Prije samo dva mjeseca, tamo negdje sredinom ožujka, u minhenskom Bayernu je sve bilo onako kako to obično biva na početku proljeća. Rekorder po broju titula prvaka Bundeslige u sva tri natjecanja je još bio u „igri“ za osvajanje titule. U Champions League su Bavarci nizali pobjedu za pobjedom, ušli su impresivno u četvrtfinale. U Njemačkom kupu također.
Jedino je bilo malo problema u Bundesligi. Bayern u domaćem prvenstvu nije dominirao na način na koji je činio proteklih godina. Prije tadašnjeg derbija s Borussijom iz Dortmunda, Bayern je bio poražen na gostovanju u Leverkusenu. Serijski prvak Bundeslige je „pao“ na drugo mjesto. Iza Dortmunda. Fanovima Bayerna je pogled na prvenstvenu tablicu pričinjavao nelagodu. Na takvo što nisu navikli.
Ali i oni su morali priznati da nastupi minhenskog kluba na bundesligaškim travnjacima uopće nisu bili u skladu s ambicijama. U tom trenutku, nakon poraza protiv Bayera, neke stvari su se očito „poklopile“ – trener kojeg su šefovi Bayerna već neko vrijeme htjeli vidjeti na klupi tog kluba, naime Thomas Tuchel, je bio na tržištu nakon što je nekoliko mjeseci prije toga dobio otkaz u Chelseaju. I tako su čelnici Bayerna, prije svih šef Uprave Oliver Kahn i sportski direktor Hasan Salihamidžić, posve iznenađujuće odlučili raskinuti saradnju s Julianom Nagelsmannom i angažirati Tuchela.
Ostatak priče je dobro poznat. Bayern je ispao u četvrtfinalu Lige prvaka u srazu s Manchester Cityjem. Bayern je ispao u četvrtfinalu Njemačkog kupa u srazu s SC Freiburgom. Ali barem je u srazu s izravnim konkurentom oko osvajanja titule prvaka Bundeslige novi trener Tuchel zabilježio pobjedu (4:2) – zahvaljujući kojoj su se Bavarci vratili na čelo prvenstvene ljestvice.
Sezona bez titule?
No, čini se da bi za Bayern tekuća sezona mogla završiti bez osvojene titule. Uoči posljednjeg kola Bundeslige 2022./23., dortmundska Borussija ima meč-loptu. Naime, nakon što je minhenski klub u prošlom na domaćem terenu, pred svojom šokiranom publikom, pretrpio težak poraz od Leipziga (1:3), Borussija je pobjedom na gostovanju kod Augsburga (3:0) pretekla Bavarce i u sami finiš sezone ulazi kao lider na tablici.
Kako se to samo moglo dogoditi Bayernu? Klubu koji posljednje desetljeće serijski osvaja titulu prvaka Njemačke? Trener Tuchel, inače iskusan sportski učitelj, i sam priznaje da nema pojma što se to događa. Frustrirani trener je čak rekao da “ima pomalo osjećaj nemoći“. Osim toga je naveo brojne greške koje je napravila njegova momčad te je najavio da će doslovno prevrnuti svaki kamen u klubu kako bi eliminirao slabosti Bayerna.
No, to neće biti dovoljno. Već sedmicama se u javnosti odgovornost za aktualnu situaciju prebacuje na klupskog šefa Olivera Kahna. Pod pritiskom je sve više i sportski direktor Salihamidžić. A iz njegovih usta u posljednje vrijeme izlaze rečenice poput ove: „Duboki su to problem. Ali ne mogu reći što su naši problemi.” On do danas naglašava kako je bila ispravna odluka da se usred sezone mijenja trenera, da je to jednostavno moralo biti tako. I dodaje kako nastupi Bayerna u to vrijeme nisu bili onakvi kakvi inače krase serijskog prvaka Njemačke.
Čini se da je zaista bilo određenih problema između trenera Nagelsmann i nekih igrača Bayerna. Mladi trener, koji ponekad naginje insceniranju u javnosti, nije uspio korigirati greške Bayerna iz prethodne sezone – u kojoj je ipak osvojena titula prvaka Bundeslige. Nije uspio ni u ostvarenju cilja bavarskog kluba da Bayern dominira na način na koji je to dominirao dok je na trenerskoj klupi sjedio Jupp Heynckes. Ili Pep Guardiola. U završnici sezone to nije doduše uspio ni Tuchel. Narušen je i njegov imidž, imidž uspješnog trenera koji je s Chelseajem prije dvije godine osvojio titulu klupskog prvaka Europe. I Tuchel daje naslutiti da bi mu bilo puno draže da je momčad preuzeo tek na ljeto, uoči nove sezone.
Kakva je uloga Ulija Hoeneßa?
Što će se dogoditi ako Bayern okonča sezonu bez osvajanje barem jedne titule? Kakve se posljedice može očekivati? I ako ih bude, tko će ih snositi? Jedno je sigurno: nemir vlada u klupskoj centrali u Münchenu. Bivši predsjednik Uli Hoeneß i raniji šef Uprave Karl-Heinz Rummenigge na tribinama nisu ni pokušali sakriti zgražanje posljednjim nastupima momčadi. Sjedili su doslovno okamenjenih lica. Počasni predsjednik Hoeneß, koji FC Bayern smatra ni manje ni više nego svojim životnim djelom, nema doduše ovlasti da donosi odluke – ali i dalje je član Nadzornog odbora.
A to tijelo je najmoćnija kontrolna instanca u klubu. U Nadzornom odboru sjedi osam muškaraca. Među njima je bivši bavarski premijer Edmund Stoiber, tu su i predstavnici (su)vlasnika FC Bayerna, dakle uglavnom su to vrhunski menadžeri iz svijeta gospodarstva. Hoeneßovo mišljenje ima znatnu težinu, vrlo vjerojatno je da ono što on kaže ima čak i veću težinu od onoga što govore aktualni predsjednik kluba i šef Nadzornog odbora Herbert Hainer.
A vodeći duet Kahn/Salihamidžić mora upravo na “raport” Nadzornom odboru, odnosno objasniti njegovim članovima što se to dogodilo u tekućoj sezoni, odnosno kakva je njihova odgovornost za seriju sportskih posrtanja. Iduća sjednica Nadzornog odbora je bila zapravo planirana za ponedjeljak (22.5.), to je tradicija već 20 godina – da se Nadzorni odbor sastaje ponedjeljkom uoči posljednjeg prvenstvenog kola, kako je to objasnio Heiner, jer nakon kraja sezone „svi odlazi na godišnji“. Ali sudeći po klupskom priopćenju, ovaj put se termin održavanja sjednice „prebacio“ na idući utorak (30.5.) – dakle nakon posljednjeg kola. Bez obzira kako prvoligaška sezona završi za FC Bayern, može se očekivati da ta sjednica za Kahna i Salihamidžića neće proći u ugodnom ćaskanju.
(TBT, DW)