Nakon štoje Elektroprivreda BiH i zvanično je na svojoj web stranici objavila odluku kojom se konzorciju od šest firmi dodijeljuje ugovor težak oko 14 miliona KM (bez PDV-a) za obavljanje fizičko-tehničke zaštite ljudi i imovine ovog javnog preduzeća, u fokus javnosti je ponovo došla dinastija Isak, čiji je alfa mužjak Ramo Isak, aktuelni ministra MUP-a.
„CONDOR“ ULETIO U SUKOB INTERESA
Jedna od firmi koja je u sastavu ovog konzorcija je i firma Condor d.o.o. koja je u vlasništvu supruge aktuelnog federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka. Navedena firma je u istom konzorciju isti posao od Elektroprivrede BiH dobila i 2022. godine, no tada Ramo Isak nije bio federalni ministar.
Ali jeste sada, a bio je i prošle godine kada je Condor u vlasništvu njegove supruge dobio posao fizičke i tehničke zaštite vrijedan 610.000 KM (bez PDV-a) od Rudnika mrkog uglja Kakanj.
Prema važećem Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u FBiH, Ramo Isak je u oba slučaja u sukobu interesa budući da član 6. i 9 tog zakona propisuje da izabrani dužnosnici ili nosioci izvršnih funkcija kao i njihovi srodnici ne mogu biti članovi skupštine, nadzornog odbora, uprave ili menadžmenta niti biti u svojstvu ovlaštenog lica bilo kog privatnog preduzeća koje sklapa ugovore vrijednosti veće od 5.000 KM godišnje sa organima koji se finansiraju iz budžeta na bilo kom nivou vlasti.
Dodatno, treba napomenuti da su sinovi Rame Isaka također na funkcijama na federalnom nivou. Rusmira Isaka je na poziciju direktora KPZ Zenica izglasala Vlada FBiH u kojoj sjedi Ramo Isak, dok je Arnel Isak izabran u Federalni parlament glasovima birača.
Ali, više od 10 godina sukob u interesa u FBiH nema kod da utvrdi, iako zakon postoji.
Tek nakon destak dana na ovu odluku Elektroprivede BiH da za najboljeg ponuđača za usluge fizičko-tehničke zaštite izabere konzorcij čini šest firmi, među kojima je firma supruge federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, reaigrao je američki amabsador Miscahel Murphy.
“Kada supružnik postojećeg ministra FBiH dobije unosan ugovor od kompanije u vlasništvu vlade, to otvara ozbiljna pitanja o sukobu interesa“, rekao je Mrphy referirajući se na postojeći Zakon o sprječavanju sukoba interesa FBiH izričito zabranjuje kompanijama koje vode državni službenici ili njihovi bliski srodnici, među kojima su i supružnici, da primaju više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti.
Na kraju svog saopćenja američki ambasador ističe da bi bilo ispravno da se kompanija “Condor” u vlasništvu supruge Rame Isaka povuče iz ovog posla.
RAMO „PODVIO REP“
Ovako sroćeno saopćenje ambasadora Murphy je pokvarilo odmor bračnom paru Isak koji se nalazi u Dubiju, gdje su vjerovatno otputovali da bi proslavili dobro obavljen posao.
No, nakon oglašavanja Murphy Isak je „podvio rep“ i uzvratio saopćenjem u kojem tvrdi da će prodati firmu. Tako će sačuvati ugovoreni posao, a frimu može (pro)dati i prijatelju koji će biti samo vlasnik „na papiru“.
Nije ovdje problem samo u načinu bogaćenja političara, što je poenta Murphyeve rakcije, već u političkim principima i općim vrijednostima na koje se on pozvao kad je raskrstio sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem, ili kada je pravio crni spisak sankcioniranih političara zbog korupcije.
Zar ovaj slučaj nije mogao riješiti Nermin Nikšić, kao premijer vlade u kojoj Isak obavlja ministarsku dužnost?! Ovo jepitanje suvislo s obzirom da ambasador Murphy uskoro napušta Sarajevo, pa ko će onda kontrolirati ministra Isaka.
Afera „CondOr“ je izbila u vrijeme kad je ministar Isak trebao bitiu fokusu pažnje javnosti zbog maloljetničkog terorizma, kako se kvalificiraju djela maloljetnika koji je ubio policajca u Bosanskoj Krupi, te dojave o postaVljanju bobmi u sarajevskim školama iza kojih stoje maloljetnici.
Pošto ekspkerti za ovaj vid tinejdžerskog terorizma najviše okrivljuju loš utjecaj društvenih mreža, ponašanje ministra Isaka,te njegove objave na društvenim mrežama, komotno se mogu uzeti kao primjer za inspiraciju i podsticanje maloljetničke delikvencije.
Njegova bratija sa kojim se slika i snimke objavljuje na drušvenim mrežama su često vjerski radikali i mafijaši. Stoga je neobjašnjivo ko može sa njim dijeli ikakve političke vrijednosti i podržavati ga kao ministra policije.
(TBT,Tim za analitiku)