Rat u Gazi je Izrael već koštao 67 milijardi dolara i očekuje se da će porasti i dovesti zemlju na kurs ekonomskog kolapsa, rekao je izraelskim medijima šef izraelske banke.
Rakefet Russak Aminach, bivši glavni izvršni direktor Banke Leumi, istakao je potencijalnu ekonomsku štetu koju bi rat u Gazi mogao nanijeti Izraelu, jer premijer Benjamin Netanyahu insistira da će se ofanziva na Hamas nastaviti.
Komentari dolaze nakon što su razgovori o prekidu vatre u Dohi produženi za još jedan dan, a Hamas je ljut zbog Izraela koji postavlja dodatne zahtjeve za primirjem.
“Rat je do sada već koštao izraelsku ekonomiju više od 250 milijardi šekela, a odbrambeni establišment želi godišnje povećanje od najmanje 20 milijardi šekela”, rekla je ona u intervjuu za izraelski Kanal 12.
„Deficit je mnogo veći, imamo ljude koji su evakuirani i ranjeni i mnoge ekonomske potrebe koje nisu ni uračunate u cijenu rata.“
Drugi finansijski stručnjaci također su se izjasnili o ovoj temi, ističući svoju zabrinutost u vezi sa stanjem finansija Izraela.
“Najvažniji i najhitniji zadatak je rješavanje deficita… 2023. je počela bez deficita, a od tada se situacija pogoršala. Krajem prošlog jula deficit je bio 8,1 posto… mora se pokriti”, Yaakov Frenkel , rekao je bivši guverner Banke Izraela.
Gil Shwed, suosnivač Check Pointa, softverske kompanije za sajber sigurnost, rekao je da bi se Izrael mogao boriti da rehabilituje svoju ekonomiju usred tekućeg rata sa stranim investitorima koji izbjegavaju zemlju.
“U sektoru visoke tehnologije, vidimo znakove pada stranih investicija. Naravno, strani investitori se plaše ulagati u zemlju koja nije u stabilnom stanju”, rekao je on.
Prema Frenkelu, “izraelska vlada je izgubila kredibilitet kod investitora”, što je, kako vjeruje, jedan od razloga za pad stranih ulaganja.
Bivši izraelski general Yitzhak Brick rekao je za novine na hebrejskom jeziku Maariv da potrošnja na rat “uzrokuje uništenje izraelske ekonomije”.
“Svakog dana slušamo o drugoj kompaniji koja je odlučila da snizi kreditni rejting Izraela, što dovodi do povećanja cijene zajmova koje Izrael pozajmljuje za finansiranje enormnih troškova rata”, rekao je.
Prošlog mjeseca, Maariv je izvijestio da je oko 46.000 preduzeća u Izraelu zatvoreno od oktobra, upozoravajući da je izraelska ekonomija u “kolapsu”.
U izvještaju se dodaje da “gotovo nije bilo stranog turizma” od početka rata u Gazi prije deset mjeseci i da “skoro nijedan sektor nije pošteđen”.
Neke od industrija koje su najteže pogođene ratom su sektori namještaja, mode, predmeta za kućanstvo, zabave i transporta.
Izvršni direktor izraelske firme za upravljanje kreditnim rizikom, pod imenom CofaceBdi, rekao je za list da je sukob pogođen više sektora.
“Oko 77 posto preduzeća koja su zatvorena od početka rata, a koja čine oko 35.000 preduzeća, su mala preduzeća, sa do pet zaposlenih i najugroženija su u privredi”, rekao je Yoel Amir .
Izraelski rat protiv Gaze ubio je preko 40.000 Palestinaca i ranio više od 92.000 drugih. Većina poginulih su žene i djeca, a ekipe civilne zaštite procjenjuju da je oko 10.000 ostalo zarobljeno pod ruševinama.
(TBT, Mediji)