Objavljujemo drugi dio analize Nenada Živanovskog-Stolića na temu medijske cenzure u izvještavanju o izraelskom ratu u Pojasu Gaze.
“Željezna istina” ili odbrana neistine?
Kako smo vidjeli u dosadašnjem dijelu teksta, iako je izraelska ratna cenzura u potpunosti poklopila američke mainstream medije, ipak zaključak do kojeg su došli medijski eksperti je da su propagandni rezultati nepovoljni za izraelsku stranu i da njihov narativ nije dovoljno uvjerljiv za veliki dio američke populacije. Kako je prethodno spomenuto, to se, najviše, odnosi na mlađu populaciju, koja se informira iz netradicionanih medija poput TikToka, YouTubea, Facebooka, Instagrama, X.
Da bi se i u ovom segmentu mediskog rata i utjecaja na formiranje javnog mišljenja, sukladno interesu kojeg propagira izraelska vlada, postigao prodor, pristupilo se poklapanju i socijalnih medija koji donose i priče koje su različite od izraelske perspektive. Kako piše The Intercept, mala grupa volontera iz izraelskog tehnološkog sektora neumorno radi na uklanjanju sadržaja za kojeg procjene da mu nije mjesto na platformama kao što su Facebook i TikTok. Oni koriste osobne veze u tim i drugim velikim tehnološkim kompanijama kako bi se postovi izbrisali, mimo provjere i odobrenja službenih kanala. Ova tvrdnja je došla direktno od usta osnivača projekta u izjavi za The Intercept.
Nadimak projekta je “Iron Truth” (“Željezna istina”), što pretstavlja jasnu aluziju na hvaljeni raketni presretački sustav Iron Dome izraelske vojske. Kako je ocjenio osnivač projekta, Dani Kaganovitch, Googleov softverski inženjer iz Tel Aviva, Iron Truthovi pozadinski kanali doveli su do uklanjanja otprilike 1000 postova koje su njegovi suradnici označili kao lažne, antisemitske ili “proterorističke” na svim platformama kao što su X, YouTube i TikTok.
U intervjuu za The Intercept, Kaganovitch je rekao da je motiv da bi pokrenuo projekt dobio nakon napada Hamasa 7. oktobra, kada je pogledao video na Facebooku koji je bacao sumnju na Hamasova zlodjela. “Imao je neke elemente dezinformacija. Osoba koja je napravila video rekla je da nije bilo obezglavljenih beba, nijedna žena nije silovana, 200 tijela je lažno. Kad sam vidio ovaj video, bio sam jako ljut. Kopirao sam URL videa i poslao ga timu u [Facebookovoj matičnoj tvrtki] Meta, nekim Izraelcima koji rade za Metu, i rekao sam im da ovaj video treba ukloniti. I bio je ukljonjen nakon nekoliko dana.”
Nadograđen i kao borba protiv laži i kao “borba za javno mišljenje”, Željezna istina jasno ilustrira opasnosti i zamke izraza poput “dezinformacija” i “pogrešne informacije” u ratno vrijeme, kao i skrivene misije koje oni omogućuju. Javno lice projekta je Telegram bot koji prikuplja izvještaje o “zapaljivim” objavama, koje članovi Iron Trutha zatim prosljeđuju suosjećajnim insajderima. “Imamo izravne kanale s Izraelcima koji rade u velikim komapnijama. U SAD postoji sloboda govora, svatko može reći bilo što, pa i dezinformaciju. Sada vidimo da je to vrlo opasno” – rekao je osnivač Iron Trutha, Kaganovitch.
Prema zapisima chata koje je pregledao The Intercept, do sada je gotovo 2000 sudionika označilo široku paletu postova za uklanjanje – od sadržaja koji je jasno rasistički ili lažan, do postova koji su samo kritični prema Izraelu ili suosjećajni prema Palestincima.
Osnivač Iron Trutha odbio je podijeliti imena svojih “insajdera” u vodećim socijalnim medijima, navodeći da ne želi razgovarati s novinarima o svojim pozadinskim kanalima. Općenito, “oni nisu iz tima za politiku, ali imaju veze s timom za politiku”, rekao je Kaganovitch, misleći na osoblje u tvrtkama društvenih medija koje postavljaju pravila za dozvoljeni govor. Dok tvrtke poput Mete rutinski surađuju s raznim grupama civilnog društva i nevladinim organizacijama kako bi raspravile i uklonile sadržaj, ipak te rasprave obično vode njihovi službeni timovi za politiku sadržaja, a ne obični zaposlenici.
Oglasila se i Meta
Glasnogovornik Mete Ryan Daniels odbacio je ideju da je Iron Truth uspio postići uklanjanje sadržaja izvan službenih procesa platforme, ali je odbio komentirati temeljnu tvrdnju Iron Trutha o povratnom kanalu prema zaposlenicima tvrtke. “Više sadržaja za koje ova grupa tvrdi da ih je uklonila s Facebooka i Instagrama i danas su aktivni i vidljivi jer ne krše naša pravila”, rekao je Daniels za The Intercept.
