Kada je Tariq Ramadan, ugledni profesor islamskih nauka na Oxfordu, dobrovoljno došao avionom iz Londona u Pariz na ispitivanje zbog optužbi za silovanje, koje je bespogovorno odbacio i za koje još se uvijek nisu pronašli dokazi, mora da je bio siguran da ne ulazi na željeznu kapiju suda Al-Shabab negdje u Africi. Došao je u Pariz, 2. februara 2018., prije pola godine. Profesor Tariq Ramadan je ušao, ali nije mu bilo dozvoljeno izaći bez obzira na osnovno ljudsko pravo na pretpostavku nevinosti dok se ne dokaže krivica. U narednih 45 dana, u zatvorskoj samici, profesoru Ramadanu je potpuno uskraćen svaki kontakt s porodicom. Profesor se drži u stanju neizvjesnosti uz tretman kakav ima ratni zločinac, a tužiteljima je, s druge strane, pružen sav medijski prostor i glasna podrška poznatih ličnosti, bez očekivanja da pruže ikakve dokaze kao garancije njihovih duboko manjakvih, nekonzistentnih i iracionalnih optužbi zasnovanih na kontradiktornim pričama.
Štaviše, iz neopravdanog preventivnog pritvora Tariq Ramadan nije izašao onda kad je trebao – nakon što je utvrđeno da se nalazi u ozbiljno pogoršanom zdravstvenom stanju. S obzirom na striktne rutine koje se tiču njegovog zdravlja, profesor Tariq Ramadan je bio u dobrom stanju kada je prvi put stigao u zatvor Fleury-Mérogis 2. februara 2018. Već mu je dijagnosticirana multipla skleroza pa je navikao na trnce u nogama i prstima . U roku od 15 dana od njegovog hapšenja, izvještaji pokazuju da su se trnci pogoršali, intenzivirali od nožnih prstiju do bokova, kao i u objema rukama. Pored toga, pojavile su se česte migrene, kao i bolni grčevi. Poteškoće je počeo osjećati i s osjetilima te pomjeranjem udova. Izvještaj kampanje objavljen početkom jula pokazuje da je 20. marta prebačen u zatvor Fresnes uprkos tome što je u Fleury-Mérogisu četiri puta hitno hospitaliziran. 12. juna profesor Ramadan je ponovo bio primljen u bolnicu Pitié-Salpêtrière, gdje je neurolog zabilježio ozbiljno i potencijalno nepovratno pogoršanje zdravstvenog stanja na mnogim nivoima, uključujući nemogućnost kretanja bez pomagala za hodanje, opći gubitak funkcije osjetila, gubitak pamćenja, gubitak sposobnosti koncentracije, parestezija, inkontinencija i niz drugih simptoma.
Zašto je profesor Tarik Ramadan uhapšen?
Tokom perioda pritvora, njegovo neurološko stanje naglo je pogoršano. Njegov tim je više puta podnosio zahtjev za jamčevinu, ali je svaki put odbijen. Tako je sasvim izignoriran zaključak glavnog zatvorskog ljekara, da zbog zdravstvenog stanja profesor Ramadan ne može više biti pritvoren. Njegovi advokati predložili su kućni pritvor sa elektronskim uređajem za nadzor, predaju njegovog švicarskog pasoša i svakodnevno javljanje policiji, ali je i to odbijeno. Ravnodušnost sudija prema fizičkoj i psihičkoj dobrobiti profesora Ramadana dovela je do toga da tim odbrane posumnja u sistematski pristranu istragu koju karakterizira dosljedno uskraćivanje poštenog pravnog procesa.
Neki su istakli da iako je slučaj protiv profesora Ramadana svrstan pod okrilje pokreta “#Me too”, otisci potencijalno islamofobičnog motiva vide se u cjelokupnom slučaju. U zemlji u kojoj je krajnja desnica Marine Le Pen osigurala trećinu glasova u utrci protiv trenutnog predsjednika centrista Emmanuela Macrona, ovo objašnjenje nije daleko od istine. Kada je prva podnositeljica podnijela svoju tužbu protiv optuženog u tužilaštvu u Ruoenu, iz nekog nepoznatog razloga dosije je upućen u tužilaštvo u Parizu specijalizirano za rješavanje predmeta u vezi s terorizmom!
Sve ovo se dogodilo dok su dva aktuelna ministra predsjednika Macrona, obojica osuđujući profesora Ramadana pod istom feminističkom kampanjom “#Me too”, i dalje na funkciji bez ograničenja.
Nadalje, slučaj druge podnositeljice tužbe ne može biti eksplicitniji kad je riječ o islamofobiji. Paule-Emma A ili “Christelle”, odana desničarska militantica, priznala je “pravljenje lažnih e-mail adresa u ime profesora Ramadana kako bi diskreditirala njegov ugled”. U međuvremenu, treću optužbu podnositeljice Mounie (Marie) sudije su odbacile kao neosnovanu na prvom i jedinom saslušanju koje je dobio profesor Ramadan, održanom 5. juna.
U vezi sa sljedećim saslušanjem zakazanim za 18. i 19. juli i alarmirane zbog pogoršanja zdravstvenog stanja profesora Ramadana, međunarodna kampanja za podršku najavila je 17. juli 2018. kao Međunarodni dan akcije u francuskim ambasadama kako bi osudila nepravedno postupanje prema profesoru Tariqu Ramadanu. Također, 17. jula u 18 sati, zvanična komisija za podršku držat će mirnu stražu u pariškom zatvoru Fresnes. U popratnom pismu upućenom francuskim ambasadama, aktivisti naglašavaju rizik od gubitka povjerenja u francuski pravni sistem u svakoj prilici “kada izgleda da se sloboda, jednakost i bratstvo ne odnose na muslimane i ostale nebijelce u Francuskoj”. Primarni cilj ove kampanje je da se profesoru Ramadanu odobri kaucija, tako da hitno može primiti neophodno liječenje, i omogući komunikacija sa svojom porodicom.
/Elma Berisha je članica Međunarodnog pokreta za pravedan svijet (JUST)/

(TBT, Autor Elma Berisha)