Grupa religioznih Izraelaca prikazana je kako praktikuju ritual crvene junice, koji treba da najavi izgradnju novog jevrejskog hrama na mjestu džamije Al-Aqsa.
Prema jevrejskoj tradiciji, pepeo savršeno crvene krave junice potreban je za ritualno pročišćavanje koje bi omogućilo izgradnju trećeg hrama u Jerusalimu.
Taj hram, kažu radikalne jevrejske grupe, mora biti izgrađen na uzdignutom platou u starom gradu Jerusalema poznatom kao Brdo hrama, gdje se danas nalaze džamija Al-Aksa i Kupola na stijeni.
Neki vjeruju da će ovo najaviti dolazak Mesije, a možda čak i kraj svijeta.
“Vjernici hrama sada praktikuju micvu [vjersku dužnost] crvene krave ispred brda hrama, što će omogućiti povratak čistoće i poštovanje svih hramskih micvi”, objavio je u utorak novinar Yinon Magal, sa slika aktivista Temple Instituta.
U Izrael je 2022. stiglo pet crvenih junica sa ranča u Teksasu i sada se drže u arheološkom parku pored Šila, ilegalnog izraelskog naselja u blizini palestinskog grada Nablusa. Institut Temple je uvezao junice za upotrebu u ritualu nakon godina potrage za kravama bez mrlja, bez bijele ili crne dlake.
Njihovo eventualno klanje na Maslinskoj gori će, prema zagovornicima, omogućiti Jevrejima da se pročiste kako bi mogli obavljati obrede i bogoslužje na mjestu džamije Al-Aqsa.
Istraživanje profesora sa Univerziteta Bar Ilan procijenilo je da se od pepela jedne krave može napraviti dovoljno vode za čišćenje za 660 milijardi pročišćavanja.
Krava na kojoj se vježba na Magalinoj slici ne izgleda kao jedna od pet crvenih junica iz Šila.
Tradicionalno mjesto rituala, Maslinova gora, vidi se u pozadini s druge strane džamije Al-Aqsa, što sugerira da je vježba izvedena u Starom gradu.
Status quo u Jerusalimu je prepreka za jevrejsku molitvu na uzdignutom platou u okupiranom istočnom Jerusalemu.
Vjeruje se da je to mjesto gdje su se nalazila dva drevna jevrejska hrama. Jevrejima je dozvoljeno da se mole na Zapadnom zidu, koji se proteže duž jedne strane brda i smatra se posljednjim preostalim dijelom Drugog jevrejskog hrama koji su Rimljani uništili 70. godine nove ere.
Ograničenja za nemuslimane da ulaze u džamiju postoje otkako je osmanski status quo koji je zajednicama određivao sveta mjesta Jerusalema 1757. godine.
Glavni rabinat Jerusalema je također, od 1921. godine, službeno zabranio Jevrejima ulazak na Brdo hrama. Odlučio je da je Jevrejima zabranjen ulazak na lokaciju osim ako nije “ritualno čist”, što je nemoguće bez pepela crvene junice.
Tokom prošlog stoljeća, vjerske cionističke grupe, uključujući Temple Institute, zagovarale su povratak jevrejske molitve u Al-Aqsu, a neke su čak zagovarale i rušenje džamije i rekonstrukciju hrama.
(TBT, MEE)