Izraelski predsjednik Isaac Herzog zaključio je prošle sedmice historijsku prvu posjetu Albaniji, nakon slično značajne posjete Srbiji, gdje su se obje zemlje složile da slijede sporazum o slobodnoj trgovini.
Uzastopni sastanci sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, predsednikom Albanije Bajramom Begajem i premijerom Edijem Ramom naglasili su širenje diplomatskih, sigurnosnih i ekonomskih veza Izraela sa Balkanom, posebno sa ove dve ključne zemlje u regionu.
Propalestinski aktivisti u Albaniji, pod zastavom Palestina e Lirë (Slobodna Palestina), protestirali su zbog Herzogove posjete.
U izjavi datoj za The New Arab, grupa je rekla: “Ne pozdravljamo one koji čine zvjerstva i zločine protiv čovječnosti. Genocidnim zločincima ovdje nije mjesto! Isaac Herzog nije dobrodošao ovdje!”
U saopćenju se takođe kritizira albanska vlada zbog “saučesništva u genocidu” zbog dobrodošlice Herzogu.
Sve veći utjecaj Izraela u regionu postao je još očigledniji početkom ovog meseca kada su turske sigurnosne snage uhapsile kosovskog državljanina optuženog da upravlja špijunskom mrežom u Turskoj u ime izraelske obaveštajne službe.
Najnoviji diplomatski kontakt Izraela dolazi u trenutku kada se zemlja suočava sa sve većom međunarodnom izolacijom usred stalnog rata u Gazi, u kojem je ubijeno više od 40.000 Palestinaca.
Stručnjaci i akademici UN-a za prava kažu da je Izrael počinio djela genocida tokom rata.
Tekući sudski postupci pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) i potencijalni nalozi za hapšenje od Međunarodnog krivičnog suda (ICC) za izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i ministrom obrane Yoavom Gallantom zbog ratnih zločina u Gazi mogli bi dodatno učvrstiti izolaciju zemlje.
„Izrael postaje država parija, a njegov autoritet, kakav god da je imao, sve više se smanjuje u svijetu“, rekao je za The New Arab Piro Rexhepi, saradnik Alexander Nash na Školi za slavenske i istočnoevropske studije na Univerzitetskom koledžu u Londonu.
“Izraelski predsjednik putuje na periferiju Evrope kako bi pokazao legitimitet, pokazujući kod kuće da njihovi lideri još uvijek mogu putovati u inostranstvo. Međutim, pretpostavljam da su zaprimili hladneporuke iz većeg dijela svijeta”, dodao je Redžepi.
Balkanske zemlje pomažu izraelskoj ratnoj mašini
Za albanske i srpske lidere, šansa da ugoste međunarodne zvanice služi kao prilika da ojačaju svoje globalne akreditive. S obzirom na značajnu lobističku moć Izraela u Washingtonu, to također potencijalno povećava njihov utjecaj na Bijelu kuću.
Osim diplomatskih gestova, Albanija i Srbija pokazale su snažnu podršku izraelskim ratnim naporima.
Albanija je 2024. godine postala treći po veličini dobavljač mazuta u Izraelu, nakon Rusije i Brazila, isporučivši preko 70.000 tona. Srbija je takođe doprinjela, poslavši Izraelu oružje u vrednosti od preko 25,6 miliona dolara od početka rata u Gazi.
Održavajući bliske veze sa Rusijom, Kinom, Iranom, Evropskom unijom (EU) i SAD, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao je jedinstvenu sposobnost da izgradi odnose sa raznolikim nizom država, od kojih su mnoge geopolitički rivali.
„Za Srbiju, Izrael je još jedno perce u njenoj dugogodišnjoj politici zaštite svojih uloga i diverzifikacije partnerstava“, rekao je dr Vuk Vuksanović, viši istraživač u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku.
“Izrael i njegove lobističke grupe u SAD-u se vide kao kapija za direktan pristup Bijeloj kući, posebno ako Donald Trump pobijedi na izborima. To se odražava i na Srbiju u Izraelu i 2020. i sada 2024. godine. Prodaja oružja Izraelu je ulaganje u političko prijateljstvo sa Izraelom, a time i sa SAD”, rekao je Vuksanović za The New Arab.
„Čak i u slučaju pobJede demokrata, izraelske interesne grupe mogu pružiti zaštitu aktuelnoj srpskoj vladi u SAD“, dodao je Vuksanović.
