• O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
Ponedjeljak, 29 Juna, 2026
No Result
View All Result
The Bosnia Times
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
No Result
View All Result
The Bosnia Times
No Result
View All Result
Početna Teme Analitika

POGLAVNIK ANTE PORTAS: Mnogo je teže promjeniti hrvatsku proustašku politiku prema Bosanskim Muslimanima, nego Izborni zakon

Ako Alija Izetbegović nije mogao nači zajednički jezik sa Franjom Tuđmanom, kako je moguće da ga današnji bošnjački lideri nađu sa nasljednicima njegove notorne proustaške politike?!

7. Jula 2025.
Share on FacebookShare on Twitter
FOTO: Forto, Nikšić, Konaković, Čović (Fotomontaža/TBT)

Bosna i Hercegovina mora osigurati izborni sistem zasnovan na principima nediskriminacije, vladavine prava i građanskog suvereniteta, umjesto etničke podjele i političke manipulacije – rečeno je na konferenciji o reformi izbornog zakona, koja je održana prošle sedmice u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu.

HERCEGOVAČKI KAMEN SPOTICANJA

Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović izjavio je da je aktuelna konferencija o Izbornom zakonu BiH izuzetno važan sastanak na kojem zastupnici žele prvenstveno čuti mišljenja stručnjaka, ali i politička iskustva onih koji su se ranije bavili politikom.

„ Želimo da Izborni zakon BiH ne bude ključni ‘kamen spoticanja’ u političkoj budućnosti BiH – poručio je Mehmedović, naglašavajući da se o ovoj temi uglavnom govori kroz medije i političke stavove, dok se mišljenja struke rijetko čuju.

Istakao je potrebu da se u zakon ugrade mehanizmi za raspuštanje parlamenata svih nivoa i održavanje vanrednih izbora, jer trenutna situacija, u kojoj ne postoji izmjenjivost izvršne i zakonodavne vlasti, ima ozbiljne posljedice po budućnost zemlje.

Mehmedović je posebno ukazao na potrebu zaštite prava slabovidnih osoba, koje sada koriste asistente prilikom glasanja, čime se narušava tajnost izbora. Također je naglasio važnost rješavanja problema tzv. P2 obrasca, kako bi građani koji su 1991. godine živjeli u određenim općinama mogli glasati u tim sredinama, čime bi se smanjile etničke podjele koje trenutni zakon dodatno produbljuje.

„ Ne želimo da se politički ciljevi iz devedesetih unose u izborni zakon na način da se suverenitet prenosi na etničke skupine, umjesto da pripada građanima – rekao je Mehmedović, dodajući da je upravo to najveća prepreka u političkom životu BiH.

Zaključno, naglasio je da je neophodno raditi na dva ključna aspekta: zaštiti integriteta izbornog procesa i rješavanju političkih pitanja koja opterećuju zakonodavni okvir. Izrazio je nadu da bi se tehnički aspekti zaštite integriteta mogli pripremiti do narednih izbora, ali ostaje da se vidi hoće li postojati politička volja za rješavanje suštinskih pitanja.

Azra Zornić, apelantica koja je pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLJP) dobila presudu protiv Bosne i Hercegovine zbog diskriminacije, izjavila je da se ta presuda ne odnosi na izmjene Izbornog zakona, već na potrebu izmjene određenih odredbi Ustava koje je diskriminiraju u izbornom procesu.

„ Stalno se govori o izmjenama, dopunama i usvajanju Izbornog zakona, ali suštinski se ništa ne može uraditi bez izmjene Ustava, kako nalaže i moja presuda – pojasnila je Zornić.

ADVERTISEMENT

Prema njenim riječima, postojeći Ustav je diskriminatoran, te nijedan izborni zakon koji je u skladu s njim ne može biti usklađen s presudama Evropskog suda za ljudska prava, uključujući i presudu u predmetu Sejdić-Finci.

Zornić je naglasila da će Bosna i Hercegovina morati implementirati ovu presudu, ali da političari taj proces odugovlače.

„ Implementacijom presuda gubi se etnički predznak, a nacionalističke stranke gube svoje predizborne slogane. Morali bi se baviti ekonomijom, zdravstvom i drugim životnim pitanjima koja zanimaju građane, i na osnovu toga kreirati kampanju. To je veliki posao. Lakše je reći: glasajte za mene i ja ću štititi svoj narod – zaključila je.

POGLAVNIK JE GO

ADVERTISEMENT

Ovo bi bio kroki samojedne od mnogobrojnih rasprava onavdno ključnom ‘kamenu spoticanja’ u nacionalnim odnosima Hrvata i Bošnjaka.

Ovakve rasprave skoro da izgledaju naivno iako su veoma dobronamjerne jer mnogi sumnjaju da je samim Bošnjacima mnogo više stale da se riješi pitanje Izbornog zakona nego Hrvatima, te da se sumnja da Dragan Čović manipulira ovim problemom kako bi konstantnodržao tenzije u odnosima Hrvata i Bošnjačka i tako mobilizirao Hrvate za svoju secesionističku politiku. Iza ove lukave politike šalju se ‘između redova’ poruke zapadu kako katolici u Bosni i Hercegovini, kao ni pravoslavci, ne mogu živjeti sa muslimanima. Ovakve poruke se na drušvenim mrežama i hrvatskim portalima spinuju čak kako su ‘muslimani gori i od Srba’, kako su govorili komandanti zločinačkih hordi HVO-a poput Mladena Naletilića Tute, kada su moblizirali Hrvate za rat protiv Bosanskih Muslimana.  

