
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović posjetio je reisul-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazovića. Kako su agencije prenijele Bećirović je upoznao svog domaćina o nastojanjima Predsjedništva BiH na poboljšanju i unapređenju prilika u kojima se nalazi BiH te o brojnim izazovima s kojima se susreće.
REIS OBEĆAO PODRŠKU
Pored aktuelnih društvenih i političkih tema bitnih za Bosnu i Hercegovinu, važna tema razgovora Bećirovića i reisul-uleme Kavazovića bila je potpisivanje ugovora Islamske zajednice s državom Bosnom i Hercegovinom.
Sagovornici su se složili da je veoma bitno da ovaj ugovor bude potpisan, kako muslimani u Bosni i Hercegovini ne bi bili diskriminirani u odnosu na katoličke i pravoslavne kršćane koji od ranije imaju potpisane ugovore s državom.
Složili su se, također, da ugovor Islamske zajednice s državom Bosnom i Hercegovinom ne bi smio biti predmet nikakve političke trgovine ili ustupaka.
“Reisul-ulema Kavazović je pohvalio nastojanja Bećirovića u zaštiti i očuvanju interesa Bosne i Hercegovine i obećao je, u tom smislu, punu podršku Islamske zajednice njegovom radu”, navodi se u saopštenju, prenosi MINA.
REIS „SLOMIO ŠEJTANU NOGU“
Nije da nije ovaj sastanak malo političko iznenađenje ako se ima u vidu da je reis Kavazović tokom predizborne kampanje javno, direktno i transprentno podržavao Bećirovićevog protivkandidata Bakira Izetbegovića, zbog čega su mu vrlo ljutito zamjerili lideri Osmorke koji su listom stali iza Bećirovića u kampanji. Gledano s toga apsketa ova susret je veoma pohvalan čin „da je resi slomiošejtanu nogu“. Čak šta više može se smatrati veoma važnim događajem u kontekstu brutalne političke polarizacije Bosanskih Muslimana. Nije Bećirović samo bio predstavnik opozicije na izborima, već ljevice. I stoga mu je veoma važno da ima dobre odnose sa svim vjerskim poglavarima. Posebno je bitno da Bećirović ima podršku reisa Kavazovića nakon što je Bosna i Herecgovina dobila kandidatski status za prijem u Evropsku uniju, gdje BosanskeMuslimane nominalno predstavlja Bećirović.
Ipak, pošto je do sastanka došlo u vrijeme velike krize u formiranja vlastiu Federaciji BiH, sasvim je normalno bilo da na dnevnom redu bude i ta tema. Za nju bi više interesa imao sam Kavazović, jer je SDA na pragu ispadanja iz vlasti. Jedino spasonosno rješenje za SDA bila bi koalicija sa SDP-om,što je odbio predsjednik ove stranke Nermin Nikšić. Ako bismo imali u vidu da je Bećirović sklon dodvoravanju drugim političkim opcijama i liderima, što je pokazao u slučaju imenovanja ambasadora među kjima je i Zlatko Lagumdžija, sasvim je očekivano da je upravo on targetiran od strane Izetbegovića da pokuša“odškrinuti vrata“ za ulazak u vlast bar na federalnom nivou.
Povrh svega, saradnja tuzlanskog muftije Vahida Fazlovića sa tuzlanskim SDP-om, gdje je novi graodnačelnik Tuzle Zijad Lugavić ujedno i član Medžlisa IZ-e, dodatno veže reisa Kavazovića i Bećirovića kao pripadnike tuzlanskog klana koji trenutno „drmaju državom“. Ukoliko bi seostvarila koalicija SDP-a i SDA tako bi stvarno i bilo.
(TBT, Tim za analitiku)