sam i sama majka želim reći Majkama Srebrenice da suosjećam sa njima kao i sa
svim ljudima, porodicama i prijateljima“, poručila je Maureen Cormack.
Među žrtvama se nalazi i pet maloljetnika, a najmlađa žrtva
koja će biti ukopana je 15-godišnji Damir (Kemal) Suljić, čiji posmrtni ostaci
su pronađeni u bratunačkoj masovnoj grobnici Blječeva, a najstarija Alija
(Huso) Salihović, rođen 1923. Njegovi posmrtni ostaci su pronađeni u masovnim
grobnicama Zeleni Jadar i Pusmulići.
(TBT)






