
Aktuelni potpredsjendik SDP-a i ministar razvoja i obrta u Vladi FBiH Vojin Mijatović opovrgavajući prozivke o tzv. izdaji rekao da je sudbina BiH direktno vezana za sudbinu SDP-a.
Jer,kako kaže, njih zovu izdajnicima oni koji bi raskomadali Bosnu i Hercegovinu.
“Oni koji su napravili svoje begovate i kneževine, a svoj narod protjerali širom svijeta.Bosna i Hercegovina, od Jadrana do Save, od Drine do Une, ni srpska, ni bošnjačka, ni hrvatska, ali i srpska i bošnjačka i hrvatska, jednostavno bosansko-hercegovačka”, brani se Mijatović .
SDP-OVO IDEOLOG, ILI BLEBETALO?
Mijatović je poznat kao SDP-ovo blebetalo čija „svaka riječ vuče sohu za sobom“ i zbog toga je na meti sebi ravnih blebetala iz drugih stranaka. Tako da su uvrijedljive etikete koje zadobiva više odraz verbalnih prepucavanja nego ozbiljnih optužbi na račun SDP-a.
No, izjava da je sudbina Bosne i Hercegovine vezana za sudbinu SDP-a nije uopće benigna. Posebno ako se temelji na komunističkoj floskuli kako Bosna nije ničija, ili je opet svačija. Jer kad je ta parola važila Bosna i Hercegovine zaista nije bili ni hrvatska, ni srpska, a posebno ne muslimanska, već naprosto samo komunistička. Njeni narodi su bili željni svog bosanskog patriotizma poput žedna čovjeka nadnesenog nad vrelom iz kojeg nije smio piti vodu.
Bez obzira što je krvavi nacionalizam zamutio to vrelo, isti ti narodi su ostali žedni svoje izvorne duhovnosti i tradicije koja ih je stoljećima nadahnjivala da se solidariziraju u teškom vaktu i zemanu, ali i da se bratski raduju u veselju i rahatlucima.
Tu iskonsku žeđ za bosanskim patriotizmom uopće ne mogu osjetiti, pa tako ni razumjeti politički krkani ma koliko se ufali u prsa (bosanska) i mahali zastvama (bosanskim). Iskonska žeđ za korijenima bosanske duhovnosti uopće nije narativ, već životna istina, koju kao takvu nikad nije spoznao, jer nije ni mogao spoznati komunističko-marksistički um. Referiranjem na to vrijeme je lažni komunistički mit u kojem Bosne i Hercegovine niti je bilo, niti će više biti!
NIKO NE MOŽE NADOMJESTITI GUBITAK BOGIĆA
Ako se u ovom pasusu i očava portret Mijatovića, on nikako nije izuzetak. No, pošto je toliko napadan i nezajažljivo ambiciozan, nek bude da se odnosi samo na njega. Tim prije što se radi o potomku moćne komunističke obitelji. Sadašnjim generacijama nije poznato da je Vojinov predak Cvijetin Mijatović bio jedan od najmoćnijih fukcionera u bivšoj Jugoslaviji.Osim što je obnašao najviše partijske dužnosti, obnašao je i najviše republičke i državne funkcije. Da bi ostvario takvu karijeru Cvijetin Mijatović se, naravno, morao dokazati kao odani partijski kadar. Zahvlajujući njemu Tuzla je više inklinirala prema Beogradu nego prema Sarajevu. Za njega se vežu dvije afere; hapšenje Teufika Buđonija Selimovića, brata poznat bosnaskog pisca, kao i političku diskreditaciju najmoćnijeg tuzlanskog muslimana Pašage Mandžića.
Pošto je Nermin Nikšić najavio svoje povlačenje sa čela SDP-a, vjerovatno da bi bio ostao upamćen kao najuspješniji lider partije, a Mijatović se nameće kao jedan od njegovih nasljednika, vrijeme je otvoriti pitanje kuda ide ovakav SDP . Zaista je Nikšić ostvario izvanredan rezultat od kada je preuzeo partiju. Prvo je uspio sanirati razorne posljedice unutar partije nakon sukoba Zlatka Lagumdžije i Željka Komšića. Danas SDP ima člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Nikšića kao premijera Vlade Federacije BiH. U ovaj bilans uspjeha bi trebalo ubrojiti i poziciju gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, što nije slučaj. Naprotiv, to se već može ocijeniti kao najveći Nikšićev neuspjeh i poraz. Nakon hapšenja bivšeg gradonačelnika Sarajeva Abdulaha Skake, kojeg tužilaštvo između ostalog tereti i za davanje dara osobi koja je opstruirala izabor Bogića Bogićevića za gradonačelnika, postaje jasno kakav je to bio Nikšićev poraz i ko mu ga je priredio. Već se sa današnje distance može reči da se taj poraz SDP-a ne može nadomjestiti svim drugim osvojenim fukcijama koje danas obnašaju SDP-ovci. Posebno bi bilo infantilno gubitak Bogića pokušavati nadomjestiti crvenim neandertalcima tipa Mijatovića.
(TBT, Tim za analitiku)