
Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović reagirao je na istup specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabriela Escobara pred Vanjskopolitičkim odborom Senata SAD.
Escobar je, između ostalog, izjavio da odluka visokog predstavnika o privremenoj suspenziji Ustava FBiH „otvara vrata funkcionalnijoj FBiH i pravi balans prema RS koja je dugo dominirala državom jer nije bilo Vlade FBiH da se suprotstavi“.
ZAŠTO IM JE NA METI SDA?
Izetbegović u potpunosti odbacuje njegove tvrdnje kazavši da to naprosto nije istina.
“Možda se površnim poznavaocima prilika u BiH i mogu ponuditi ovakva tumačenja, ali se građani ove zemlje s pravom i zabrinutošću pitaju na čemu specijalni izaslanik bazira ovakve tvrdnje? One naprosto ne odgovaraju istini. Niti je privremena suspenzija Ustava FBiH kojom se pri formiranju Vlade FBiH zaobilazi potpredsjednik FBiH – Bošnjak i većinska volja bošnjačkog naroda „otvorila vrata funkcionalnijoj FBiH“, niti je „RS dominirala državom jer nije bilo Vlade FBiH da joj se suprotstavi“.
Jer, nije mandat Vlade FBiH da se suprotstavlja napadima entiteta RS na Daytonski mirovni sporazum. To je obaveza državnih institucija, prije svega pravosuđa, a posebno je to obaveza visokog predstavnika, država svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma i Vijeća za provedbu mira, koji se već deceniju povlače pred drskošću Milorada Dodika, ohrabrujući time nove i ozbiljnije napade”, tvrdi Izetbegović.
Rekao je i da je udare na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine zaustavljao Ustavni sud BiH i to isključivo na osnovu apelacija koje je putem ovlaštenih predstavnika dostavljala SDA.
“Stoga je nejasno zašto je dio međunarodne zajednice uložio trud da iz izvršne vlasti izbaci upravo SDA, a ne one snage koje su odgovorne za napade na Daytonski mirovni sporazum.
Ono u čemu entitet RS jeste “dominirao” u odnosu na FBiH jesu destruktivne politike koje su ugrožavale stabilnost BiH i regiona, opstruirale rad državnih institucija, usporavale razvoj i integracijske procese. Dominirali su i u iznosu novca utrošenom na lobiranje u SAD”, kaže Izetbegović.
A onda je pohvalio Vladu Fadila Novalića, koja je četiri godine funkcionisala u tehničkom mandatu, aiko je premijer prvostepeno osuđen na četiri godine zatvora te je završio na američkoj crnoj listi.
“U svim ostalim parametrima koji zaista jesu nadležnost entitetskih vlada, dominirala je Vlada FBiH, što potvrđuju ekonomski parametri. Iznos BDP-a, visina plaća i penzija, razvoj privrede, stabilnost javnih preduzeća, stopa nezaposlenosti, udio u ukupno uplaćenim indirektnim porezima i učešće javnog duga u odnosu na ostvareni BDP samo su neki od parametara u kojima Vlada FBiH snažno dominanira u odnosu na entitet RS”, kazao je Izetbegović.
SRAMOTNA ŠUTNJA
Ako depersonaliziramo aktere spora, i zaboravimo da se radio Escobaru, Novaliću i Izetbegoviću, te suočimo tvrnje, argumente i suhe činjenice, moglo bi se zaključiti da je bilo osnova za repliku na izvještaj specijalnog američkog izaslanika za Balkan i da mu je prozvani predsjednik SDA prilično argumentirano replicirao. Prava je šteta, pa i politička sramota, da na Escobarov izvještaj nisu reagirali drugi lideri, posebno Nermin Nikšić i Elmedin Konaković. Oni su to prešutili jer ih se personalno ne tiče štoje vrlo opasno ponašanje glavnih nosioca nova nacionalne bošnjačke politike. Pored toga, sa njihovim istupima mogli bismo komparirati Izetbegovićeve tvrdnje i na taj način imati bolji uvid u situaciju. Ovako ostaje bljutav okus da se Escobar okomio na Bošnjake i da Izetbegovića progoni kao „političkog vještca“. Escobar slovi kao robusan, pa čak i nasrtvljiv političar u peronalnim komunikacijama, bar tako tvrde Milorad Dodik i Željka Cvijanović. On je autor kontroverzne ideje „otvoreni Balkan“ u kojoj je centralne uloge dodijelio Alaksandru Vučiću i Ediju Rami. Većina sarajevskih medija i političara poistovjećuje tu ideju sa prepakovanom idejom „Velike Srbije, odnosno „Velike Albanije“. Još nikood bošnjačkih prvaka nije javno izgovorio, ali sumnja se da američka politika na Balkanu, koju sprovode specijalni izaslanici, ide na ruku Srbima zbog kompleksa da su oni bili pokretači NATO udara na Srbiju. Izetbegović je jednom rekao da je to politika da se „veliki namire“ na račun malih naroda u koje je svrstao Bošnjakei Crnogorce.Dok je ministar vanjskih poslova Konaković oduševljen tom idejom.
Ako Izetbegović nastavi sa ovakvim narativom kojim želi Bošnjake uvjeriti u pristrasnost američkih diplomata, što je Escobar očigledno pokazao u spomenutom izvještaju, te da se udar na njega desio kad su Bošnjaci postali najjači, to bi mu bio najjači adut za politički comeback. Pored ovako snishodljivih novopečenih lidera to mu uopće neće biti teško. Pojest će ih za doručak!
(TBT, Tim za analitiku)