Srpske obavještajne agencije su također navodno kupile sofisticirano sajber oružje, poznato kao Pegasus, od izraelske grupe NSO, za praćenje opozicionih ličnosti u zemlji.
“Za Izrael je to dio njegove politike formiranja alternativne sigurnosti i diplomatskih partnerstava izvan njegove neposredne bliskoistočne sfere”, rekao je Vuksanović.
On je napomenuo da su Srbi i Albanci dvije „najvažnije“ etničke grupe na Balkanu. “Sticanje prijatelja među državama članicama EU i kandidatima za članstvo u EU u široj istočnoj Evropi je takođe način da Izrael razbije jedinstvo EU po palestinskom pitanju”, dodao je Vuksanović.
Propalestinska historija ustupa mjesto rastućem izraelskom utjecaju
Diplomatski angažman Izraela sa Albanijom i Srbijom relativno je skorašnji, ali je napravio veliki napredak.
Albanija je uspostavila diplomatske odnose s Izraelom tek nakon pada svog komunističkog režima 1991. godine. Prije toga, režim je podržavao Palestinsku oslobodilačku organizaciju (PLO), nudeći oružje, obuku, sredstva i logistiku za podršku oružanoj borbi protiv Izraela.
Albanija je priznala Palestinu 1988., a palestinski lider Yasser Arafat posjetio je tu zemlju 1998. Međutim, kako je američki utjecaj u Albaniji porastao nakon 1991. godine, politička podrška Palestincima je opala.
Izrael je 2012. otvorio svoju prvu ambasadu u Albaniji, godinu dana nakon što je albanska vlada imenovala prvog glavnog rabina u zemlji, Yoela Kaplana. Kaplan, koji je i dalje glavni rabin, nedavno je viđen kako slavi uništenje u Gazi.
Historijski gledano, Srbija je takođe podržavala palestinsku stvar, budući da je bila osnivač pokreta nesvrstanih koji datira još iz Jugoslavije. Međutim, Izrael je postepeno otklanjao ove antiimperijalističke pozicije, pošto je nacionalni interes imao prednost nad usklađivanjem sa oslobodilačkim pokretima u Beogradu i Tirani.
Isa Blumi, vanredni profesor turskih i bliskoistočnih studija na Univerzitetu u Štokholmu, pripisao je ovu promjenu “korupcijskim faktorima koji su zatrovali veći dio istočne Evrope do ranih 1990-ih”, dok je neoliberalna ekonomska politika zahvatila region.
„Moramo naglasiti da je percepcija ugodnijih odnosa između Srbije i Izraela lažan utisak“, rekao je Blumi za The New Arab, napominjući da veze između njih postoje decenijama.
„Herzogova poseta očigledno je u suprotnosti sa tvrdnjama da je Srbija imuna na američki utjecaj ili da je na neki način usklađena sa osovinom otpora. Gluposti”, rekao je Blumi.
Blumi je bio podjednako kritičan prema albanskom premijeru Edi Rami, nazivajući ga “korumpiranim i politički ranjivim bez nasilne podrške SAD-a i NATO-a”. On je sugerirao da udvarajući se Izraelu, Rama osigurava “polisu osiguranja”.
“Očekuje se korištenje korumpirane političke klase Albanije za guranje politike protiv albanskih interesa”, dodao je Blumi.
Olsi Jazexhi, albanski historičar i politički analitičar, rekao je za The New Arab da je još jedan razlog zbog kojeg Izrael želi da se udvara toj zemlji s većinskim muslimanskim stanovništvom odnosi na njegove šire napore da stvori povoljan imidž muslimanskom svijetu.
U sklopu izraelske kampanje za odnose s javnošću, Rama je pristao da otvori ured ekonomske misije u Jerusalimu tokom Herzogove posjete.
Jewish News Syndicate, finansiran od strane Adelson fondacije sa sjedištem u SAD-u, moćne izraelske lobističke grupe, opisao je taj potez kao “Albanija s muslimanskom većinom otvorit će ekonomsku misiju u Jerusalemu”.
“Otvaranje ove ekonomske misije korak je ka uspostavljanju ambasade u okupiranom Jerusalemu, što označava diplomatsku pobjedu Izraela”, rekao je Jazexhi.
„On prikazuje Albaniju sa većinskim muslimanskim stanovništvom ostatku muslimanskog svijeta, pokazujući da dvije većinske muslimanske zemlje – Albanija i Kosovo – sada imaju diplomatska predstavništva u ‘glavnom gradu’ Izraela, Jerusalemu.
(TBT,TAN)