U četvrtak, 7. novembra, u susjedstvu se u kinima počinje prikazivati film „The Apprentice: Priča o Trumpu”, koji je nakon svjetske premijere u svibnju, na filmskom festivalu u Cannesu, izazvao gnjevnu reakciju novog američkog predsjednika Donalda Trumpa. U filmu koji je režirao iranski reditelj Ali Abbasi, Sebastian Stan glumi mladog Donalda Trumpa dok Jeremy Strong glumi njegovog mentora, odvjetnika Roya Cohna. Radi se o filmu koji je, službeno, inspiriran životom Donalda Trumpa, a on i njegov tim su nakon projekcije u Cannesu zaprijetili tužbom najavljujući kako će spriječiti redovnu distribuciju filma u svjetskim kinima. Kao što vidimo, nisu uspjeli.
“Ovo smeće je čista fikcija koja senzacionalizira laži koje su odavno razotkrivene. Ovo je uplitanje holivudskih elita u izbore koje znaju da će predsjednik Trump ponovno preuzeti Bijelu kuću i pobijediti njihovog kandidata jer ništa što su učinili nije upalilo. Ovaj je ‘film’ čista zlonamjerna kleveta, ne bi trebao ugledati svjetlo dana i ne zaslužuje čak ni mjesto u odjeljku za DVD rasprodaje u prodavaonici diskontnih filmova koja će uskoro biti zatvorena. On treba biti zapaljen“, izjavio je u svibnju Steven Cheung, glasnogovornik Trumpove predsjedničke kampanje.
„Pripravnik“ prikazuje početke Trumpove poslovne karijere te je, kao što je navedeno, inspiriran stvarnim događajima, dok Trump tvrdi da se radi o „čistoj fikciji“. Što je tu istina?
Najvažniji dio filma odnosi se na utjecaj odvjetnika Roya Cohna na početke karijere Donalda Trumpa. Cohn je bio odvjetnik koji je postao poznat u pedesetim godinama prošlog stoljeća kada je bio glavni savjetnik američkog senatora Josepha McCarthya u vrijeme kada je ovaj proganjao sve za koje je sumnjao da su komunisti. Cohn i Trump upoznali su se 1973., kada je Cohn bio politički nevjerojatno utjecajan dok je Trump bio mladić spreman učiti od njega. Reditelj dokumentarnog filma „Where’s My Roy Cohn“ Matt Tyrnauer kazao je prije pet godina „Donald Trump je Roy Cohn. U potpunosti je upio sve Cohnove lekcije, a to su napad, optuživanje onih koji vas optužuju za ono za što ste krivi, a pobjeda je sve. I Trump je upio te lekcije i primijenio ih u svakom aspektu svog života i karijere.”
I dok je utjecaj Roya Cohna na život i karijeru Trumpa neupitan, upitni su ostali dijelovi filma, prvenstveno onaj u kojem se prikazuje kako je Trump silovao svoju prvu suprugu Ivanu Trump, koju glumi Maria Bakalova. Radi se o sceni u kojoj Ivana pokazuje svom suprugu knjigu o ženskom orgazmu na što se oni posvađaju pri čemu joj Trump kaže kako mu ona više nije privlačna. Zatim je baca na pod, seksualno je napastuje, govoreći joj „Je li ovo tvoja G točka? Jesam li je našao?“.
Očigledno da se ovaj dio filma temelji na tvrdnji koju je Ivana Trump, koja je preminula 2022., navela u sudskom iskazu prilikom njihovog razvoda 1989. godine. Navodi iz tih dokumenata objavljeni su u knjizi iz 1993. godine „The Lost Tycoon: The Many Lives of Donald J. Trump“ koju je napisao Harry Hurt III. Ivana Trump je, po objavljivanju te knjige, povukla svoje navode i rekla “Tokom iskaza koji sam dala u vezi s mojom bračnom parnicom, izjavila sam da me muž silovao. Jednom prilikom tijekom 1989. gospodin Trump i ja imali smo bračne odnose u kojima se on ponašao sasvim drugačije prema meni nego tijekom našeg braka. Kao žena, osjećala sam se povrijeđenom, jer je izostala ljubav i nježnost koju je on inače pokazivao prema meni. Ovo sam nazvala ‘silovanjem’, ali ne želim da se moje riječi tumače u doslovnom ili kriminalnom smislu.”
Osim toga, u filmu se Trump prikazuje kao tabletoman koji je gutao amfetamine. Trump je svojedobno priznao da je sedamdesetih godina prošlog stoljeća partijao u razuzdanim noćnim klubovima poput njujorškog Studio 54, ali je dosljedno tvrdio da se ne drogira, pa čak ni ne pije. Insistirao je na tome da je uvijek trijezan, dobrim dijelom i zbog smrti svog starijeg brata alkoholičara, Freda Jr., koji je umro 1981. u 42. godini. Na konferenciji za novinare 2018. Trump je rekao: “Ne pijem. Iskreno mogu reći da nikad u životu nisam popio pivo. Nikad nisam popio čašicu alkohola.”
Dio filma koji je vjerovatno razljutio Trumpa odnosi se na to da je presađivao kosu i to operacijom koja se naziva „Operacija smanjena vlasišta“. Kao i tvrdnja o seksualnom napadu, izvor ove priče je brakorazvodni iskaz njegove prve supruge Ivane. Godine 1990. izjavila je pod prisegom da je Trump pao u napadaj bijesa nakon što je prošao bolnu operaciju 1989. Operacija je namijenjena rješavanju problema ćelavosti izrezivanjem ćelave tačke i šivanjem preostale kože oko njega. Poznato je da postupak izaziva glavobolje zbog zategnutog vlasišta. Navodno je to radio Ivanin liječnik, dr. Steven Hoefflin, koji je pod nož stavio i Michaela Jacksona, Elizabeth Taylor i Joan Rivers. Ivana je ustvrdila i da se Trump podvrgnuo liposukciji brade i struka.
Reditelj Ali Abbasi kazao je da se „radi o scenariju koji pokušava razumjeti Donalda Trumpa kao ljudsko biće“ te je dodao „Pokušavam ga razumjeti kao ambicioznog mladića: njegov uspon; njegov put do njujorške nekretnine; i kako je postao osoba kakva jest kroz tu formativnu vezu s Royem Cohnom.” Abassi je dosljedno branio svoj film; čak se ponudio da ga privatno prikaže za Trumpa, rekavši da ga tada možda neće mrziti onoliko koliko misli. “Ovo je vrlo klasična priča o učitelju i štićeniku, možete je nazvati i pričom o Frankensteinu. No, to nije film o osobi koja je bila u Bijeloj kući.”
(TBT, NACIONAL)