
Otpravnik poslova Vatikana napustio je Nikaragvu u petak, saopštila je Sveta stolica, nakon zatvaranja ambasade na zahtjev vlade. Ranije ovog mjeseca, papa Franjo je dao oštre komentare u pogledu nikaragvanskog vodstva zbog njegovog tretmana prema Katoličkoj crkvi.
U članku objavljenom u subotu, Vatican News je izvijestio da se monsinjor Marcel Mbaye Diouf preselio u susjednu Kostariku
Ministarstvo vanjskih poslova Nikaragve u ponedjeljak je objavilo da je prekinulo diplomatske odnose s Vatikanom, tražeći da zatvori svoju misiju u zemlji.
Prošle sedmice, Sveta Stolica je izrazila „ duboku zabrinutost zbog porasta nasilja širom zemlje i smanjenja prostora za dijalog i pregovore između vlasti i civilnog društva u posljednjih nekoliko godina. ”
Predstavnici Vatikana pozvali su na nastavak dijaloga između različitih političkih snaga u Nikaragvi i „ povratak mirnom suživotu. ”
U međuvremenu, govoreći prošlog petka za internetsko izdanje Infobae, sam papa Franjo je sugerirao da je predsjednik Nikaragve Daniel Ortega „ mentalno neuravnotežen. ”
Papa je nastavio porediti svoju vladu sa „ komunističkom diktaturom iz 1917. godine ili Hitlerovom diktaturom iz 1935. godine. ”
Franjo je naveo 26-godišnju kaznu koju je prošlog mjeseca izrekao nikaragvanski sud katoličkom biskupu Rolandu Alvarezu zbog optužbi za podrivanje vlade, širenje lažnih informacija, ometanje funkcija i neposlušnost
Bio je među nekoliko stotina pojedinaca koje su vlasti u Managvi označile kao izdajnike i oduzele im državljanstvo zbog „ činjenja djela koja potkopavaju nezavisnost, suverenitet i samoopredjeljenje naroda, te za podsticanje nasilja, terorizma i ekonomske destabilizacije. ”
Dok je 222 od tih ljudi kasnije deportovano u SAD, Alvarez je odbio da se ukrca u avion i završio iza rešetaka.
Odnosi između Katoličke crkve i vlade Nikaragve su u silaznoj putanji otkako su masovni protesti počeli 2018.
Ortega je brzo okrivio umiješanost SAD za nemire, insistirajući na tome da opozicija pokušava izvesti državni udar. Njegova vlada je nakon toga zabranila sve političke skupove.
Nikaragvanski predsjednik opisao je katoličke sveštenike koji su davali sklonište demonstrantima ili suosjećali s njima kao ” teroriste “, a desetine vjerskih ličnosti su zatvorene.
(TBT)