“Ideja da uklanjamo sadržaj na temelju nečijih osobnih uvjerenja, vjere ili etničke pripadnosti jednostavno je netočna.” Daniels je dodao: “Primamo povratne informacije o potencijalno kršećem sadržaju od različitih ljudi, uključujući zaposlenike, i potičemo svakoga tko vidi ovu vrstu sadržaja da ga prijavi kako bismo mogli istražiti i poduzeti mjere u skladu s našim pravilima”, napominjući da zaposlenici Mete imaju pristup internim alatima za prijavu sadržaja, ali da se ovaj sustav može koristiti samo za uklanjanje objava koje krše javne standarde zajednice kompanije.
Ipak, 16. oktobra, Iron Truth podijelio je popis objava na Facebooku i Instagramu za koje je preuzeo odgovornost za uklanjanje, napisavši na Telegramu: “Značajne stvari prijavljene danas i obrisane. Dobar posao! Nastavi bombardirati! 💪”
Takođe, Telegram račun Iron Truth redovito pripisuje zasluge svojim navodnim insajderima. “Hvala timu TikTok Israel koji se bori za nas i za istinu,” glasio je post od 28. listopada na kanalu grupe na Telegramu. Ubrzo nakon što se član Telegram chata požalio da je nešto što su objavili na LinkedInu privuklo “zapaljive komentatore”, račun Iron Trutha je odgovorio: “Svaka čast društvenoj mreži LinkedIn koja je angažirala poseban tim i do sada uklonila 60% sadržaja o kojem smo izvještavali.”
Na početku projekta u sedmici nakon Hamasovog napada, na primjer, volonteri Iron Trutha bili su potaknuti da pronađu i prijave postove koji negiraju tvrdnje o masovnom odrubljivanju glava bebama u izraelskom kibucu. Ubrzo su se pojavili postovi koji su bacali sumnju na izvještaje o “40 obezglavljenih beba” tijekom napada Hamasa, označavajući ih kao “lažne vijesti” i “dezinformacije” i šaljući ih na platforme za uklanjanje.
Ko je bombardirao bolnicu?
Ali komentari sa skepticizmom da su bebama bile odrubljene glava koje je prijavljivao Iron Truth, pokazali su se opravdanim. Iako su mnoga Hamasova zlodjela protiv Izraelaca 7. oktobra neupitna, sama je izraelska vlada naposljetku rekla da ne može potvrditi užasnu tvrdnju o obezglavljenim bebama. Slično tome, rani napori Iron Trutha da ukloni “dezinformacije” o izraelskom bombardiranju bolnica sada su u suprotnosti s dobro dokumentiranih zračnih napada na više bolnica i smrti stotina liječnika od izraelskih bombi.
Iako većina linkova o bombardiranju bolnice više ne radi, nekoliko ih je još uvijek aktivno. Jedan je video teško ranjenih Palestinaca u bolnici, uključujući malu djecu, s naslovom koji optužuje Izrael za zločine protiv čovječnosti. Drugi je video Mohameda El-Attara, osobe iz kanadskih društvenih medija koji objavljuje pod imenom “Taj musliman”. U objavi objavljenoj dan nakon napada Hamasa, El-Attar tvrdi da napad 7. oktobra nije bio čin terora, već oružanog otpora izraelskoj okupaciji. Iako je ova izjava bez sumnje zapaljiva za mnoge, osobito u Izraelu, prema smjernicama interne politike, Meta bi trebala dozvoliti ovakvu vrstu rasprave. Interni jezik, koji detaljno opisuje politiku tvrtke o opasnim pojedincima i organizacijama, navodi slijedeću rečenicu među primjerima dopuštenog govora: “IRA-u je gurnula prema nasilju brutalna praksa britanske vlade u Irskoj.”
Tokom oktobra, Iron Truth je ponudio popis predloženih ključnih riječi za volontere u Telegram grupi projekta za korištenje kada traže sadržaj za prijavu botu. Prijedlozi su uključivali pojmove koji se obično nalaze u vijestima ili općim raspravama o ratu, posebno u vezi s izraelskim brutalnim bombardiranjem Gaze. Neki od tih izraza za koje su tražili da budu predložene kao dezinformacijske ključne riječi bili su i “Izrael bombardirao bolnicu”; “Izrael bombardirao crkve”; “Izraelska bomba je humanitarna”; i “Izrael provodi genocid”.
Dok su neke optužbe protiv Hamasa i IDF-a bile, a i dalje su predmet gorkih osporavanja – poglavito ko je bombardirao arapsku bolnicu Al-Ahli 17. oktobra – Iron Truth je rutinski tretirao sporne tvrdnje kao “lažne vijesti”, stavljajući se protiv svake vrste analize ili rasprave, koje su suštinski potrebne kako bi se došlo do istine. No, poznata je fraza da u ratu prva stradava istina. Rat u Gazi je samo pokazao koliko to stradanje može biti brutalno, no i dao odgovor na pitanje postavljeno u naslovu ovog teksta.
(TBT, GEOPOLITIKA NEWS)