Nešto slično o ovakvoj politici Dragana Čovića misli i bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić koji je nedavno gostujućina jednoj televizij  komentirao političku situaciju u BiH, ulogu Zagreba i Beograda te planove razbijanja države.

Na pitanje da li Zagreb dirigira Čoviću formiranje trećeg entiteta, Mesić je bez zadrške odgovorio: „Dirigira! Stvaranje trećeg entiteta znači federalizaciju, koja vodi ka raspadu BiH, što, kako kaže, i jeste cilj određenih politika van zemlje“, smatra Mesić.Dodao je da su namjere Dragana Čovića iste kao i Dodikove, samo “umotane u civiliziraniji govor”. „On želi učestvovati u razbijanju BiH, ali da ne bude glavni krivac!“

U razgovoru je podsjetio i na historijski dogovor Franje Tuđmana i Slobodana Miloševića iz Karađorđeva, ističući da je tada jasno rekao: „Čim uzimaš teritoriju jedne zemlje, to je rat!”

Jasno je da u politici Franje Tuđmana nije bilo mjesta za dijalog između Hrvata i Bosanskih Muslimana i da je zbog toga takva politika dovela do rata. Ako Alija Izetbegović nije uspio psotići dijalog sa Tuđmanom, kako se neko od današnjih bošnjačkih lidera uzda da može napraviti dijalog sa hrvatskim liderima koji su nastavili njegovu proustašku politiku.

U kojem smjeru ide Hrvatska zorno je pokazao koncert Makra Perkovića Tompsona.

„ Jedina dobra stvar u vezi neoustaškog kič-užasa koji se ovog vikenda odvio na zagrebačkom Hipodromu, ali i po čitavom gradu uoči Thompsonovog koncerta, jeste to što je sada puna istina o hrvatskom društvu postala očita svima“, smatra Dragan Markovina.

Dakle, Poglavnik je go!

(TBT,Tim za analitiku)

ShareTweet
ADVERTISEMENT

Preporučeno

CIONISTIČKI PROXY ULAZE U BRATOUBILAČKI RAT:  Trump tjera Kurde u rat sa Iranom, a Sharau da se obračuna s Hezbollahom

CIONISTIČKI PROXY ULAZE U BRATOUBILAČKI RAT: Trump tjera Kurde u rat sa Iranom, a Sharau da se obračuna s Hezbollahom

prije 21 sat
ARHITEKTA ZAROBLJENE CIONISTIČKE DRŽAVE NA BALKANU: Edi Rama je dinastiji Trump htio prodati ekskluzivni otok u Albaniji. Sada bi ga to moglo koštati vlasti…

ARHITEKTA ZAROBLJENE CIONISTIČKE DRŽAVE NA BALKANU: Edi Rama je dinastiji Trump htio prodati ekskluzivni otok u Albaniji. Sada bi ga to moglo koštati vlasti…

prije 21 sat
NEKA ŽIVI LJUBAV! Zašto su zmajevi još i prije kraja mundijala pobjednici

NEKA ŽIVI LJUBAV! Zašto su zmajevi još i prije kraja mundijala pobjednici

prije 21 sat
NIJE TO BIO ‘DOGOVORENI RAT’: Dodik je lukavo navukao naivnog Izetbegovića na spin o prijetnjama silom

NIJE TO BIO ‘DOGOVORENI RAT’: Dodik je lukavo navukao naivnog Izetbegovića na spin o prijetnjama silom

prije 2 dana
ARDA, MO, HAKIMI I KERIM Suarez: Osvajanje nagrade je ponosan trenutak, ali ostati vjeran svojim principima je nešto veće

ARDA, MO, HAKIMI I KERIM Suarez: Osvajanje nagrade je ponosan trenutak, ali ostati vjeran svojim principima je nešto veće

prije 2 dana
GOTOVO JE NAJDUŽE SUĐENJE U POVIJESTI IZRAELA: Cionisti se oslobađaju Bibija jer nije upsješno završio „prljavi posao“?!

GOTOVO JE NAJDUŽE SUĐENJE U POVIJESTI IZRAELA: Cionisti se oslobađaju Bibija jer nije upsješno završio „prljavi posao“?!

prije 2 dana
NJEMAČKA NE PRIPADA I MUSLIMANIMA: Islamofobni rasizam u Njemačkoj nije marginalna pojava, nego stvarnost

NJEMAČKA NE PRIPADA I MUSLIMANIMA: Islamofobni rasizam u Njemačkoj nije marginalna pojava, nego stvarnost

prije 2 dana
The Bosnia Times

© 2023 - Sva prava pridržana

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Politika privatnosti
  • Kontakt

No Result
View All Result
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business