Ovaj slučaj predstavlja najnoviji primjer kampanje protiv korisnika Twittera koju je pokrenuo prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, koji istovremeno preko saudijskog fonda Public Investment Fund posjeduje više od 5% dionica Twittera.
Osuđena za pomaganje disidentima
Salma al-Shehab prvotno je osuđena na tri godine zatvora zbog korištenja Twittera za “izazivanje javnih nemira i destabilizaciju civilne i nacionalne sigurnosti”. Nakon što je javni tužitelj zatražio od suda da razmotri druge navodne zločine, sud je u petak izrekao novu kaznu – 34 godine zatvora nakon koje slijedi i 34-godišnja zabrana izlaska iz zemlje.
Prema prijevodu sudskih spisa, u koje je Guardian imao uvid, nove optužbe uključuju tvrdnju da je Shehab “pomagala onima koji žele izazvati javne nemire i destabilizirati civilnu i nacionalnu sigurnost prateći njihove Twitter račune” i dijeleći njihove objave.
Po svemu sudeći, Shehab nije bila među vodećim ili posebno glasnim saudijskim aktivistima. Njezin profil na Twitteru ima 2597 pratitelja. Pored objava o pandemiji i fotografija njene djece, Shehab je ponekad retvitala objave saudijskih disidenata koji žive u egzilu, a koji su pozivali na oslobađanje političkih zatvorenika.
Podržavala borbu za pravo žena na upravljanje automobilom
Činilo se i da podržava slučaj Loujain al-Hathloul, istaknute saudijske feminističke aktivistice koja je prethodno bila zatvorena, a navodno i mučena, jer je podržavala prava žena da upravljaju automobilima. Loujain al-Hathloul je sada zabranjeno napustiti državu.
Shehab je stigla u Ujedinjeno Kraljevstvo 2018. ili 2019. godine kako bi nastavila doktorat u Leedsu. Vratila se kući u Saudijsku Arabiju u prosincu 2020. na odmor i namjeravala je sa sobom u Ujedinjeno Kraljevstvo dovesti svoje dvoje djece i muža. Potom su je saudijske vlasti pozvale na ispitivanje te su je na kraju uhitili i sudili joj zbog njezinih tweetova.
(TBT)