
Egipatski aktivista za ljudska prava Patrick Zaki dobio je zabranu na više događaja u Italiji radi objavljivanja lansiranja svoje nove knjige, nakon objave na društvenim mrežama u kojoj je opisao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua kao “serijskog ubicu”.
Zaki, 30-godišnji aktivista za LGBTQ+ prava i istraživač na Univerzitetu u Bolonji, koji je prethodno proveo skoro dvije godine u istražnom zatvoru u Egiptu, bio je ove sedmice u Italiji kako bi objavio svoju prvu knjigu, Snovi i iluzije slobode .
Njegovi komentari, u kojima ne imenuje direktno Netanuyahua, došli su usred nedjelje izraelskih zračnih napada na Gazu, u kojima je ubijeno više od 2.750 Palestinaca.
Napad je uslijedio nakon napada bez presedana u kojem su palestinski borci predvođeni Hamasom probili ogradu oko opkoljene enklave i ubili više od 1.400 Izraelaca.
Zakijeva objava na Facebooku izazvala je niz otkazivanja događaja kako njegova knjiga izlazi širom Italije.
U petak je La Repubblica izvijestila da je Zakijevo pojavljivanje u prvoj epizodi nove sezone italijanskog talk showa, Che Tempo Fa, uklonjeno i da je epizoda ponovo montirana prije emitiranja. Voditelj emisije Fabio Fazio objavio je da je Zakijevo planirano pojavljivanje u epizodi otkazano.
Ubrzo je uslijedila objava Sermig Arsenala mira, nevladine organizacije sa sjedištem u Torinu, da je Zakijevo planirano predstavljanje knjige na Sajmu knjiga u Torinu 17. oktobra otkazano.
(TBT)






