Posrednici iz SAD-a, Katara i Egipta pokušavaju osigurati primirje u sukobu koji traje već deset mjeseci, potaknuto Hamasovim napadom na Izrael u oktobru 2023. godine. Unatoč teškim pregovorima, postoji okvirni sporazum na stolu, a ključna pitanja su još uvijek u procesu dogovora.
Ovaj potez dolazi usred sve većih napetosti u regiji, posebno nakon smrtonosnih izraelskih udara na dvije škole u Gazi, u kojima je prema izvještajima poginulo više od 18 ljudi – javlja Arab News. Izraelska vojska tvrdi da su škole korištene kao zapovjedni centri Hamasa, dok su Hamas i Iran optužili Izrael za širenje sukoba na cijelu regiju.
Izrael je pristao nastaviti pregovore o prekidu vatre u Gazi 15. kolovoza, na poticaj američkih, katarskih i egipatskih posrednika – izvještava POLITICO. “Vrijeme je da se odmah donese pomoć napaćenom narodu Gaze, kao i napaćenim taocima i njihovim obiteljima”, rekla su trojica čelnika u izjavi. “Došlo je vrijeme da se zaključi” primirje, zajedno s dogovorima o oslobađanju talaca i zatočenika, stoji u saopćenju.
Iran u nedoumici
Sumnje oko iranskog odgovora dolaze dok se nastavljaju pregovori o prekidu vatre u Gazi. Iako je izraelsko ubojstvo Haniyeha, koji je igrao ključnu ulogu u pregovorima, bacilo sumnju na njihovo održavanje, američki zvamičnici kažu da je napredak moguć.
Iran bi mogao preispitati dugo očekivani napad na Izrael ukoliko dođe do prestanka vatre u Gazi, rekli su američki izvori, napomenuvši da bi libanska skupina Hezbollah mogla napasti Izrael nezavisno o Iranu.
Američki zvaničnici rekli su za POLITICO da je Bidenova administracija dopirala do Irana preko bliskoistočnih saveznika kako bi ga spriječila da napadne Izrael.
Mirovni plan
“Kao posrednici, ako je potrebno, spremni smo predstaviti konačni prijedlog premošćivanja koji rješava preostala pitanja provedbe na način koji ispunjava očekivanja svih strana”, napisali su čelnici. Mirovni plan bi se temeljio na prijedlogu kojeg je dao Biden u svibnju, a sproveo bi se u tri faze. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda ranije je odobrilo prijedlog.
U prvoj fazi došlo bi do potpunog prekida vatre u Gazi na 6 tjedana uz povlačenje izraelskih snaga iz svih naseljenih područja enklave. Zaraćene strane počele bi pregovore o razmjeni određenog broja izraelskih talaca za palestinske zarobljenike, te povratku tijela Izraelaca ubijenih od strane Hamasa. Civilima bi se omogućio povratak u svoje domove diljem Gaze, a humanitarna pomoć bi se znatno povećala.
U drugoj fazi predviđeno je oslobađanje svih izraelskih talaca koji su još u Gazi i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz enklave. Konačno, u trećoj fazi, u Gazi bi započeo veliki, višegodišnji plan obnove. Netanyahuov kabinet saopćio je kasnije u četvrtak da će Izrael poslati pregovarački tim 15. avgusta “na dogovoreno mjesto da zaključi detalje provedbe dogovora”.
Pozivi na deeskalaciju
Rat između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze već je izazvao uplitanje drugih militantnih skupina povezanih s Iranom u Siriji, Libanonu, Iraku i Jemenu, čime se dodatno komplicira situacija na Bliskom istoku.
Prema POLITICU, izraelski premijer Benjamin Netanyahu, koji je dugo odbijao okončati izraelski brutalni rat protiv Gaze, sada je spremniji za nastavak pregovora nakon pritiska izraelskog sigurnosnog establišmenta.
Izrael je suočen s prijetnjama osvete iz Irana nakon ubojstva visokih dužnosnika Hamasa i Hezbollaha, dok su međunarodni diplomati, uključujući francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i britansku ministricu Anneliese Dodds, pozvali na deeskalaciju i smirenje situacije.
(TBT)