Kad bi barem ljudska svijest i pamet evolucijski slijedila civilizacijski tehnološki razvoj, pa ljudi postajali humaniji, okrenuti istinskoj ljubavi a ne mržnji i zlouporabi novih tehnologija za destrukciju ili pokoravanje drugih umjesto na blagodat i dobrobit sviju – svijet bi bio jedno sasvim drukčije i puno bolje mjesto za život.
Ali tu smo gdje jesmo. Za sada naprijed ide samo tehnologija – i to ubrzanim korakom, o čemu svjedoči i slijedeća vijest:
Indija i Ujedinjeni Arapski Emirati mogli bi se spojiti nevjerojatnim, futurističkim prometnim projektom: podvodnim tunelom kroz Indijski ocean.
Tunel će biti rezerviran za ultrabrze vozove koji će omogućiti povezivanje dviju azijskih zemalja do kojih se inače može doći samo međunarodnim letovima.
Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju spojiti Fujairah i Mumbai podmorskim tunelom, izvještava specijalizirani medij SHARQ Analytics.
Koncept, koji se prvi put pojavio 2018. uskoro bi mogao postati stvarnost. Nacionalni savjetodavni ured UAE pregledava inženjerske prijedloge i već je zatražio studiju izvedivosti.
Podvodni tunel neće koristiti samo turisti, već će služiti i kao alternativni trgovački put: za opskrbu Indije naftom, a UAE svježom vodom iz rijeke Narmada.
Udaljenost između gradova je 2000 km. Očekuje se da će projekt koštati više milijardi dolara.
Vozovi će povezivati Emirat Fujairah, koji gleda na Omanski zaljev, a time i na Indijski ocean, izravno s Mumbaijem, najvećim gradom u Indiji.
Rezultat će biti mreža razmjene koja bi mogla uvelike proširiti odnose između ove dvije zemlje.
Ako projekt bude realiziran, bit će to najduži podvodni tunel na svijetu: čak 40 puta duži od Eurotunela koji povezuje UK i Francusku kroz kanal La Manche.
Bit će smješten na dubini od oko 4570 metara ispod površine Indijskog oceana.
Vozovi koji će prometovati tunelom, nakon što budu izgrađeni, su ultrabrzi magnetski levitacijski vlakovi koji mogu postići brzinu od 600 pa do, planiranih, nevjerojatnih i futurističkih 1000 kilometara na sat.
Što reći, doli, živi bili pa vidjeli! A kada je riječ o takvim državama kao što su UAE i Indija, s golemim resursima i potencijalima – i ovakva su čuda moguća.
(TBT)