
Progon imama Amira ef. Mahića iz Kozarca ima sve elemente političke i vjerske segregacije koja se u kontinuitetu provodi u entitetu Rs od njegovog postanka pa sve do danas i u potpunosti je u duhu onoga što taj entitet u političkom smislu predstavlja, na čemu je utemeljen i na čemu egzistira, smatra član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.
U izjavi za Agenciju MINA Komšić navodi kako druga dimenzija progona upravo otkriva podređen položaj Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini koja zbog protivljenja iste politike nema potpisan ugovor sa državom.
„ Dakle, Islamska zajednica u BiH ima obaveze, ali ne i prava koja imaju druge zajednice, a status njihovih službenika u enitetu Rs je očito i lošiji – kazao je Komšić.
Ukazao je ovom prilikom i na međunarodnu dimenziju ovog progona.
„Treća dimenzija je ona međunarodna, jer da se ovo dešava bilo kome drugo osim Bošnjacima, odnosno muslimanima u manjem bosanskohercegovačkom entitetu, vjerovatno bi slušali osude od strane međunarodnih zvaničnika, ali u državi u kojoj ona politika koja progoni ujedno i bira sa kojim muslimanima će da obnaša vlast, to nije slučaj – kazao je član Predsjedništva.
Otuda, kako smatra, i nema jasnih osuda političkog progona kozaračkog imama, progona koji je nastavak iživljavanja nad istim onim ljudima koji su prije trideset godina odvođeni u logore.
„ Očekujem da sud u Prijedoru odbaci ovu prijavu, jer bi odlučivanje po prijavi Okružnog tužilaštva značilo povratak verbalnog delikta i početak političkih progona na vjerskoj osnovi s težim posljedicama, što ovo društvo i ukupno državu može odvesti putem koji niko normalan ne priželjkuje – poručio je Komšić.
Povodom ovog slučaja oglasio se i Denis Zvizdić tvrdeći da Milorad Dodik treba prestati izvrtati izjave reisa Huseina Kavazovića. „Ono što je rekao reis o sudbini bošnjaka Prijedora je apsolutna istina i nije izraz antisrp. histerije. Izjava je glas istine da se ne zaborave zločini nastali na antibošnjačkoj histeriji koja se u Prijedoru opet ponavlja”, poručio je Zvizdić.
Kao što se može uočiti iz priloženog postoji drastična razlika u izjavama dvojice političara. Dok Komšić konkretno staje u zaštitu imama, pa i Bosanskih Muslimana u RS-u, Zvidić staje u zaštitu reisa od strane Dodika ne spominjući uopće problem imama zbog čega je Dodik napao reisa. Ovo je permanentna osobina Zvizdića da se ulizuje važnim osobama smatrajući se tako njima ravnim, dok problemi „sitne boranije“ nikad nisu bi bili u njegovom političkom vidokurgu. Osobnu političku filozofiju koju je upražnjavao u SDA-u prenio je i na NiP.
(TBT)






