Bliski istok je rodno mjesto tri glavne abrahamske religije i još uvijek je dom velikih kršćanskih zajednica. Sveukupno, kršćani čine oko 10 do 15 posto arapskog svijeta i šireg Bliskog istoka, s najvećom zajednicom u Egiptu, a slijede ga Irak, Sirija i Liban, kao i Palestina. Nearapske države, poput Irana i Turske, također su dom značajnim kršćanskim manjinama.
S obzirom na muslimansku većinu u regiji, značajna pažnja se posvećuje džamijama, ali kao što svako ko je posjetio gore navedene zemlje može potvrditi, ne nedostaje impresivnih i povijesnih crkava i samostana. Ovdje ćemo pogledati neke značajne crkve na Bliskom istoku:
1. Samostan Svetog Šimuna, Kairo
Skromni prednji ulaz samostana u kairskoj četvrti Mokattam ustupa mjesto složenoj strukturi ugrađenoj u već postojeće špilje koja može primiti 20.000 vjernika.
Mnogi članovi crkvene zajednice pripadaju zajednici “Zabbaleen”, što doslovno znači “ljudi smeća”, ime koje su stekli zbog svog tradicionalnog posla skupljanja i recikliranja smeća iz cijele egipatske prijestolnice.
Građevina koja danas stoji izgrađena je u čast kršćanina iz 10. stoljeća, Svetog Šimuna Kožara, koji je prema lokalnoj legendi premjestio planinu Mokattam na njen sadašnji položaj.
Prema predanju sveti Šimun je učinio čudo nakon što je bio izazvan da to učini u raspravi sa židovskim suparnikom i fatimidskim kalifom, što je rezultiralo obraćenjem posljednjeg na kršćanstvo. Egipatska koptska crkva obilježava čudo trodnevnim postom.
U zidove pećine i planinske stijene uklesane su slike i ilustracije iz Biblije. Popraćene su kamenim skulpturama Djevice Marije i Marije Magdalene.
Unatoč tome što je teško dostupan, samostan svake godine posjećuju stotine hiljada ljudi, a posebno je prometan za vrijeme Uskrsa.
2. Maronitska katedrala Svetog Jurja, Bejrut
Dok se libanska maronitska katedrala Svetog Jurja može pohvaliti zadivljujućom arhitekturom i razrađenim dizajnom, sama zgrada ima problematičnu povijest.
Kad je krajem 20. stoljeća u Libanu izbio građanski rat, bogomolja je bila teško granatirana. Neki su iskoristili haos, a mjesto je opljačkano i obezličeno s opljačkanim umjetničkim djelima.
Inspirirana rimskom bazilikom Santa Maria Maggiore, izgradnja katedrale započela je 1884. i završila 10 godina kasnije, 1894. Napori da se zgrada obnovi dogodili su se na prijelazu u 21. stoljeće. Dio umjetnina koje su ukradene u međuvremenu je pronađen, uključujući sliku Eugenea Delacroixa koja prikazuje svetog Jurja, sveca zaštitnika katedrale.
Katedrala je ponovno oštećena u avgustu 2020. u eksploziji u bejrutskoj luci, koja je odnijela oko 200 života i uništila velike dijelove grada. U katedrali je eksplozija uništila neprocjenjive objekte, uključujući umjetnine od vitraja.
3. Crkva Svetoga groba, okupirani istočni Jeruzalem
Smještena u kršćanskoj četvrti jeruzalemskog starog grada, crkva Svetoga groba smatra se jednim od najsvetijih mjesta štovanja u kršćanskoj vjeri. Prema tradiciji, u crkvi se nalazi mjesto gdje je Isus razapet i prazna grobnica u kojoj je Isus sahranjen i potom uskrsnuo.
Mjesto je glavno kršćansko hodočasničko odredište otkako je izgrađeno u četvrtom stoljeću i ima više od 30 kapelica i bogoslužnih prostora.
Uskrs je posebno važno vrijeme za Crkvu. Svake godine vjernici će se okupljati kako bi svjedočili i sudjelovali u ceremoniji svetog ognja, tijekom kojega vide plamen za koji vjeruju da se pojavio na Isusovom grobu. Na obredu je uobičajeno da se kršćani mole i pale svijeće na mjestu Isusova groba.Izvan crkve obično se održava parada praćena lupanjem bubnjeva i vjernicima koji nose raspela.
4. Katedrala Vank, Isfahan
Vanjski izgled katedrale Vank u iranskom gradu Isfahanu varljivo je jednostavan u usporedbi s njezinom zadivljujućom unutrašnjosti, koja se može pohvaliti freskama, rezbarijama i pločicama koje oblažu zidove od poda do stropa. Nije ni čudo da je ova katedrala jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u gradu Isfahanu, gradu u kojem nema manjka arhitektonskih čuda. Osnovana je 1606. godine, a sagradila ju je iranska armenska zajednica, koju je safavidski vladar šah Abas I. prisilno preselio u Iran.
Vank na armenskom znači “samostan” ili “samostan”, ali je katedrala poznata i kao Katedrala Svetog Spasitelja ili Crkva svete sestre. Centralna kupola katedrale obojena je plavom i zlatnom bojom, prikazujući biblijsku priču o stvaranju svijeta i izgonu Adama i Eve iz edenskog vrta. Na drugom mjestu nalazi se strop prekriven perzijskim cvjetnim ornamentima i armenskim nacionalnim motivima.
Osim same katedrale, mjesto uključuje dvorište sa zvonikom, nekoliko grobova pravoslavnih i protestantskih kršćana, knjižnicu, muzej i spomenik genocidu nad Armencima.
5. Crkva Navještenja, Nazaret
Crkva Navještenja nalazi se u Nazaretu u današnjem Izraelu i ponekad se naziva Bazilika Navještenja. Za katolike se vjeruje da je crkva mjesto gdje se nalazi kuća Djevice Marije i mjesto gdje je saznala da će roditi Isusa.
Prema vjerskim tekstovima, arhanđeo Gabriel ukazao se Mariji i rekao joj, u događaju poznatom kao Navještenje, da će unatoč svom djevičanstvu roditi dijete.
Današnja crkva dovršena je 1969. godine i ima dva kata s prizemnom špiljom Navještenja, za koju se vjeruje da je ostatak kuće Djevice Marije.
Crkva je izgrađena u skladu s arhitektonskim stilom poznatim kao “talijanski brutalistički”, koji koristi izloženi, nedovršeni beton za isticanje prirodnih elemenata.
Posjetitelji mogu pronaći brojne mozaike unutar crkve, uključujući nekoliko Djevice Marije.
(TBT, MEE)