Srpsko oružje i streljivo identificirani su u Sudanu, čime se krši embargo Ujedinjenih naroda (UN) na oružje, navodi se u izvješću Amnesty Internationala. Izvještaj, objavljen 25. jula, otkriva da se oružje i streljivo iz Srbije, Kine, Rusije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jemena uvozi u velikim količinama i koristi u aktualnom građanskom ratu u Sudanu.
Prema izvješću, države koje su stranke Ugovora o trgovini oružjem, kao što su Kina i Srbija, krše svoje zakonske obveze prema člancima 6. i 7., “čime podrivaju pravno obvezujući okvir koji regulira globalnu trgovinu oružjem”.
“Stalni dotok oružja u Sudan nastavlja sijati smrt i patnju civila u širokim razmjerima. Jasno je da je postojeći embargo na oružje, koji se sada odnosi samo na grad Darfur, potpuno neadekvatan i da ga je potrebno proširiti na cijeli Sudan”, rekao je viši direktor Amnesty International Deprose Muchena, prenosi ga portal Danas.rs.
Kako piše ova organizacija, od početka sukoba sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku u travnju 2023. godine ubijeno je više od 16 650 ljudi.
Gdje završava oružje iz Srbije?
Ova otkrića izazivaju zabrinutost glede prakse izvoza oružja iz Srbije. Srpska industrija oružja, uglavnom naslijeđe Jugoslavije, i dalje je značajan gospodarski sektor, zapošljavajući 20 000 ljudi u zemlji. Srbija je najveći proizvođač oružja na Zapadnom Balkanu i 25. je u svijetu po izvozu oružja, premašivši 1,6 milijardi dolara u 2023. godini, prema podacima Ministarstva obrane.
Čini se da Srbija, koja tvrdi da je vojna neutralna, ne vodi previše računa o tome gdje oružje završava, piše Tatjana Kekić za Bne IntelliNews. U lipnju je Financial Times (FT) objavio da je Srbija, unatoč prijateljstvu s Rusijom, od veljače 2022. zapadnim partnerima izvezla streljiva u vrijednosti od 800 milijuna eura, koje je neizravno završilo u Ukrajini, što je izazvalo i reakciju iz Moskve.
Srpsko oružje na putu za Izrael
Odgovarajući na pitanje oko srpskog oružja u Ukrajini, predsjednik Aleksandar Vučić rekao je FT-u: “Da, mi izvozimo svoje streljivo… Što oni na kraju rade s tim, to je njihov posao”. Srbija također pojačava izvozi oružje u Izrael. Prema carinskim podacima Checkpointa, portala koji prati informacije o srpskoj državnoj trgovini, glavni trgovac oružjem u državnom vlasništvu, Yugoimport-SDPR, poslao je Izraelu oružje nakon Hamasovog napada 7. oktobra, u vrijednosti od 14 miliona eura oružja samo u ožujku ove godine.
“Nama su prijatelji i jedni i drugi i čuvat ćemo prijateljstvo i s jednim i drugima”, rekao je Vučić za Insajder krajem prošle godinu komentiravši sukob u Gazi.
Srbija je 2012. godine bila jedina zemlja Zapadnog Balkana koja je podržala kandidaturu Palestine za status promatrača u UN-u. Zauzvrat, Palestinska uprava (PA) često je izražavala zahvalnost Srbiji, odbijajući priznati neovisnost Kosova. Godine 2008., kada je Kosovo jednostrano proglasilo neovisnost, palestinski političari izrazili su frustraciju zbog podrške Zapada Prištini i udvostručili svoje protivljenje kosovskoj državnosti. “Kosovo nije bolje od nas. Zaslužujemo neovisnost i prije Kosova”, rekao je Yasser Abed Rabbo, član izvršnog odbora PLO-a.
Amabasador k Izraela u Srbiji Yahel Vilan potvrdio je da je Izrael priznao Kosovo 4. septembra 2020. Bila je trgovina pod posredstvom tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Premijer Benjamin Netanyahu spomenuo je da će “Kosovo biti prva zemlja s muslimanskom većinom koja će otvoriti veleposlanstvo u Jeruzalemu”. Nakon toga su zahladili odnosi Srbije i Izraela. No, ne zadugo.
U julu 2023. izraelski ministar vanjskih poslova Eli Cohen posjetio je Beograd kao prvi šef izraelske diplomacije koji je to učinio u 14 godina. tokom svog putovanja, Cohen je izjavio da su se odnosi njegove zemlje sa Srbijom “vratili na pravi put” te je hvalio Beograd kao “najbližeg saveznika” Izraela na Balkanu.
(TBT, G.N.)